Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) може зробити низку кроків для мінімізації ризиків на Запорізькій АЕС. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021 рр.) Григорій Плачков.
“По-перше, треба привести п’ятий енергоблок у стан холодного останова. Він на сьогодні єдиний енергоблок, який залишається в гарячому останові. Для його охолодження необхідно більше води, ніж для енергоблоків, які перебувають у холодному останові. Другий момент, я думаю, що треба все-таки від тієї адміністрації окупантів, яка знаходиться на Запорізькій атомній електростанції, вимагати вивантаження всього палива, яке є на сьогодні в активних зонах реакторів, для того, щоб мінімізувати ризик непроектних і запроектних подій на самій Запорізькій атомній електростанції. І думаю, що одна з основних місій генерального директора переконатися в тому, що на атомній електростанції, по-перше, є достатньо альтернативних заходів і засобів для того, щоб для того, щоб підтримувати ставок-охолоджувач на належному рівні у зв’язку з руйнуванням Каховського водосховища та зниженням рівня в Каховському водосховищі”, — сказав Плачков.
Водночас він зазначив, що росіяни заблокували ротацію інспекторів МАГАТЕ. Однак, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі збирається розширити присутність інспекторів на Запорізькій атомній електростанції, а також вимагати додаткового доступу до Запорізької теплоелектростанції та до систем, важливих для безпеки на ЗАЕС, до яких не допускають інспекторів МАГАТЕ.
“І я думаю про те, що він має право вимагати. Розумієте, дуже складно оцінювати ситуацію, тому що, по-перше, можна оцінити її тільки за супутниковими знімками, які є в загальному доступі. А по-друге, на жаль, автоматична система передачі даних на наш бік не надходить, і ми втратили управлінський і регулювальний контроль. Тому його візит дасть набагато більше інформації нам для аналізу тієї ситуації, яка існує на Запорізькій атомній електростанції”, — сказав експерт.
Плачков також констатував, що згідно з офіційними повідомленнями рівень води в ставку-охолоджувачі на сьогодні достатній для охолодження шести активних зон реакторів та басейнів витримки, які є на атомній електростанції. На ЗАЕС є ще альтернативні способи для того, щоб заповнювати та підживлювати басейни-охолоджувачі: власні свердловини та запаси води на Запорізькій теплоелектростанції.
“І атомна електростанція зафіксувала рівні в конденсаторах на всіх шести енергоблоках. Це також аварійний запас води, який є на Запорізькій атомній електростанції”, — сказав Плачков.
Експерт підкреслив, що ситуація на ЗАЕС — це “вже навіть не гра в російську рулетку”.
“Патронів у барабані цього револьвера вже достатньо: атомна електростанція на одній лінії електропередач, триває пресинг персоналу, станція замінована та перебуває досить багато боєкомплекту й важкої техніки на Запорізькій атомній електростанції, підрив Каховського водосховища. І ось цим револьвером Російська Федерація просто маніпулює міжнародним суспільством цивілізованим, тому що міжнародне суспільство ніяк не може зрозуміти — їм чи погрожують, чи Російська Федерація збирається собі вистрілити в ногу, чи збирається вчинити самогубство. Тому я кажу, що зрозуміти, що в росіян у голові після підриву Каховського водосховища, дуже складно”, — сказав Плачков.
Він також акцентував, що співробітники атомної електростанції героїчно справляються зі своєю роботою.
Щодо роботи ЗАЕС після її звільнення, то, на думку Плачкова, повернути атомні енергоблоки в експлуатацію неможливо без розв’язання проблеми дамби Каховського водосховища і без розв’язання проблеми наповнення Каховського водосховища.
Читайте також: Зеленський зустрівся з генеральним директором МАГАТЕ
Нагадаємо, 6 червня російські окупаційні війська підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області. Росіяни кинули людей напризволяще в затоплених унаслідок підриву Каховської ГЕС окупованих населених пунктах Херсонської області.