Російська Федерація імітує економічний підйом спонсоруванням з держбюджету військово-промислового комплексу (ВПК). Раніше подібну практику застосовував Радянський Союз. Зовні здається, що все стабільно — створюються робочі місця, працює промисловість. Але насправді держава штучно формує попит. Ставка на виробництво озброєння, коли інші галузі страждають, непомірно виснажує економіку. Про це сьогодні, 13 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“Я розглядаю російську економіку як хворого, а російський бюджет можна описати як крапельницю, яку поставили і вона капає. І хворий начебто починає почуватися краще. Одну крапельницю, другу крапельницю, вливають бюджет через військово-промисловий комплекс. І створюється таке уявне уявлення, що хворому краще, але крапельниця не нескінченна. І щойно вона закінчиться, усе завалиться”, — сказав він.
На думку експерта, таким чином формується ілюзія зростання ВВП, оскільки завдяки збільшенню виробництва військової продукції люди отримують заробітні плати та сплачують податки.
Схожу ситуацію можна було спостерігати і за часів Радянського Союзу, а саме перед його розвалом.
“СРСР себе чудово почував: не дуже висока інфляція, хороші макроекономічні показники, все інше. Але це все одно призвело до розвалу. Чому? Тому що витрати були ті ж самі. СРСР тоді включився в гонку озброєнь, витрачав величезні гроші на те, щоб замовляти військове обладнання. Таким чином показували уявну стабільність. Але потім це не може тривати довго”, — каже Несходовський.
Він нагадав, що в той період почали падати ціни на нафту і можливість нарощувати виробництво озброєнь пішла на спад, а в кінцевому підсумку розпався і Радянський Союз.
“Росія йде тим самим шляхом, величезними військовими витратами вдає з себе начебто як стабільну країну. У них є певні доходи в минулому з нафти і газу, але це все одно витрачається. Російська економіка фактично здихає, випускає останні свої можливості, які накопичила за успішні роки раніше, щоб підтримати свій ВПК. Тому я б описав ситуацію так: має добрий вигляд, але тільки через крапельниці, які підключили до російської економіки”, — підсумував Ілля Несходовський.
Читайте також: Ціна війни: як штормить російську економіку (ВІДЕО)
Як повідомлялося, на тлі падіння економіки російський рубль обвалився до рекордного мінімуму з початку війни в Україні. Вперше з весни 2022 впав до позначки 96 рублів за долар. Для простого росіянина це зниження його доходів стосовно цін.