Олімпійські ігри, які відбуватимуться цього літа в Парижі, стали об’єктом дезінформаційної кампанії. За даними американської корпорації Microsoft, кампанія дискредитації ведеться через вебсайти, пов’язані з РФ.
Експерти не виключають, що таким чином Москва мститься Заходу за недопуск її спортсменів під національним прапором. Адже Міжнародний олімпійський комітет заборонив демонструвати на іграх національні прапори, символи РФ і Білорусі.
Але і це не є основною причиною такої активної роботи російських агентурних мереж на Заході. Путінський режим почав протиставляти себе всьому західному світу і нехтувати міжнародним правом задовго до вторгнення РФ в Україну.
Франція готується гарантувати повну безпеку, Росія — готує фейки
Олімпіада стартує 26 липня і триватиме до 11 серпня в Парижі (Франція). У міру наближення дати початку Ігор у мережі дедалі частіше з’являються фейкові новини, пов’язані з гарячим заходом. Головні теми для фейкових новин — корупція в Міжнародному олімпійському комітеті та нездатність Франції забезпечити безпеку на Олімпіаді. Навіть з’явився повнометражний і нібито документальний фільм “Олімпіада впала”. У ньому серед іншого використовується фальшивий аудіозапис із голосом Тома Круза, згенерований штучним інтелектом.
Згідно зі звітом Microsoft, кампанію дискредитації Олімпійських ігор запустили в червні 2023 року. А поширенням брехні та маніпуляційної інформації займаються групи Storm-1679 і Storm-1099, підтримувані Росією.
“Використання майстерних комп’ютерних спецефектів і широкої маркетингової кампанії, що включає підроблені схвалення західних ЗМІ та знаменитостей, свідчить про значне зростання майстерності порівняно з більшістю кампаній з операцій впливу”, — пише Microsoft.
Ролики про небезпечну, таку, що вичерпала себе, Олімпіаду, записують англійською та французькою мовами. Вони імітують стиль провідних компаній мовлення, щоб їх можна було легко сплутати з продуктом, наприклад, компаній BBC або Al Jazeera.
У деяких відео використовуються логотипи ЦРУ або французької розвідки, водночас відео не схожі на жоден матеріал, що випускається справжніми представниками цих спецслужб.
Відомо і про інші провокації.
“Нещодавно російська компанія прагнула отримати вигоду з війни між Ізраїлем і ХАМАС, видаючи себе за бойовиків і фабрикуючи погрози на адресу ізраїльтян, які відвідають Ігри 2024 року, йдеться в доповіді. Деякі зображення відсилають до терактів на Олімпійських іграх у Мюнхені 1972 року, коли філія Організації визволення Палестини вбила 11 членів ізраїльської олімпійської збірної та західнонімецького поліцейського”, — ідеться в повідомленні на сайті телеканала NBC NEWS.
Водночас влада Франції розуміє, що реальні загрози безпеці на Олімпіаді є. Префект поліції Парижа Лоран Нуньєс вважає, що ісламський тероризм є головною загрозою безпеки для паризьких Олімпійських ігор.
За твердженням префекта, “явної загрози іграм” і Франції поки що немає. Водночас він нагадав, що наприкінці травня в Сент-Етьєні було заарештовано двох осіб, які планували теракт безпосередньо проти Олімпійських ігор.
“Терористична загроза залишається настільки ж важливою, як і загроза протестів, що виходить від радикальних екологічних груп, ультралівих і пропалестинського руху”, — заявив при цьому Нуньєс пресі.
Паризька Олімпіада розпочнеться 26 липня з урочистої церемонії відкриття на річці Сена за участю понад 100 суден, на яких розташовуватимуться національні спортивні делегації. Такий підхід відрізняється від традиційного, а саме на стадіоні, де організаторам набагато простіше забезпечити безпеку.
Як повідомлялося, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заборонив журналістам із Росії використовувати символіку країни-агресора на Олімпіаді в Парижі. Попри те, що атлети з Росії та Білорусі приїдуть до Парижа під нейтральними прапорами, ні Україна, ні її союзники бойкотувати Олімпіаду не будуть.
Безпеку під час паризьких Олімпійських ігор гарантуватимуть понад 70 тис. поліцейських і військових. Допомагатимуть французьким колегам правоохоронці з Німеччини та Польщі.
Безпеку під час паризьких Олімпійських ігор забезпечуватимуть понад 70 тис. поліцейських і військових. Допомагатимуть французьким колегам правоохоронці з Німеччини та Польщі.
Коментарі експертів
Які цілі переслідує Росія, запускаючи дезінформаційні кампанії щодо Олімпійських ігор і чи пов’язано це з війною проти України, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Євген Зінченко, спортивний журналіст, редактор телеканалу “Дім”;
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
- Олег Постернак, політтехнолог.
