Уже не вперше в розривах кабелів на дні Балтійського моря вбачають російський слід — чергову форму гібридної війни з боку РФ. І на те є підстави. Це стосується й інциденту 25 грудня — розриву силового кабелю, що з’єднує Фінляндію та Естонію. Про це сьогодні, 26 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.
Подібні диверсії та провокації в Балтійському морі — певний виклик як для країн Балтії, так і для Європи в цілому.
“Коріння тут росте з Росії… Росія любить влаштовувати “креативні” диверсії. З одного боку, технічно вони там не створюють серйозних пошкоджень або складнощів, але інформаційно-психологічний ефект широкий. Подібними диверсіями, провокаціями Росія створює тиск на населення цих країн, на еліти, і, в принципі, демонструє своє прагнення і можливості йти далі. Тому що ось із таких мінімальних дій виростають унаслідок глобальні процеси. Подивіться, РФ спочатку захопила Крим, потім вона поширила війну на Донбас, і все це вилилося в повномасштабне вторгнення у 2022 році. Спочатку російські ракети або дрони залітають у Румунію або Польщу — реакції немає, потім Росія розв’язує собі руки і відчуває себе господарем на цій частині континенту і рухається далі — ось, Балтійське море”, — сказав Постернак.
Він зазначив, що Росія зараз не може дозволити собі проти країн НАТО якісь масштабні дії, тому все частіше використовує невеликі провокації, але які мають інформаційний ефект.
“Вона здійснює невеликі, ситуативні, локальні дії, але медійно вони можуть бути піднесені як колосальний успіх Росії, як можливості безперешкодно і безкарно діяти на території країн НАТО, у зоні їхніх інтересів, позбавляючи їх зв’язку, позбавляючи інтернет-повідомлення, позбавляючи їхніх переваг в авіації (адже російські винищувачі часто залітають у простір країн НАТО). Це єдине, що РФ на даному етапі може використовувати”, — продовжив політтехнолог.
Такі дії, звісно, негативно сприймаються європейським суспільством і політикумом, і після кожної такої провокації Європа і країни НАТО зайвий раз переконуються, що Росія не збирається зупинятися на Україні, що вона буде йти далі.
“Вона буде посилювати, збільшувати кількість таких інформаційно-психологічних операцій аж до військових диверсій, аж до активації своєї агентури, аж до більш складних дипломатичних трюків з використанням своїх агентів впливу. Тому чим швидше країни, населення країн Європи усвідомлять реальність загрози з боку Росії, тим більше буде розуміння необхідності продовження надання військової допомоги Україні, створення потужного самостійного оборонного альянсу (можливо, поза НАТО, якщо відбудуться зміни у зв’язку з інавгурацією нового президента США Трампа). Але поки що альтернативи НАТО немає, тому країни європейські країни повинні розуміти, що настав час збільшувати військові бюджети. Настав час зовсім по-іншому дивитися на взаємовідносини з Росією як у торгівельно-економічній, так і в енергетичній взаємодії”, — наголосив Постернак.
І країни НАТО повинні переглянути свою координацію в рамках Балтійського регіону.
“Позитивною в цьому відношенні, до речі, є поведінка Німеччини, яка відкриває військові пункти на Балтійському морі. І, до речі, в цьому відношенні країнам НАТО була б корисна якраз взаємодія з Україною. Бо наша програма морських дронів показала свій просто колосальний ефект — Чорноморський флот РФ було засунуто глибоко в суверенну територію Росії. І цей досвід України можна було б врахувати і щодо Балтійського моря, патрулювання цього регіону”, — вважає експерт.
Читайте також: У пошкодженні кабелів у Балтійському морі не виключають диверсію — подробиці
Як повідомлялося раніше, 25 грудня стався обрив силового кабелю Estlink 2, що з’єднує Фінляндію та Естонію по дну Балтійського моря. В інциденті підозрюється нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука, який входить до тіньового флоту РФ із незаконного перевезення нафти. Зараз Eagle S перебуває в територіальних водах Фінляндії, фінська влада продовжує збір доказів.
Це вже не перше пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі за останній час. 17 листопада стався обрив кабелів між Швецією і Фінляндією. 18 листопада пошкоджено оптоволоконний кабель, що з’єднує Німеччину і Фінляндію.