Російська пропаганда щосили намагається розкручувати тему нібито нелегітимності Зеленського, намагаючись посіяти розбрат в українському суспільстві і викликати сумніви у партнерів України. Однак Володимир Зеленський залишається законним президентом України і після 20 травня — дня його інавгурації. Раніше це підтвердили і в Центральній виборчій комісії, спираючись на Конституцію України та її закони, інформує FREEДOM.
Повноваження Володимира Зеленського будуть продовжені через неможливість проведення президентських виборів в Україні. Однак Росія, як і очікувалося, посилено намагається дискредитувати Зеленського. Мовляв, згідно з Конституцією, президент України обирається на 5 років, і термін перебування чинного президента мав би завершитися 20 травня 2024 року.
“Володимир Путін зробив спробу розширити відому російську ІПСО, спрямовану на прямий підрив легітимності президента України Володимира Зеленського на посаді глави держави. Путін заявив, що політична і правова системи України мають визначити, чи буде Зеленський як і раніше вважатися легітимним президентом України, коли його перший термін технічно закінчиться 20 травня”, — з доповіді Інституту вивчення війни (ISW).
Головне завдання російської ІПСО — деморалізація українців і придушення їхнього опору. Адже на полі бою російській армії це зробити не вдається. Для поширення дезінформації про мобілізацію, легітимність української влади росіяни планують використовувати соціальні мережі.
Спроби Росії посіяти смуту серед громадян України та західних партнерів — безглузді, — впевнені експерти. Адже всі дії української влади законні, на відміну від російської, де за бажанням кремлівського диктатора переписують Конституцію, щоб обнулити терміни його перебування на посаді президента. Легітимність президента України визначає стаття 108 Конституції. Вона говорить, що після закінчення п’ятирічного терміну повноваження президента не припиняються автоматично. Вони припиняться тільки після інавгурації новообраного президента.
“Конституція України була розроблена з урахуванням можливого російського вторгнення, а депутати, які входили до конституційної комісії, були загартованими радянським ГУЛАГом дисидентами. Вони розуміли, що Росія нападе на Україну. І саме цей час настав. Сьогодні в українському суспільстві спостерігається консенсус щодо законності президентства Зеленського. Український народ розуміє, що вибори президента України мають відбутися тільки після закінчення російської агресії”, — пише видання The Economist.
Раніше спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук також пояснював, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час війни. Водночас заборона міститься саме в законі “Про правовий режим воєнного стану”.
“Прямо заборонено законом про воєнний стан проведення виборів. І, оскільки законодавство, яке регулює вибори, має цілу низку вимог щодо того, як і за якими стандартами вони проводяться, ми теж прекрасно розуміємо, що забезпечити ці стандарти неможливо. І врешті-решт є положення в законодавстві, як і в Конституції, щодо парламенту. Наприклад, прямо є норма, яка передбачає заборону в період воєнного стану проводити вибори. З цим, звісно, погодилися і наші партнери. І суспільство в Україні прекрасно розуміє, погоджується з тим, що до закінчення воєнного стану проводити вибори в Україні не варто, і практично неможливо”, — зазначив Руслан Стефанчук.
Крім того, пункт 4 статті 11 Конституції говорить, що: “Повноваження президента України, передбачені Конституцією України, в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені”. Немає сумнівів у легітимності української влади й у західних союзників. Тоді як чинна російська влада якраз і не є легітимною — наголошують експерти. Адже всі вибори, починаючи з 2018 року, в Росії були проведені з урахуванням незаконного голосування на тимчасово окупованих територіях України.
“Парламентська асамблея Ради Європи не визнає легітимність Володимира Путіна як президента Російської Федерації та повторює заклик до держав-членів і спостерігачів у Раді Європи, а також Європейського Союзу припинити з ним усі контакти, за винятком контактів із гуманітарними цілями та цілями, спрямованими на мир”, — із тексту резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи від 17 квітня 2024 року.
Як переконують політологи, легітимність Володимира Зеленського ґрунтується не лише на правових позиціях, але й на підтримці громадян України. Сьогодні основним завданням президента залишається відстояти українські території, особливо на тлі наступу Росії в Харківській області та можливої загрози з боку Сумської області.
Читайте також: Російська ІПСО в дії: експерт пояснив, як РФ намагається створити кризу недовіри до української влади