“Гарматне м’ясо” для армії: як Росія вербує іноземних найманців

Росія вербує найманців на війну в Україні з різних країн світу. Фото: telegraph.co.uk

Росія продовжує набирати найманців із різних країн світу для участі у війні проти України, зокрема, із Сирії та Непалу.

Згідно з даними Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України, російські військові активно тренують операторів безпілотних літальних апаратів (БпЛА).

Вербування найманців

У Сирії на військовому аеродромі “Шайрат” представники армії РФ проводять підготовку операторів іранських безпілотників. У цьому російським військовим допомагають Іран і бойовики терористичної організації “Хезболла”.

“Лівансько-ірансько-російський навчальний курс передбачає освоєння БпЛА Shahed-136 і Ababil-3, а також дистанційно керованого літака Raad. Очолює військові навчання один із командирів “Хезболли”, який спеціалізується на виготовленні та обслуговуванні безпілотників”, — повідомили в ГУР МО.

В українській розвідці також зазначають, що разом із росіянами Кремль вербує і навчає громадян Сирії та Непалу. За інформацією CNN, для участі у війні проти України Кремль завербував майже 15 тисяч непальців. Після прибуття в Росію їм видають російські паспорти, а потім мобілізують в армію РФ.

“Я пішов у російську армію не заради задоволення. У мене не було жодних можливостей для роботи. Але, озираючись назад, це було неправильне рішення. Ми не думали, що нас так швидко відправлять на фронт і наскільки жахливою буде ситуація”, — розповів іноземний найманець Рамчандра Хадка в коментарі телеканалу CNN.

За даними видання, і непальцям, і сирійцям обіцяли громадянство Російської Федерації та зарплату від 2 до 4 тисяч доларів на місяць. Водночас сім’ї мобілізованих незадоволені російським так званим рекрутингом. Як повідомила громадська активістка з Катманду Кріту Бхандарі, за останній час близько 2 тисяч родин звернулися до неї з проханням допомогти зв’язатися зі зниклими безвісти чоловіками.

“Єдиний варіант — тільки політичний тиск на уряди цих країн, щоб вони на законодавчому рівні не те, що заборонили, а посилили переслідування людей, які беруть участь, як найманці, на території інших країн або інших континентів навіть”, — зазначив військовий експерт Українського інституту майбутнього, співробітник Служби безпеки України (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

Варто зазначити, що в деяких країнах заарештовують і навіть засуджують до тюремних термінів своїх громадян у справах про найманство. Такі випадки неодноразово спостерігалися, зокрема, в Казахстані та Киргизстані.

Читайте також: “У гідри виросли нові голови”: Росія створює в Африці армію найманців на заміну “вагнерівцям” (ВІДЕО)

Огляд думок експертів

Як Росія вербує іноземних найманців, і яка доля на них чекає на війні проти України, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Віктор Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень;
  • Олександр Антонюк, військовослужбовець ЗСУ, політичний експерт.

ІГОР СЕМИВОЛОС: Росіяни не дуже вдало вибрали місце для навчання найманців

— Ми бачимо, що Росія готова викладати серйозні гроші на вербування найманців, не рахуючись із витратами.

А що стосується взагалі місця навчання, то я б на їхньому місці не ризикував. Тому що ці бази і персонажі є цілком легальною військовою метою ізраїльських збройних сил.

В один прекрасний момент у розташування цих представників Росії, а також рухів “Хезболла” і “Корпусу вартових ісламської революції” можуть прилетіти ракети, які не залишать їм шансів.

Це секрет Полішинеля, що вони проходять навчання не тільки в Сирії, а й на території Росії. Ми про це теж прекрасно знаємо. Так само як Ізраїль знає про те, що іранські інструктори приїжджають у Росію, безпосередньо навчають операторів БпЛА.

А те, що “Хезболла”, сирійський режим та Іран активно підтримують агресора, це вже факт.

ВІКТОР ЮСОВ: На цей момент навчання в Сирії проходять близько тисячі найманців

— Паралельно з підготовкою російських операторів БпЛА, яких готують місцеві інструктори, триває підготовка вже сирійських найманців, у вербувальних центрах на території Сирії. Їх готують до відправки на територію Росії, а пізніше — на тимчасово окуповану українську територію.

На цей момент є інформація про те, що приблизно тисяча найманців зараз проходить таке навчання, вивчає умови бою в міському середовищі, штурмові дії, і триває активний набір нових найманців.

Є окремі приклади, коли вербують найманців із досвідом участі в бойових діях. Йдеться про снайперів або про іншу номенклатуру професій.

