У Росії іноземців обманом змушують брати участь у війні проти України. Російські силовики влаштовують масові облави на трудових мігрантів. Їх заманюють у країну обіцянками заробітку, а потім змушують підписувати контракти з міністерством оборони РФ.
Кремль залучає на повномасштабну війну проти України все більше іноземців, бо її мобілізаційний ресурс вичерпується. В українському полоні вже є представники Куби, Непалу, країн Африки та Латинської Америки.
РФ шукає “гарматне м’ясо”
Журналістка індійського телеканалу NDTV Ума Судхір опублікувала в соціальній мережі Х відеозвернення сімох громадян Індії. Чоловіки розповіли, що приїхали в Росію в грудні 2023 року. Турагент запропонував їм відвідати Білорусь. Там їх затримали через відсутність віз і передали російській стороні. А у федерації — змусили підписати документи російською мовою, не надавши перекладача.
“Ми не знали, що нам потрібна віза. Коли ми прибули до Білорусі, агент попросив у нас гроші, а потім зник”, — кажуть чоловіки.
Коли іноземці зрозуміли, що їх збираються відправити на війну проти України, то спробували протестувати. Але їм пригрозили 10 роками позбавлення волі. Індійське видання News 18 повідомляє, що громадяни Індії 15 днів проходили військове навчання, а потім їх відправили в зону бойових дій. Вони — не перші індійські громадяни, яких російська влада обманом змусила піти на війну проти України. 6 березня 2024 року посольство Індії в Москві повідомило про загибель індійського громадянина Шрі Мохаммеда Асфана. У грудні 2023 року він приїхав до Росії на заробітки.
“13 листопада Асфана змусили підписати річну угоду російською мовою, якої він не знав. Він повірив посереднику і погодився на це. Пізніше зрозумів, що йдеться про участь у війні, проте посередник запевняв його, що воювати не доведеться”, — розповів Імран Асфан, старший брат Мохаммеда Асфана, в інтерв’ю виданню The Hindu.
У лютому 2024 року влада Індії повідомила, що намагається повернути додому щонайменше 20 громадян країни, які опинилися в російській армії.
“Вони могли потрапити в Росію не як туристи, а як “допоміжний персонал або помічники”… Декільком громадянам Індії пропонували працювати прибиральниками в Москві, але після приїзду відправили в центр військового вишколу”, — з публікації видання The Moscow Times.
За словами представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка, після великих втрат на фронті все менше російських громадян хочуть служити за контрактом, зокрема серед ув’язнених. Через це Росія посилила агітацію серед населення країн із низьким рівнем доходу.
“У нас зараз представлені п’ятеро громадян Непалу, громадяни Куби, Сьєрра-Леоне і Сомалі. Для розуміння — у полон потрапляє один з тисяч людей. Тобто цим людям вдалося зберегти своє життя. Вони були кинуті як “гарматне м’ясо”, бо їх не вчили. Декого з них обдурили — їм обіцяли одне, а за фактом вийшло зовсім інше. Найманство незаконне, і такі солдати удачі можуть бути засуджені тільки за фактом того, що вони найманці. Поки не було таких судів, Україна дотримується всіх їхніх прав як військовополонених згідно з Женевськими конвенціями”, — наголосив Петро Яценко.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Кремль розробив схему з незаконного залучення до російської армії іноземних громадян. Найчастіше їх кличуть до Росії під приводом туризму або заробітку. Пізніше іноземців затримують силовики. Їх змушують підписати якісь папери. Перекладача не надають. Документами виявляються контракти з Міноборони Росії. Найчастіше в цю пастку потрапляють трудові мігранти з країн Центральної Азії.
“Вони вербують скрізь. Мого друга змусили підписати договір, коли він пішов у міграційний центр подавати документи на посвідку на проживання”, — розповів мігрант із Таджикистану агентству Bloomberg.
Часто іноземцям пропонують отримати російське громадянство. А до паспорта додається повістка або контракт.
“Вони повинні розуміти, що їм ніхто не допоможе, ніхто не захоче їх захищати, нікому вони не потрібні. Це витратний матеріал. Найлегше мобілізувати таких, у яких не буде дружин, у яких не буде правозахисників, у яких не буде посольств, у яких не буде нікого. Їх просто заберуть і вб’ють”, — каже правозахисниця Валентина Чупик.
