Росія більше не у Виконавчій раді ЮНЕСКО: що це означає, пояснили експерти

Генеральна конференція ЮНЕСКО. Фото: gettyimages.com

Російську Федерацію вперше в історії не переобрали до Виконавчої ради ЮНЕСКО. Таким чином, усі рішення цей керівний орган ухвалюватиме без представників Росії.

Головний орган ЮНЕСКО — без Росії

На рішення ЮНЕСКО відреагував президент України Володимир Зеленський. Він заявив, що представники Росії не повинні бути присутніми в керівних органах міжнародних організацій.

“Епоха російського впливу закінчилася, і це правильно: російським терористам не місце на чолі важливих міжнародних організацій. Міжнародна роль Росії буде тільки слабшати”, — написав у соцмережі Х Володимир Зеленський.

Водночас президент РФ Володимир Путін на відкритті Санкт-Петербурзького культурного форуму заявив, що Росія нібито не має необхідності залишати ЮНЕСКО та ООН. За його словами, “пропозиції про вихід — дурниця, оскільки Росія є однією із засновниць цих організацій”.

Раніше представники Росії не змогли взяти участь у 42-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка відкрилася 7 листопада в Парижі. У МЗС РФ заявили, що це сталося через несвоєчасне отримання віз.

Так, у відкритті Генконференції не брав участі заступник глави російської делегації, директор департаменту з багатостороннього гуманітарного співробітництва та культурних зв’язків МЗС Росії Олександр Алімов. А відповідальний секретар комісії РФ у справах ЮНЕСКО Тетяна Довгаленко не була присутня на зустрічі національних комісій країн-членів ЮНЕСКО.

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) — міжнародна організація, спеціалізована установа ООН, яка займається ліквідацією неписьменності, підготовкою національних кадрів, розвитком національної культури, охороною пам’яток культури та іншими гуманітарними питаннями.

Виконавча рада ЮНЕСКО — один із трьох ключових органів організації поряд із Генеральною конференцією та Секретаріатом.

До складу Виконавчої ради входять 58 членів, яких обирає Генеральна конференція. Члени Ради обираються за квотним принципом, а самі квоти виділяються для кожного регіону за відносною більшістю голосів.

Цей орган координує роботу Генконференції в період між сесіями. Засідання Ради відбуваються двічі на рік.

Виконавча рада розглядає і надає до Генеральної конференції проєкти дворічних програм і середньострокових стратегічних напрямів діяльності ЮНЕСКО, визначає заходи для ефективної реалізації затверджених програм і бюджетів, а також готує порядок денний Генконференції.

Крім цього, Виконавча рада надсилає рекомендації щодо прийому до ЮНЕСКО нових членів та встановлення асоційованих зв’язків з новими партнерами.

РФ входила до групи ІІ “Східна Європа”. Згідно з опублікованими на сайті ЮНЕСКО результатами голосування, до цієї групи обрано Сербію, Албанію, Словаччину та Чехію.

Читайте також: РФ не переобрали до виконавчої ради ЮНЕСКО: про важливість цього кроку та його наслідки розповів дипломат

Рішення ЮНЕСКО в огляді експертів

Які наслідки для РФ може мати рішення ЮНЕСКО не включати до складу Виконавчого комітету Росію? Які можливості давала Російській Федерації участь у керівному органі цієї організації? Чи є можливість повністю виключити Росію з ЮНЕСКО? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Олег Шамшур, надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.);
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.

ОЛЕГ ШАМШУР: Шансів на виключення Росії з ЮНЕСКО мало

— Росію не виключили з Виконавчої ради, її не переобрали до цього органу, що раніше відбувалося практично автоматично.

Звісно, діяльність Росії в ЮНЕСКО суперечила її поведінці як країни-агресора, тому збитку, який вона завдала культурній спадщині України. І, безумовно, їй не місце в ЮНЕСКО.

