Росія готується до війни на виснаження — нарощує виробництво розвідувальних і ударних дронів, — Самусь

"Ланцет". Фото: censor.net

РФ фокусується на затяжній війні проти України, тому збільшує виробництво ударних і розвідувальних дронів, зокрема FPV-дронів і “Ланцетів”. Про це сьогодні, 26 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь.

За його словами, Україні поставляється озброєння, необхідне для знищення таких дронів. Один із них — німецькі зенітно-артилерійські системи “Гепард”. Вони мають радари, можуть знищувати саме такі цілі.

“Але їх мало поки що. Нам потрібні не десятки, а сотні таких систем. Якщо ми говоримо про протидію “Ланцетам”, то фактично потрібно прикривати будь-який український підрозділ. У будь-якого українського підрозділу мають бути засоби для протидії ударним дронам. До того ж Росія нарощує виробництво не тільки “Ланцетів”, а й FPV-дронів. Вони дешевші, можуть збиратися навіть у кустарних умовах, але небезпека від них не менша”, — каже Самусь.

Тому, додав експерт, для України, зокрема, потрібні масові постачання систем РЕБ-протидії таким дронам і спеціалізованих зенітно-артилерійських систем.

“Тобто масштаби поля бою, масштаби театру бойових дій, які зараз відбуваються між Росією та Україною, дійсно величезні. І тому тут має йтися не про десятки, а про сотні тисяч. Але тут я хотів би відзначити ще один досить-таки неприємний факт. Росія дійсно готується до війни на виснаження і починає фокусуватися на виробництві тих систем, які дійсно можуть бути небезпечними. Я маю на увазі саме дрони: розвідувальні та ударні”, — сказав він.

Самусь акцентував, що до того ж саме на ударних дронах Росія почала фокусувати, зокрема й державні ресурси, яких у країни-агресора ще багато, адже нафту і газ купують різні країни, зокрема Китай та Індія.

“Це дозволяє заробляти Росії великі гроші. І на ці гроші можна розгортати виробництво “Шахедів” або розширювати, збільшувати виробництво “Ланцетів”, які дійсно є дуже небезпечними для українських військ. Тому для України потрібно цю ситуацію також сприймати, як і нам необхідно переходити на трошки інші підходи у виробництві FPV-дронів або ударних дронів. Зараз пішли сигнали про те, що в Україні, зокрема на державному рівні, зокрема на рівні новостворених компаній, які замість “Укроборонпрому” розпочинають свою діяльність з серійного виробництва ударних дронів, зокрема й класу, схожого на “Ланцет”. Я думаю, поки що цього недостатньо. Тобто, зокрема, необхідно замислюватися і над перефокусуванням узагалі державного бюджету з погляду перенацілювання на виробництво тих засобів, які дають нам змогу говорити про асиметричність бойових дій”, — висловився експерт.

Він пояснив, що Україна може перемогти Росію тільки асиметрично.

“Ми ніколи не зможемо виробляти стільки ж танків, як Росія, не зможемо призивати стільки ж особового складу, як Росія, а не фізично більше. Але ми завжди їх переважали в асиметричності. По-перше, це мережецентрична війна. Тобто в нас краща система управління тактикою, отримання інформації про цілі противника. Але водночас Росія починає нас наздоганяти по дронам, а в деяких випадках і перевершувати, якщо говорити про дрони класу “Ланцет”. Тут Україні важливо розуміти, що ми виходимо на формат війни на виснаження. Тому якщо в нас, крім того, що ми отримуватимемо системи захисту від дронів, не буде налагоджено на державному рівні масове виробництво необхідних ударних дронів, ми можемо мати проблеми. Тому тут те, що робить Росія, нам потрібно на це правильно реагувати і зокрема масово нарощувати виробництво ударних дронів”, — розповів Самусь.

Він констатував, що в артилерії Україна починає наздоганяти Росію з точки зору ефективності.

“Так, у них її більше, але й у зв’язку з тим, що контрбатарейну боротьбу українська армія робить набагато ефективніше, у нас зараз з артилерією ситуація набагато краща, ніж рік тому. А з дронами ситуація, навпаки, змінюється не на нашу користь, і нам потрібно дуже швидко й ефективно на це реагувати”, — підсумував Михайло Самусь.

Читайте також: Неможливо створити умови, за яких Росія не буде здатна виробляти дрони, — Семиволос

Нагадаємо, раніше речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат повідомив, що вартість дронів-камікадзе, які Росія використовує для завдання ударів та атак по Україні, в рази нижча, як порівняти з тими засобами, які їх збивають. Тому противник і використовуватиме постійно цей тип боєприпасу. У Росії є десятки своїх розробок безпілотників, виробництво яких нарощуватиметься.

Прямий ефір