Росармія перетворила село на руїни — як після деокупації відновлюється Гракове Харківської області (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Жителі Гракового Харківської області повертаються до своїх домівок і усувають наслідки російської окупації та обстрілів. Село (за 60 км від Харкова) понад рік було без електрики, а територія замінована. Енергетики лише нещодавно дійшли до населеного пункту і кілька днів тому нарешті заживили мережу. У селі й зараз працюють бригади, підводять електрику до будинків, проте частина Гракова все ще залишається без світла, повідомляє FREEДОМ.

Місцева жителька Людмила до війни була заповзятливою господинею, тільки рогатої худоби тримала 13 голів. Постійні обстріли, перебої з кормами призвели до того, що перед евакуацією люди розпустили худобу. Після визволення села додому повернулися бик, з відірваними копитами, і корова, поранена уламками, навіть у вим’я.

Зараз люди живуть у лазні, їхній будинок пошкоджений обстрілами. Там і зимували. З ними перезимували й майже 120 селян. Це в 6 разів менше, ніж до повномасштабної війни. Людмила каже, добре, що до холодів відновили газопостачання, а електрика з’явилася тільки зараз.

Так, де люди живуть постійно, електрику під’єднано. А Ксенія ще чекає. Вона повернулася два тижні тому, поки прибирає подвір’я. Уже замінили пошкоджені вікна, полагодять дах, сподіваються, що світло дадуть днями.

Гракове звільнили від окупації у вересні під час великого контрнаступу. Російська армія перетворила село на руїни. Немає жодного не пошкодженого будинку. 30 — зруйновані вщент, 80% електромереж і підстанцій були знищені, територія замінована. На одному полі виявили майже 300 мін.

“Тут дуже багато мін і досі. Сапери працюють. На жаль, минулого тижня троє саперів підірвалося, один загинув. Дуже важко до цього села було підвести електромережі”, — розповів староста Граківського старостинського округу Анатолій Коровкін.

Знищили окупанти й сільраду, де була й амбулаторія. Тепер немає нічого. За словами місцевої медсестри Любові Лизогубової, обладнання росіяни розікрали. Зараз вона приймає хворих в одному з будинків.

“Тільки перед війною в нас ремонт зробили шикарний. Ми змушені були шукати місце, де нам перебувати. Через те, що людина зараз за кордоном, цей будинок поки що стоїть порожній і нас пустили тимчасово”, — сказала медсестра.

Селяни отримують гуманітарну допомогу від волонтерів.

У селі повністю зруйнована школа. А дітей можна порахувати на пальцях. Якщо школу не відбудують, то, на думку місцевої жительки Карини, навряд чи хтось повернеться.

Насамперед потрібно відбудувати садочок, школу та амбулаторію, погоджується староста. Але без допомоги держави та волонтерів, каже, відродити село буде вкрай складно, бо в селі немає бізнесу.

Читайте також: Усіх дітей евакуйовано з найнебезпечніших громад Харківської області — деталі від радниці голови облради

Нагадаємо, український уряд удосконалив єдину цифрову систему з відновлення держави. Це сприятиме пришвидшенню процесу та забезпечуватиме його прозорість. Підхід до постраждалих від агресії РФ населених пунктів буде абсолютно новим, а серед пріоритетів — відновлення енергетики, гуманітарне розмінування, відновлення житла, критичної та соціальної інфраструктури, а також розвиток приватного сектору.

Прямий ефір