Влаштовують російські силовики й облави на мігрантів. Під час таких рейдів активно роздають повістки. Улюблені місця перевірок — склади, ринки, ресторани та мечеті. Тільки в Московській області, за інформацією журналістів, після таких рейдів за два місяці в армію мобілізували понад триста п’ятдесят осіб.
Тим часом після річної перерви приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер” відновила набір найманців для відряджання в Африку. У березні 2023 року вербування призупинили через необхідність формування найманських груп для участі у війні Росії проти України. Тепер же, судячи з активності в соцмережах, представники угруповання набирають бійців для участі в операціях у західній Африці. Аналітики називають нинішню кампанію з вербування наймасовішою.
Як стало відомо журналістам видання “Вёрстка”, зараз із новобранців формують штурмові загони. Частину з них направляють у підрозділ з управління безпілотниками. Вербують не тільки росіян, а й жителів Білорусі.
“У найманці шукають чоловіків віком від 22 до 50 років, обіцяють контракт від шести місяців, зарплату від 240 тис. руб. (2,5 тис. доларів) і страхування життя. Аналогічну суму пропонували та охочим вирушити воювати в Україну”, — з публікації видання “Вёрстка”
Гинути в Україні ніхто не хоче, визнають рекрутери “Вагнер”. А охочих повоювати в Африці чимало. Про те, що Росія нарощує свою присутність на континенті, заявив командувач оперативного командування Бундесверу Бернд Шютт.
“Росія проявляє військову активність у Буркіна-Фасо і Малі. Є ознаки зародження військового співробітництва в Нігері. У Чаді відбуваються зустрічі на політичному рівні. У Судані ми поки що не знаємо, як саме розвиватимуться події. Російські війська активно діють у Лівії з 2016 року”, — сказав Шютт.
Думки експертів
Яким чином Кремль вербує на війну в Україні іноземних громадян? Насильно чи добровільно вони йдуть у найманці? Яка реакція країн, чиїх громадян РФ відправляє на війну в Україні? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, директор Агентства реформування сектору безпеки;
- Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
- Микола Полозов, російський адвокат, правозахисник;
- Іван Чувіляєв, прессекретар російського правозахисного проєкту “Идите лесом”.
ВІКТОР ЯГУН: Ці люди — смертники
— Щодо найманців ПВК “Вагнер” в Африці, то там їм достатньо мати сучасну уніформу, обвіс і автомат. Особливі професійні якості там не потрібні, достатньо банальної присутності.
Те, що там немає підготовлених спецпризначенців, показало бойове зіткнення співробітників українського ГУР із цими найманцями в Сомалі. Частину найманців було знищено. Професійних людей у ПВК більше немає, вони всі закінчилися в Бахмуті.
Непал — єдина країна, яка реально почала боротьбу з російським вербуванням своїх громадян на війну в Україні. Одразу викликали посла й анулювали всі дозволи на роботу в Росії. Непал почав вимагати від РФ, щоб їхніх громадян повернули додому.
Росія активно намагається закрити дірки в мобілізаційному резерві іноземними громадянами, бо вже вичерпала ресурс у національних республіках і депресивних регіонах. Зарплата, яку пропонують за участь у війні в Україні, вже мало кого приваблює.
Кремль всіляко намагається відкласти можливість мобілізації у великих містах — Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську. Тому що там живе більш менш активна частина населення, яка може вийти на протестні акції.
Перейшли зараз на тих, хто нещодавно отримав російське громадянство, а також на іноземних громадян. Вербують нібито на сільськогосподарські роботи або на підприємства важкої промисловості. Люди, які приїжджають працювати в цивільний сектор, у якийсь момент опиняються на полігоні, де їм видають автомат, форму і кажуть, що вони вже підписали контракт.
З іноземних громадян створюють окремі підрозділи. Дають їм автомат і кажуть, у який бік бігти.
Ці люди — смертники. Для них навіть не проводять жодної підготовки.
ЄВГЕН ДИКИЙ: На боці РФ воюють ідейні найманці із західних країн
— Найважливіше — це те, що вони масово починають залучати іноземців. І йдеться не про наймання якихось професіоналів і фахівців, а про залучення іноземців як дешевого гарматного м’яса.
Це означає, що ситуація з мобілізацією в Росії — чим далі, тим більш проблемна. Буряти закінчилися, тепер у хід підуть таджики, а якщо закінчуються таджики, то підуть непальці та індуси. Самі росіяни менше, скажімо так, потрібні в російській армії.