Намагаються набирати і вербувати людей із певним досвідом, якщо не бойових дій, то хоча б служби в якихось силових структурах, правоохоронних органах. Однак у масі своїй це малопідготовлений, малонавчений контингент. Але для участі в штурмових діях не потрібна велика кваліфікація, на думку російського командування.

Ми пам’ятаємо, як російських засуджених не особливо готували, але проте активно використовували як “гарматне м’ясо”. Така ж доля чекає і на цих найманців.

Для Росії насправді це вигідно, тому що озвучуються фінансові умови часто менші, ніж отримує російський контрактник. Чи отримає він ці гроші — це ще велике питання.

Крім того, жодної компенсації в разі ліквідації або загибелі найманця не передбачено. А все інше – це порожні обіцянки. І дуже важливий момент: у такий спосіб путінський режим пробує відтягнути питання соціальної напруги всередині самої Російської Федерації. Тому використовують такі інструменти.

За планами, за графіками вони відстають. Завдання з вербування і розгортання іноземних найманців стояли з перших днів повномасштабного вторгнення, але тієї кількості охочих, на яку вони розраховували, не було весь цей час і зараз немає. Це не ті цифри, які можуть змінити й суттєво вплинути сьогодні на перебіг бойових дій.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Юридичний статус цих найманців не визначено, а отже, вони — без прав

— Бувають різні інструменти мобілізації. Збільшення кількості дронів — це, звичайно, діяльність російських операторів.

Це, звісно, дуже суттєва втрата для тих людей і операторів, які володіють навичками. Тому вирішили саме на інших майданчиках працювати. З одного боку, це рекрути, з іншого боку — йде навчання не тільки сирійських найманців, а й представників інших держав. І самі ж росіяни частково там навчаються поряд з інструкторами.

Це альтернатива для підготовки іноземців без прав, яких можна використовувати в будь-яких напрямках на особливо важких ділянках фронту. І, відповідно, відповідальності перед ними російське керівництво не несе.

Тому вони набирають нових іноземців на війну, і не обов’язково ті будуть операторами БпЛА. Вони можуть там навчатися, але більша частина буде використовуватися безпосередньо в атаках по українських позиціях. Це поповнення додаткових військ і напрямків.

Ми бачимо, що там і зарплат немає, і навіть немає можливості перевести іноземну валюту, яку вони отримали, у свої країни. Це фактично “гарматне м’ясо”, і жодних реляцій з цього питання ніхто не заявить. Це безправні люди. Дуже зручно.

Крім операторів, там набирають людей із військових частин, які безпосередньо брали участь у бойових операціях із придушення повстань. Вони зараз активно залучають цих осіб до військових формувань, які будуть переправлені в Росію.

Але великої перспективи вони не мають. Вони не дуже посилять російські війська, тому що на полі бою такого рівня вони не брали участі.

Мотивації, навичок і бойового злагодження в таких важких умовах, які зараз є в Україні, а тим паче взимку, у них немає.

І сирійці, і непальці, кубинці, всі ці бійці з країн Близького Сходу, Африки — це не ті бійці, які будуть активно вести роботу, розчарування буде велике.

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Росіяни вербують найманців, в основному, з бідних країн

— Як правило, вербують у бідних регіонах. Бідність — це один зі способів добре мотивувати брати участь у війні. У багатих країнах ви навряд чи знайдете таку велику кількість людей, яку можна завербувати.

Якщо людина непогано заробляє, більш-менш комфортно себе почуває або належить до середнього класу, вона навряд чи поміняє перспективне життя на незрозуміле.

І за ціною: якщо ми говоримо про вербування, це може бути дешевше, ніж навіть за деякими регіонами в Росії, тому що все-таки там уже суми інші. Якщо вже уряд Непалу звертається до Москви щодо виплати компенсації, то Росії простіше не платити компенсації таким країнам. Тобто це, швидше за все, оптимізація бюджету.

І, звичайно, ніхто зараз точно не скаже, скільки найманців із тих чи інших бідних країн російським спецслужбам або вербувальникам вдалося завербувати на цю війну.

Тому, звичайно, у них підхід дуже цинічний і простий.

Вони кидають максимальну кількість “живого м’яса”, яким намагаються закрити брак свого озброєння. Не можна сказати, що Росії не вистачає сил. Якщо брати суто арифметично, то все-таки у них велика кількість людей.

Інше питання, що вони завжди кидають їх на “м’ясні штурми” 24 години на добу сім днів на тиждень. До всіх підхід, як до одноразового ресурсу.

Читайте також: Іноземні найманці для росіян — люди другого сорту, — Романова

Прямий ефір