Росія створює нові списки для депортації дітей із тимчасово окупованих російською армією територій Донецької та Луганської областей, заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, російські окупанти вивозять дітей до Білорусі, а потім у Російську Федерацію. Так Москва намагається приховати насильницьке переміщення українських дітей та ускладнити процес їхньої верифікації, передає FREEДОМ.
Росія продовжує незаконно депортувати українських дітей із тимчасово окупованих російською армією територій до анексованого Криму, Білорусі та віддалених регіонів самої федерації. Лише восени 2023 року до Росії під приводом оздоровлення вивезли близько 10 тисяч дітей. Повернути їх додому — батькам чи опікунам, Москва відмовляється.
“З кожного регіону був план по 2,5 тис. дітей. Напрямок на “оздоровлення” видають лікарі, яких завезли із Росії. Усіх дітей перевозили у жахливих умовах, а перед цим вакцинували російською вакциною від грипу. В результаті понад 100 дітей потрапили до лікарні. Кричущою нагодою стала смерть дитини в поїзді Тюмень-Адлер, яка поверталася з “оздоровлення”, — з повідомлення на сайті Центру національного спротиву.
Точну кількість вивезених українських дітей встановити не вдається. Російська Федерація всупереч нормам міжнародного гуманітарного права не надає списків. Щоб приховати факт депортації, дітей вивозять і через територію Білорусі. Там можуть бути близько тисячі маленьких українців, каже уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Але там діти тимчасово. Адже Білорусь — це проміжний пункт перед дорогою у віддалені регіони Росії.
“Встановлення факту депортації та верифікація дитини — це клопітка робота. Нам потрібно встановити, хто взяв дітей, звідки, як він привіз їх на територію Російської Федерації. А коли це відбувається через територію Білорусі, як знайти таку інформацію на її території? Максимально складно”, — каже Лубінець.
У Росії масштабно розгорнули процес незаконного усиновлення українських дітей, який там називають “передачею у тимчасову опіку”. А це як і насильницька депортація — міжнародний злочин. Під так звану тимчасову опіку у федерації передали щонайменше 380 маленьких українців.
“Існує особлива система заохочень та переваг для тих сімей, батьків, які готові взяти даних дітей. Деякі сім’ї говорять прямо — нас змусили або нас підштовхнули, зателефонували із соцслужби, сказали, ось, ви ж ресурсна сім’я, тобто сім’я, яка вже має усиновлених російських дітей, візьміть ще кілька дітей з Донбасу. Іноді цим людям брехали, казали — ось вам одна дитина, а потім виявлялося, що у нього братик чи сестричка і передавали і 3, і 4, і 5, і 6 — те, що Марія Львова-Бєлова називає великими сімейними групами”, — заявила Катерина Рашевська, правозахисниця.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини за президента Росії Львової-Бєлової. Офіс прокурора МКС кваліфікує депортацію як воєнний злочин. Але справу варто перекваліфікувати на статтю 7 Римського статуту геноцид, вважають юристи Харківської правозахисної групи.
“Щодо злочину геноциду, існує багато питань, тобто це досить складна категорія, складна для доведення. І хоча ми розуміємо, що в міжнародному кримінальному суді працюють мабуть одні з найкращих юристів у світі, проте, оскільки це питання дискусійне, ми намагалися поєднати цю фактичну та теоретичну складову. Саме визнання того, що це геноцид, матиме дуже суттєве значення, тому що воєнний злочин — це жахливий злочин, але якщо ми порівнюємо зі злочином геноциду, він не є таким тяжким”, — зазначив Микола Комаровський, юрист Харківської правозахисної групи.
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.