Російські “Шахеди” в небі країн НАТО: навіщо РФ це робить і якою має бути реакція союзників 

БпЛА Shahed. Фото: gettyimages.com

Під час повітряних атак на Україну російські “Шахеди” залітають на територію держав-членів НАТО, зокрема до Румунії. Подібні ситуації фіксували неодноразово, але країни Альянсу не поспішають збивати ударні безпілотники, які порушують їхній повітряний простір. 

У США заявляють, що уважно стежать за такими ситуаціями та перебувають у тісному контакті з союзниками. 

Заліт російських дронів у країни НАТО

У ніч на 8 вересня, за даними Повітряних сил, під час атаки Росії на південні регіони України було порушено повітряний простір Румунії щонайменше двома ударними БпЛА. Згодом Міністерство національної оборони Румунії підтвердило заліт російського безпілотника на територію країни та заявило, що в небо підіймати два винищувачі F-16. 

Румунська влада розіслала попередження про небезпеку падіння безпілотників на мобільні телефони жителям Тулчі та Констанці — повітів, які межують з Україною. 

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолавку прокоментував, чому не було жодної реакції на те, що російські ударні безпілотники порушують повітряний простір, повідомляє Agerpres. За його словами, румунська сторона не була зобов’язана вживати якихось заходів. 

“Якби безпілотники цілилися по румунській території, звичайно, наша країна втрутилася б”, — заявив Марчел Чолавку. 

Агентство Reuters написало про те, що парламент Румунії розгляне законопроєкт, який дозволить Збройним силам країни збивати чужі безпілотники на своїй території.

Крім того, 7 вересня на територію Латвії з Білорусі залетів російський ударний безпілотник. Він розбився в Резекненському краї на сході країни. Це був перший випадок від початку повномасштабної війни в Україні, коли військовий дрон РФ порушив повітряний простір Латвії. У латвійському міністерстві закордонних справ заявили, що через цей інцидент буде викликано представника російського посольства. 

У НАТО заявили, інформацією про те, що падіння російського БпЛА на території Латвії було навмисним. 

“З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року фрагменти російських безпілотників і ракети неодноразово знаходили на території союзників. Хоча ми не маємо інформації, що свідчить про навмисний напад Росії на союзників, ці дії є безвідповідальними та потенційно небезпечними”, — зазначила офіційна представниця НАТО Фара Дахлалла

У пресслужбі Білого дому заявили, що порушення повітряного простору держав-членів НАТО російськими безпілотниками демонструють небезпеку. 

“Це, на жаль, не нове явище, яке сталося під час війни в Україні, коли фрагменти ракет або фрагменти безпілотників іноді потрапляють у повітряні бої та падають на території сусідньої країни”, — сказав координатор зі стратегічних комунікацій США Джон Кірбі

Також він зазначив, що у США уважно відстежують подібні інциденти та перебувають у тісному контакті з союзниками та партнерами з цього питання. 

“Але це лише підкреслює небезпеку, яку війна Путіна в Україні спричинила для всього європейського континенту, і той факт, що безпековий ландшафт змінився — не змінився, не зміниться, а вже змінився — саме тому ми робимо все можливе для того, щоб Україна була спроможна захистити себе”, — наголосив Кірбі. 

Читайте також: Як Україна і союзники мають відповісти на ракетний терор Росії — думки експертів і глядачів FREEДOM

Думки експертів

Для чого Росія під час масованих атак запускає свої ударні безпілотники в повітряний простір держав-членів НАТО? Якою має бути реакція Альянсу? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента; 
  • Айнарс Латковскіс, депутат Сейму Латвії, голова Комісії Сейму з національної безпеки;
  • Франак Вячорка, радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської. 

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: РФ тестує реакцію країн НАТО

— Зальотом своїх безпілотників у повітряний простір країн-членів НАТО Росія тестує реакцію. Російська Федерація не просто так відправляє дрони або навіть ракети над територіями держав Альянсу. Кремль тестує реакцію, наскільки швидко і як вони реагуватимуть на це, чи будуть збивати. 

Сьогодні ми почули пояснення, що ці прольоти дронів не мали на меті ті чи інші об’єкти на території країн, над якими вони пролітали. І, відповідно, це не треба розглядати як ескалацію. Це дивна позиція. Вона, звичайно, буде враховуватися в цій війні Російською Федерацією. 

АЙНАРС ЛАТКОВСКІС: Латвія діятиме рішучіше

— Уперше російський безпілотник залетів на територію Латвії, проте раніше неодноразово фіксувалися випадки падіння дронів у східноєвропейських країнах НАТО.

Це дрон типу “Шахед”, який збирається в Росії. Це первинна інформація, поки що триває розслідування і пізніше буде більше фактів. Ми з такою ситуацією зіткнулися вперше. Ми розуміємо, що це було під час масованої атаки на Україну. 

Ми знаємо, що ці дрони збирають у Росії, і їхня якість не дуже хороша, тому вони дуже часто відходять від цілі та потрапляють в інші країни. Водночас ми можемо припустити, що це було зроблено навмисно, щоб протестувати єдність країн НАТО. Крім того, це може бути тиск на публічну думку, щоб західні країни та країни НАТО вмовляли Україну на якусь мирну угоду. Але такого в Латвії не буде. 

Латвії необхідно підвести більше своїх військ до східного кордону. Протиповітряна оборона має бути на вищому рівні на східному рубежі. Звичайно, ми повинні захищати наш аеродром “Лієлварде” і нашу велику військову базу “Адажі”, де у нас близько 5 тис. натовських військових. Але цей інцидент показує, що нам треба більше зміцнювати східний кордон. 

Російські дрони необхідно збивати прямо над кордоном, такі рішення мають ухвалювати військові спільно з прикордонниками.

Я думаю, що Латвія надалі діятиме рішучіше щодо таких прильотів дронів. Ми вже дуже рішуче протидіємо тим нелегальним мігрантам, яких Росія посилає через Білорусь до нашої країни. Тож тут треба переглядати процедури. Гібридна війна — це одна з воєн, які Росія веде проти цивілізованого світу. 

ФРАНАК ВЯЧОРКА: Диктатори розуміють тільки мову сили

— Диктатори Лукашенко і Путін розуміють тільки мову сили, тому що самі вони не зупиняться. Потрібно посилювати санкційний тиск і допомагати українському народу і білорусам, які борються за свою свободу. 

Не варто думати, що з Путіним можна домовитися і він припинить агресивну війну. Два диктатори йдуть в останній бій і для них це можливість утримати свій трон і залишитися в історії. Путін і Лукашенко не бачать інших способів, крім війни та руйнувань. Російський ударний дрон, який впав у Латвії — це провокація. Він кілька годин летів над територією Білорусі, а потім вже вибухнув на латвійській. 

Читайте також: Іранська балістика в руках РФ: небезпеку військового співробітництва Кремля і Тегерана проаналізували експерти 

Прямий ефір