ЄВГЕН ЗІНЧЕНКО: Світ перестав боятися російських фейків
— Я дуже сподіваюся, що Олімпіада відбудеться спокійно. Я знаю, скільки зусиль на це спрямовує французька влада, правоохоронні органи. Французи дуже серйозно готуються. І це не просто слова. Залучено тисячі правоохоронців із використанням місцевих служб безпеки, служб державного рівня, а також, природно, з використанням усіх європейських і світових знань у сфері безпеки. Я думаю, що французи все зроблять правильно.
Навіщо це робить Росія? Можна написати цілу книжку — про будь-які аспекти, у яких вона щось робить, схожі на те, що вона зараз [робить] щодо Олімпіади. Результатів від її антипіару не буде. Це моє тверде переконання. Методи РФ настільки стерті, настільки дурні, дурніші, напевно, ніж її “Ігри БРІКС”. Усім вони відомі: страх, нагнітання, напруга.
Щоб було спокійніше, було дещо реорганізовано церемонію відкриття Олімпіади. Вона відбуватиметься на річці Сена і вздовж її берегів. Її трохи змінили, але вона все одно буде. Про що це говорить? Французи реагують, але вони не бояться цього всього. Світ перестав боятися російських фейків. Світ сприймає їх, дивиться на них, оцінює їх і відкидає.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Путін показав своє справжнє ставлення до олімпійського руху
— Якщо згадати останні місяці, ми пам’ятаємо, наскільки президент Франції Еммануель Макрон намагався показувати у своїй політиці реалізацію стратегічної автономії Європи. І щодо цього він спілкувався з партнером Росії — Китаєм. Пекін підтримав ідею перемир’я під час Олімпіади.
Проте РФ зараз використовує весь властивий їй інструментарій для того, щоб дискредитувати паризьку Олімпіаду. Це, до речі, показує реальне ставлення і Путіна, і його оточення до олімпійського руху, до олімпійського духу. Що цю тему Москва використовувала виключно заради своєї геополітичної вигоди.
Зараз ми бачимо, що Росія готова посилити тиск безпосередньо на Париж у питанні безпеки, у питанні терористичної загрози. Коли я думаю про загрози з боку Ісламської держави, одразу виникають паралелі — згадується теракт у “Крокус Сіті Холі” в РФ — чи не була та трагедія роботою російських спецслужб.
ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Росія цілком може підтримати терористів, але не відкрито
— Перша мета — дискредитувати спорт і солідарність народів. Тому що, в принципі, спорт це та сфера, де є момент конкуренції та політики. Неучасть Росії — це підкреслення її невідповідності критерію вільного народу. І тому, природно, для держави, у якої є фінансування на здійснення диверсійних, психологічних операцій, дискредитація Олімпіади зводиться до одного з ключових завдань на цьому етапі.
Другий момент — Росія хоча б так демонструвати свій вплив і можливості, інструменти впливу на кон’юнктуру. Вона показує свою загрозу. І коли це неможливо здійснити, наприклад, у військовий спосіб, це, як правило, замінюється за допомогою операцій впливу, гібридних загроз, диверсійних і агентурних заходів.
Нині багато спецслужб наголошують на серйозних провокаціях, які організовує агентура РФ у Європі. Це не вигадки: і вибухи на заводах, і пошкодження залізничного полотна, і багато інших. Тому, в принципі, загроза навколо Олімпіади — реальна. Просто почерк Росії дуже вже пов’язаний з її інтересами.
Олімпіада — це хороший тест для французьких спецслужб, тому що, безумовно, ми всі розуміємо певний шлейф ісламського тероризму. Франція дуже зручна в цьому плані. Тому що свого часу і теракти в Лондоні, і теракти в Мадриді були добре підготовлені терористами. Теракти не були попереджені і ліквідовані вчасно. Тому Франція під загрозою.
Але фактор співучасті російської держави в тому, чим займаються, наприклад, ісламські терористи, я абсолютно не заперечую. Французькі спецслужби однозначно фіксують цей момент і будуть протидіяти.
Якщо терористичний акт може здійснювати, наприклад, людина, пов’язана якось з ісламськими організаціями, не факт, що там немає російського сліду. Усі ми пам’ятаємо випадок, коли почалася антитерористична війна Ізраїлю проти ХАМАСу, яку політичну підтримку надавала Росія цьому терористичному руху — і пряму, і непряму. Потім виявили факти, що підтверджують російський слід.
Росія може діяти непрямо, залежно від того, який шлейф вона хоче отримати. У разі, якщо це Олімпіада, то це, досить імовірно, буде непрямий слід. Все-таки Кремль розуміє, що це певна загроза її репутації. Адже в Держдепі США висить рішення щодо визнання Росії терористичною державою. Ясна річ, що США зараз на це не йдуть, але такий момент залишається як можливий варіант.
Читайте також: Спортсменам із РФ дозволили стати “нейтральними” на Олімпіаді: що з цього вийде, проаналізували експерти