Росія блокує обрання Естонії головою ОБСЄ: основну причину назвав Рейтерович

Прапори країн-учасниць ОБСЄ. Фото: osce.org

Росії важливо залишити за собою майданчики для пропаганди, тому Москва і виступає проти головування Естонії в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Про це сьогодні, 23 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.

Він зазначив, що Росія чіпляється за будь-яку можливість нагадати про себе, показати, що з нею спілкуються інші країни.

“На тлі війни, яку вона веде проти України, для Росії вкрай важливо залишити за собою хоч якісь міжнародні майданчики, на яких вона зможе робити свої пропагандистські, за великим рахунком, заяви, важливі для РФ із погляду політики, що проводиться. Тому вони так реагують на історію з ОБСЄ, оскільки розуміють, що це, з одного боку, привертатиме увагу, з іншого боку, в їхньому розумінні це елемент такого тиску та шантажу, який, як вони вважають, можливо, призведе до певних поступок Російській Федерації”, — сказав політолог.

Рейтерович нагадав, що нормальних відносин у РФ з іншими країнами немає й не буде, поки Росія веде війну проти України. Він наголосив, що Росія намагається вбити клин між союзниками України, розколоти єдність та обмежити допомогу Києву, однак у країни-агресора нічого не виходить.

“Те, що Росія разом із Білоруссю намагається всіляко блокувати діяльність організації і, по суті, робити її недієздатною, це якраз знов-таки вкладається в логіку поведінки Росії на міжнародній арені, яка діє за принципом, який можна таким чином озвучити, як “не діставайся ти нікому”. Тобто, якщо не виходить у них самих просунути якийсь свій наратив, якусь свою ідею, значить, треба максимально дискредитувати тоді діяльність організації, зробити її неефективною”, — сказав Рейтерович.

Політолог також зазначив, що для ОБСЄ для збереження дієздатності єдиним варіантом залишається реформування та зміна підходів до механізму ухвалення рішень. Росія в цьому випадку своїми діями підштовхує організацію саме до радикальних кроків. Він нагадав, що, наприклад, нещодавно Європарламент підтримав зміну процедури голосування, тепер рішення ухвалюватимуть не консенсусом за великим переліком питань, а більшістю залежно від того, яке питання виноситимуть на цей розгляд.

“Це дуже цікавий прецедент, з одного боку, для Європейського Союзу, а з іншого боку, зрозуміло, що інші організації, та сама ОБСЄ, мають звернути на це увагу, оскільки сама по собі ідея консенсусу себе певною мірою не стільки дискредитувала, скільки зжила… Оскільки деякі країни, у цьому конкретному випадку Російська Федерація, регулярно порушували, порушують і вочевидь порушуватимуть у майбутньому цю нормативно-правову базу, зрозуміло, що потрібно змінювати підходи та змінювати взагалі принципи функціонування тієї чи іншої організації, у цьому випадку ОБСЄ”, — сказав Рейтерович.

Читайте також: Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ОБСЄ перестала працювати активно — думка

Нагадаємо, Росія і Білорусь 21 листопада блокували обрання Естонії черговим головою ОБСЄ, наклали вето на її кандидатуру. Естонія була єдиним кандидатом від Європейського Союзу на головування в ОБСЄ у 2024 році.

Прямий ефір