Через так звані вибори Путіна, щоб не затьмарювати релігійний ритуал вірності государеві, примусову мобілізацію російських громадян поки призупинили. Можливо, не тільки через “вибори” Путіна, а й через рух дружин мобілізованих, який набирає обертів.
Примусова мобілізація у РФ на паузі, добровольців на контракт мало, тому беруть усіх, кого можуть. Звісно, найлегше завербувати найбільш незахищену категорію населення — нелегальних і напівлегальних мігрантів. Їх ніхто не буде шукати.
Що стосується Індії — то це вистріл собі в ногу. Заради десяти найманців РФ псує відносини з одним із небагатьох своїх союзників. Індія — основний покупець російських нафтопродуктів. А РФ ставиться до цієї країни по-імперськи.
Першою країною, яка почала офіційно обурюватися щодо вербування своїх громадян, став Непал. Росія це мовчки проігнорувала.
Активно вербуванням займаються росіяни в посольствах в Африці. У нас у полоні є громадяни Сьєрра-Леоне, наприклад, яких за гроші завербували. Тому що в тих країнах низький річний дохід, і зарплата в російській армії є серйозним стимулом піти в найманці.
Є ідейні найманці з європейських країн, які абсолютно свідомо обрали воювати на боці Росії проти Заходу і демократичних цінностей.
Прихильники диктатур і тоталітаризму беруть зброю в руки і їдуть воювати на боці Росії. Але вербування і примушування іноземців воювати на боці Росії не має нічого спільного з ідейними добровольцями.
МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Завербовані на війну іноземці позбавлені прав
— Низка країн зверталася до російської влади на офіційному рівні щодо вербування своїх громадян на війну. Те, що робить російська влада, є злочином. У різних юрисдикціях це називається найманством.
Завербовані громадяни іноземних держав, які беруть участь у війні проти України на боці Росії, не отримують жодних соціальних гарантій у разі поранення, наприклад. Їх просто використовують як витратний матеріал. Неможливо точно сказати, яку кількість іноземців завербовано на війну в Україні. Я думаю, що йдеться щонайменше про сотні.
У низці юрисдикцій, як мені відомо, було порушено кримінальні справи щодо завербованих у російську армію якраз за статтею про найманство. Уряди в цих національних юрисдикціях ставляться до цього як до злочину. Багато хто із завербованих іноземців, які брали участь у війні, просто не можуть повернутися додому, тому що їх будуть переслідувати вже за національними законами.
Найімовірніше, іноземні громадяни йшли на це усвідомлено. Вони йшли на контракт, розуміли, що їм платитимуть гроші.
Є випадки, коли громадянам держав Центральної Азії пропонують працювати в Росії на будівництвах, зокрема на окупованих територіях. А потім, коли вони вже перебувають на місці, примушують підписувати контракт.
ІВАН ЧУВІЛЯЄВ: Іноземних громадян вербують на війну обманом
— Ми регулярно маємо справу з вербуванням іноземних громадян на війну в Україні. Був гучний випадок, коли в російській армії раптово на позиції контрактників опинилися громадяни Куби — молоді люди, яким було по 18-19 років. До нас зверталися громадяни Афганістану, які виявилися затягнуті обманом у російську армію.
Поліція зупиняє громадянина іншої країни, відбирає в нього паспорт, знаходить у нього якесь правопорушення. Далі починаються погрози та пропозиція підписати контракт із Міністерством оборони. У разі відмови погрожують завести кримінальну справу. На жаль, люди часто погоджуються.
Зверніть увагу, що в Росії не ловлять на вулиці та не примушують підписувати контракт громадян Німеччини, Японії, Франції або Польщі.
Росіяни примушують підписувати контракт, наприклад, громадян Куби та Індії. А уряду цих країн кажуть, що людина зголосилася добровільно воювати проти України. Ми знаємо про існування добровільних сирійських найманців тільки зі слів російського Міністерства оборони.
Якщо людина підписує контракт із російським Міністерством оборони, це означає, що її хочуть утилізувати, знищити та повернути додому в цинковій труні. Жодної іншої мети держава тут не переслідує. Жодних виплат ніхто ніколи не отримуватиме.
Кремлю абсолютно плювати, з якої країни приїхала людина. У неї є контракт і вона має з ним померти. Найманців ставлять, як латку на дірки у фронті.
Читайте також: “Гарматне м’ясо” для армії: як Росія вербує іноземних найманців