Росія готує теракт на ЗАЕС — реакція України та світу в огляді FREEДОМ (ВІДЕО)

Запорізька АЕС. Фото: gur.gov.ua

Росія готує теракт на окупованій Запорізькій АЕС. Про це напередодні заявив президент Володимир Зеленський. Про таку загрозу детально розповів і начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України Кирило Буданов. За його словами, ЗАЕС було додатково заміновано, зокрема охолоджувач, що несе велику загрозу. Водночас міжнародні зусилля з протидії російському тероризму успіхом поки що не увінчалися. Ситуація навколо АЕС загалом вкрай нестабільна. Подробиці — в матеріалі FREEДОМ.

Напередодні з екстреним відеозверненням виступив президент України Володимир Зеленський. За його словами, українська розвідка і Служба безпеки (СБУ) отримали інформацію, що Росія вже все підготувала для вчинення такого злочину. 

“Ми передаємо всю наявну інформацію нашим партнерам — кожному у світі. Усі підтвердження. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка — всі країни, абсолютно всі повинні це знати. Міжнародні організації. Абсолютно всі. Жодних терактів на атомних станціях ніколи і ніде не повинно бути. Цього разу не повинно бути, як із Каховкою: світ попереджений, отже, світ може і повинен діяти”, — резюмував глава Української держави. 

Про загрозу теракту на ЗАЕС в ефірі одного з українських телеканалів розповів начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.

“На даний момент певна загроза існує. Ще раз кажу певна. Тому що Запорізька АЕС як перебувала, так і перебуває під контролем окупаційних військ. Через те, що росіяни знищили дамбу Каховської ГЕС, вони зруйнували нормальний доступ води до охолоджувачів на ЗАЕС. Але друге, найстрашніше, це те, що ЗАЕС було додатково заміновано. І заміновано охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу, то велика ймовірність, що будуть значні проблеми”, — заявив Буданов. 

Міжнародні зусилля зі створення демілітаризованої зони навколо Запорізької АЕС поки що не увінчалися успіхом. На сайті прес-служби міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 21 червня опублікували доповідь про відвідування атомної електростанції керівником організації Рафаелем Гроссі. Там не підтверджують мінування ставка-охолоджувача станції, але заявляють, що вона замінована по периметру і в деяких місцях усередині.

“Під час візиту генерального директора мін на місці, включно зі ставком-охолоджувачем, виявлено не було. Однак МАГАТЕ відомо про розміщення мін за межами заводу, про що агентство повідомляло раніше, а також у певних місцях усередині станції, що було зроблено, як пояснив персонал служби безпеки, з оборонною метою”, — йдеться в заяві пресслужби МАГАТЕ. 

Рафаель Гроссі пояснив, що ситуація з ядерною безпекою і безпекою на Запорізькій АЕС вкрай нестабільна. Втрата Каховського водосховища стала катастрофою для регіону загалом і посилила серйозні труднощі для цієї великої атомної електростанції. Зараз як ніколи всі сторони повинні повністю дотримуватися основних принципів МАГАТЕ, покликаних запобігти ядерній аварії.

“Ми не говоримо тут про договір, конвенцію чи юридичну угоду. У нас є п’ять основних принципів: не атакувати атомну станцію, не атакувати з території атомної станції, не перетворювати ЗАЕС на військову базу, не відключати зовнішнє електропостачання тощо. І ці принципи мають бути виконані”, — наголосив Гроссі. 

Якими для Росії будуть наслідки підриву ЗАЕС, у Кремлі вже знають. За дипломатичними контактами російське керівництво про них уже попередили ключові країни світу, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. 

Тепер питання лише в тому, що переважить — шкода, яку буде завдано кремлівському режиму, або ж та мета, яку переслідують у Москві. 

За словами радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка, вона очевидна — заморозити війну. 

“Росія не здатна утримати Енергодар у середньостроковій перспективі, тому розглядає масштабний теракт на ЗАЕС для зупинки українського контрнаступу і створення безлюдної санітарної сірої зони, зафіксованої на наступні роки, як частину територіального статус-кво без припинення вогню. До цієї стратегії належать і спроби ударів “Кинджалами” по дамбі в Кривому Розі. Зараз відбуваються додаткові мінування атомної станції, включно з охолоджувальними басейнами. Чи зважаться в Кремлі на цей сценарій, залежить виключно від реакції глобального світу. Червоні лінії мають бути накреслені, наслідки анонсовані. Не завтра. Сьогодні”, — заявив Подоляк. 

Про наслідки ймовірного теракту на Запорізькій АЕС говорити на даний момент можна лише в теорії. Усе залежить від кількох чинників: що саме російські окупанти наважаться підірвати, якщо наважаться, потужність можливого вибуху, напрямок вітру. 

Єдине визначення, яке характеризує можливий найгірший сценарій — катастрофа. Ось лише деякі з можливих наслідків, які називає очільниця Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

“Аварія на ЗАЕС призведе до транскордонного радіоактивного зараження довкілля багатьох країн: через атмосферну циркуляцію повітряних мас, перенесення радіонуклідних частинок водами річок та опадів будуть уражені значні території. Наслідки залежатимуть від швидкості та напрямку вітру. Постраждати можуть як країни Східної Європи, так і прикордонні області РФ — Бєлгородська, Ростовська, Курська, а також окупований Росією Крим”, — пояснила Тимочко. 

У МОЗ України дають чіткий алгоритм дій на випадок радіаційної аварії, з ним можна ознайомитися на офіційному сайті. Також там закликають українців стежити за офіційною інформацією, виконувати вказівки органів влади і головне — зберігати спокій.

Читайте також: Як підрив Каховської ГЕС відобразився на ситуації на фронті — розбір експертів

Раніше експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський заявив, що перепад води у великому ставку-охолоджувачі ЗАЕС, що стався внаслідок підриву Каховської ГЕС, для роботи станції не критичний. Основна загроза для ЗАЕС пов’язана або з втратою електропостачання, або з намірами чи випадковими діями російських військових, які перебувають на майданчику.

Читайте також: Чи наважиться Путін після Каховської ГЕС підірвати Запорізьку АЕС — розбір експертів

Прямий ефір