Росія хоче перемалювати кордони, щоб знову поділити світ на зони впливу, знищивши спільний простір співробітництва та розвитку. Про це сьогодні, 6 жовтня, у своєму онлайн виступі на першому саміті лідерів Європейської політичної спільноти заявив президент України Володимир Зеленський, повідомляє FREEДОМ.
Він привітав усіх учасників зустрічі зі створенням політичної ініціативи — Європейської політичної спільноти, яка є новим форматом співпраці Євросоюзу з іншими демократичними країнами.
“Завдяки цій ініціативі ми з вами отримали не просто ще один формат співпраці в Європі. Ми отримали дуже потужну можливість повернути мир до Європи. Це об’єднання — Європейське політичне співтовариство — має реальну можливість стати Європейською спільнотою миру. Миру! Того, що так потрібне Україні. Того, що потрібне абсолютно кожній країні, які представлені тут”, — сказав Зеленський.
Президент України наголосив, що до Європейської політичної спільноти увійшли багато демократичних країн, але тут немає представників Росії — держави, яка начебто географічно належить до Європи, “але з точки зору своїх цінностей і поведінки є найбільш антиєвропейською державою світу”.
Зеленський подякував країнам-партнерам за підтримку України у протистоянні російській агресії та закликав посилити допомогу.
Він нагадав, що Росія вбиває не лише на полі бою в Україні, в українських мирних містах. Російські вбивці робили замах на громадян на території різних країн Європи. І влаштовували диверсії в Європі — проти складів зі зброєю, проти виробництв, а в ситуації з нещодавньою розгерметизацією “Північного потоку” — вже проти газопроводів.
“Росія залякує та шантажує, щоб світ перестав допомагати тим, кого вона вбиває. Вона використовує все — від продовольчої кризи до радіаційного шантажу, від дестабілізації енергоринків до ядерного шантажу. Все для того, щоб зламати єдність союзників та партнерів, щоб залякати народи, щоб змусити мільйони людей боятися та на основі цього страху поступатися”, — пояснив глава української держави.
Зеленський акцентував, що “Росія хоче перемалювати кордони, щоб знову розділити світ на зони впливу, знищивши наш спільний простір співробітництва та розвитку”.
“Це російська формула війни: вбивати, залякувати, руйнувати кордони та корумпувати. І кожен із цих елементів — антиєвропейський. Усі вони спрямовані проти Європи”, — заявив Зеленський.
“Україна — це лише перше поле бою, куди вийшла ця держава. І саме в Україні потрібно її перемогти”, — додав він.
Президент упевнений, що для перемоги над Росією потрібно реалізувати формулу миру, яку на Генасамблеї ООН запропонувала Україна.
Зеленський нагадав основні п’ять пунктів цієї формули:
Перше — покарати агресора:
- посилити санкції проти Росії;
- зупинити будь-яку співпрацю з Росією та її компаніями;
- виключити РФ з усіх міжнародних організацій чи призупинити її членство;
- створити спеціальний трибунал зі злочину агресії Росії проти України, та міжнародний компенсаційний механізм, який змусить Росію відшкодувати завдану нею шкоду.
Друге — це допомога Україні.
“Допомагаючи нам, кожна з ваших держав допомагає собі. Подивіться на поле бою в Україні зараз. Це така інтенсивна війна, яку абсолютна більшість держав просто не змогла б вести. Саме тому цю війну треба виграти зараз — виграти в Україні”, — наголосив Зеленський.
Тому що є реальна небезпека розширення Росією карти бойових дій.
Третій пункт української формули миру — відновлення безпеки та територіальної цілісності.
Четвертий пункт — гарантії безпеки для України.
“Ми потребуємо гарантій безпеки до того, як вступимо до НАТО. Наші пропозиції щодо гарантій безпеки представлені партнерам”, — уточнив президент України.
П’яте — рішучість.
“За 225 днів повномасштабної війни ми вже показали, що Європа може впливати на питання війни та миру. Але тепер — усі разом — ми повинні зробити так, щоб формула війни була повністю заблокована, а формула миру — повністю реалізована”, — зазначив Зеленський.
І потрібно використати всі можливості для наближення перемоги над Росією, і новий формат — Європейська політична спільнота — також може застосувати всі можливості європейської єдності.
Нагадаємо, 6 жовтня у Празі (Чехія) стартував перший саміт лідерів Європейської політичної спільноти (ЄПС). ЄПС — це нова структура співробітництва країн-членів ЄС із державами-партнерами в Європі, які підтримують демократичні цінності. У саміті беруть участь лідери 44 країн Європи та сусідніх регіонів, у тому числі представники всіх 27 країн-членів ЄС.