Я вважаю, що шанси на те, що вона буде виключена з ЮНЕСКО, дуже незначні. Але те, що її не переобрали до Виконавчої ради, є дуже важливим, бо це свідчить про зростаючу дипломатичну ізоляцію Росії.

З іншого боку, треба пам’ятати про те, що ЮНЕСКО — одна з найбільш представницьких організацій системи ООН з точки зору кількості країн-членів. І те, що держави-члени не обрали Росію до Виконавчої ради, дуже важливо.

Тому що, якщо брати Генеральну асамблею ООН, Генеральну конференцію ЮНЕСКО, то там сильно представлені країни так званого глобального Півдня. І це якраз свідчить про те, що якісь зрушення у ставленні до війни в Україні на глобальному Півдні відбуваються. Такий висновок можна зробити з того голосування, яке відбулося на Генеральній конференції ЮНЕСКО.

Безумовно, те, що Росію не переобрали до Виконавчої ради ЮНЕСКО, свідчить про падіння її впливу в цій організації. І не будучи членом ради, природно, РФ матиме менше можливостей для того, щоб впливати на діяльність ЮНЕСКО.

І я сподіваюся, що це також сприятиме тому, що ЮНЕСКО буде більш активно себе поводити. Тобто, ця реакція буде нарешті практично автоматичною. Тому я впевнений, що для ЮНЕСКО, як і для України, це добре.

У ЮНЕСКО достатньо можливостей і механізмів для того, щоб більш активно і рішуче реагувати на порушення її принципів і її конвенцій. І те, що Росія була членом ради, це створювало додаткові перешкоди на шляху більш активної діяльності та більш рішучої реакції з боку ЮНЕСКО.

Треба розуміти, що ЮНЕСКО не може фізично захистити об’єкти культурної та наукової спадщини. Вона цього зробити не може виходячи з роду її діяльності. Але засудити та зібрати дані для того, щоб згодом притягнути до відповідальності Росію як країну-агресора, як порушника міжнародного права, вона не тільки може, а й повинна.

Уже зараз ведеться збір доказової бази, відбуваються розгляди в судових органах. Йдеться про створення спеціального трибуналу, і в цьому ЮНЕСКО може бути корисною.

Щоб зібрати доказову базу, потрібно говорити не тільки про порушення принципів ЮНЕСКО та її конвенції, а й додати дані для ширшого засудження Росії й створити ширшу картину її злочинів.

Так, тут ЮНЕСКО може і повинна зіграти позитивну роль. Я ще раз кажу, забезпечити фізичний захист вона просто не в змозі. Але з точки зору політики, з точки зору міжнародного права, роль ЮНЕСКО є, і ця роль вкрай важлива.

ІГОР ЧАЛЕНКО: ЮНЕСКО бачить, що творить Росія в Україні

— Це рішення назрівало давно. Але, на жаль, воно не зупиняє зараз ні ракети, ні інші атаки з боку агресора. Хотілося б дійсно бачити більш серйозну реакцію міжнародної спільноти.

Я абсолютно підтримую позицію, що Росію треба гнати з Ради безпеки ООН, де вона абсолютно незаконно займає своє місце. І треба реформувати саму Раду безпеки ООН.

Росія використовує зараз культуру виключно як черговий вид зброї й ще один інструментарій для того, щоб окупувати території та збільшити свій вплив у світі.

Ми пам’ятаємо слова апологетів “русского мира” і різних російських ідеологів, що “Росія ніде не закінчується. Росія там, де російська культура, де російська мова тощо”. І де, зокрема, російські ракети.

У ЮНЕСКО зараз бачать, що відбувається з культурним надбанням на території України, і не тільки на території нашої країни. Звичайно ж, Росія має поплатитися за все.

Кремлівський режим має, нарешті, понести відповідальність за всі ті злодіяння, які він робить. Тому світ має показувати більш жорстку відповідь на подібні дії. 

Читайте також: 327 об’єктів, які є культурними цінностями України, були пошкоджені внаслідок російської агресії — дані ЮНЕСКО

Прямий ефір