Росія чіплятиметься за військово-морську базу в сирійському Тартусі — причини назвав експерт

Сирія. Ілюстративне фото: ap.org

Росія використовуватиме всі можливості, щоб залишити свою військово-морську базу в сирійському Тартусі. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив капітан 1-го рангу запасу, ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко.

“У 2017 році була міждержавна угода між урядами Росії та Сирії, і ця база орендована на 49 років із можливістю пролонгації договору ще на 25… Я думаю, вони за це чіплятимуться зараз ось цими нотами, що дотримуймося домовленостей, шукатимуть якісь важелі тиску. Звичайно, позиції їхні дуже слабкі, тут багато залежить і від Туреччини, тому що вона в цьому районі особливо має серйозні позиції, сильні”, — сказав він.

Риженко зазначив, що Росії ця база потрібна, тому що для неї це важіль впливу на Середземне море, на Атлантику, на Північну Африку та на Близький Схід. При цьому інших військово-морських баз за межами РФ немає.

На думку експерта, теоретично російський флот може перебазуватися в Алжир, однак надалі для цього будуть потрібні спеціальні угоди.

“Взагалі на території Африки Росія думала відкривати бази, але, щоправда, в основному це пов’язано з діяльністю “Вагнера” в 6 країнах. Це Центральноафриканська Республіка, Мозамбік, це Єгипет, Лівія, ще 2 країни… І ось останні розмови говорять про те, що вони чіпляються зараз й намагаються встановити якісь контакти, щоб цю базу залишити. І цей договір 2017 року може їм у цьому допомогти. До речі, я хочу сказати, що якщо злетить Тартус, то злетить і Судан. Вони збиралися теж відкрити базу в Судані, у Червоному морі… Це серйозний потенційний геополітичний удар по них, тому я думаю, вони боротимуться за те, щоб цього не сталося. Ключова позиція в цьому буде і Туреччини, і Сполучених Штатів, і Ізраїлю, до речі, теж”, — сказав Риженко.

Читайте також: Євросоюз порушить питання закриття російських баз у Сирії, — Каллас

Раніше заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов висловив думку, що російські війська, найімовірніше, в Сирії не залишаться. З політичних міркувань фактичне керівництво нинішньої Сирії в особі Мухаммеда аль-Джулані, який керував наступом повстанців, не може дозволити собі залишити в країні російські бази. 

Прямий ефір