Удар російських військових по Південноукраїнській атомній електростанції в Миколаївській області — чергова спроба наразити на небезпеку весь світ, заявив президент України Володимир Зеленський. Снаряд, запущений російськими військовими 19 вересня, розірвався лише за 300 метрів від енергоблоків, залишивши глибоку вирву. На думку експертів, на тлі успішного контрнаступу української армії Кремль активізувався у спробах шантажувати весь світ ядерною катастрофою, повідомляє FREEДОМ.
Експерти вважають, що ракетний удар по промисловій зоні Південноукраїнської АЕС — це ядерний шантаж президента РФ Володимира Путіна.
“Те, що був ракетний удар, і ракета влучила в автогосподарство, за периметром вона впала, але неподалік ядерного реактора — це продовження шантажу. До того ж шантаж уже має комбінований характер. Перше — це підвищення ризиків радіаційних аварій, і друге — те, що влучання ракети в гідроспоруди, греблі, греблі можуть зашкодити частково і це загрожуватиме затопленням”, — каже експертка з питань ядерної безпеки Ольга Кошарна.
На думку міністра енергетики України Германа Галущенка, обстріл АЕС вкотре демонструє, що Росія намагається “добитися хоч якихось поступок у своєму енергетичному шантажі Європи”.
“Європа демонструє стійкість у протидії енергетичній агресії Росії, але необхідність зупинити російський ядерний терор в Україні потребує подвійних зусиль. Якщо настане ядерна зима, проблема високих цін на електрику перестане бути актуальною”, — написав Галущенко у Facebook.
Питання ядерної загрози для світу виникло ще у перші тижні повномасштабного вторгнення Росії до України. Тоді окупаційні війська вторглися на територію Чорнобильської АЕС у Київській області. Вже багато тижнів російські війська обстрілюють Запорізьку АЕС. Від початку березня станцію окуповано російськими військами, проте її продовжує обслуговувати український персонал. На тлі обстрілів українських АЕС Кремль постійно повертається до теми можливого застосування російською армією ядерної зброї в Україні.
“Це шантаж, це спроба шантажувати як Україну, так і західних партнерів. І налякати можливою ядерною аварією і водночас вимагати, виставляти якісь умови як перед офіційним Києвом, так і перед зарубіжними партнерами для того, щоб вони не постачали зброю Україні, або чинили якийсь тиск на українське керівництво та примушували їх на перемовини на російських умовах”, — коментує співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
Раніше в інтерв’ю телеканалу CBS президент США Джозеф Байден закликав Путіна не завдавати ядерного удару, а також додав, що подібні дії незворотно змінять ситуацію у світі.
“Вони стануть ізгоями у світі більше, ніж будь-коли. І залежно від масштабу того, що вони зроблять, буде визначена відповідь”, — заявив Байден.
На думку експертів, застосування Кремлем ядерної зброї є малоймовірним.
“Ядерна зброя, перш за все, це тактична зброя, зброя поля бою, швидше за все навіть не у військових цілях, а як жахливий удар. Разом із цим оцінка такого сценарію — він досить малоймовірний. Водночас зберігається дуже висока небезпека того, що він спробує це зробити в гібридному своєму улюбленому стилі. Тобто не так завданням, застосування ядерної зброї як такої, а створення умов, за яких може статися ядерна катастрофа”, — каже Мельник.
“Все це демонстративно зроблено напередодні генеральної конференції МАГАТЕ. Градус підвищується прямо пропорційно від погіршення справ РФ на фронті”, — вважає Кошарна.
Обстріли українських атомних станцій — це спроба виторгувати пом’якшення санкцій у Заходу і посадити Україну за стіл перемовин на своїх умовах, упевнені експерти.
Читайте також: Росія не зможе виграти ядерну війну, — Столтенберг
Нагадаємо, верховний представник ЄС із зовнішньої політики й політики безпеки Жозеп Боррель закликав Російську Федерацію звільнити захоплену Запорізьку атомну електростанцію. Таку заяву він зробив перед засіданням Генеральної асамблеї ООН.