Романенко оцінив перспективи контрнаступу ЗСУ на Херсонщині до вересня

Збройні сили України зупинили російську армію по всіх напрямках і готують контрнаступ на півдні. Екс-заступник начальника ЗСУ, генерал-лейтенант Ігор Романенко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA заявив, що звільнення Херсона стане початком перелому у війні проти Росії.

— Повернення Херсона під управління України стане переломом у війні?

— Це буде початком перелому. Зараз триває підготовка до контрнаступу — повільне просування. Відбувається ураження логістичних каналів, складів боєприпасів та палива, що сприяє вирівнюванню можливостей. Треба розуміти, що у ствольній та реактивній артилерії ЗС РФ перевершують ЗСУ. Тому слід зменшити до мінімуму кількість російських боєприпасів. Процеси ще не завершено. Угруповання армії РФ на правобережжі України розсічене річкою Інгулець на північну та південну частину. Там є багато можливостей для успішних контрнаступних дій із боку української армії. Також перспективно перерізатиме суходоловий кордон РФ з Криму на Донецьк.

У Донецькій області бойові дії не такі широкомасштабні, як це було раніше при атаках на Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Війська РФ намагалися спочатку атакувати Слов’янськ, Краматорськ та Бахмут, але сил не вистачило. Нині вони перейшли на Бахмут, Сіверськ та Вуглегірську ТЕС — на більше сил немає. За цими напрямами йдуть запеклі бої та ЗСУ утримують позиції. Окупантів у цьому напрямі треба змусити вичерпати сили та перейти до оборони.

Харківський регіон залишати у такому стані як зараз не можна. Російську армію необхідно відсунути, щоб у них не було можливості обстрілювати Харків ствольною артилерією. Друге завдання оперативного рівня у цьому напрямі, перерізати шляхи логістичних поставок до Вяземського угруповання РФ. Для того, щоб виконати всі завдання, необхідні сили. Постачання сучасних озброєнь здійснюються не так швидко, як нам хотілося б. Також навчання особового складу української армії, щоб ця зброя ефективно використовувалась.

— Визволення Херсона планується до вересня. Це реально?

— Треба розуміти, що Україна цінує своїх солдатів і думає про їхню безпеку по можливості. Тому починатимемо звільнення Херсона після підготовки. Затягувати неможливо. Крім того, звільнення залежить від постачання західних озброєнь та кінцевого освоєння цієї техніки українськими силами після середини серпня.

— Що потрібно зробити зараз, щоб небо над Україною було захищене?

— Необхідно створювати протиповітряні та протиракетні можливості в Україні. У більшості випадків ми працюємо з радянськими системами, у кращому разі модернізованими зенітно-ракетними комплексами та винищувачами аналогічного типу. Тому нам потрібні потужніші зенітно-ракетні та винищувальні засоби, такі як NASAMS, IRIS-T та інші. Також потрібно нарощувати можливості щодо знищення носіїв ракет до їхнього пуску по території України — “Іскандери-М” треба знищувати до їхнього запуску. Наприклад, стоїть бригада “Іскандерів” у Білорусі, а це не Росія. Україна обіцяла не завдавати ударів територією Росії і Лукашенко це розуміє. Як тільки він сіпнеться, можна буде знищити “Іскандер” ще до того, як він пустить ракети. Аналогічно знищувати літаки, які стратегічно піднімають та опускають на їх аеродромах. Ракета “Калібр” запускається із Чорноморських кораблів, катерів та підводних човнів РФ. ЗСУ 14 квітня продемонстрували знищення крейсера “Москва”. Росіяни сприймають лише силу.

— Якби мирні жителі виїжджали з тимчасово окупованих територій, це б ускладнило мотивацію та роботу російським військовим?

— Україна цінує своїх цивільних не менше за солдатів. Тому ЗСУ думають про те, як проводити контрнаступальні операції, щоб це якнайменше вплинуло на тих, хто там залишається. А тим, хто там залишається, треба брати участь у опорі. Це може бути реалізовано по-різному. Діти Маріуполя малюють жовто-синю символіку на асфальті. Навіть такий протест важливий.

Нагадаємо, військовий експерт Сергій Грабський в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA заявив, що Україна вже не відчуває дефіциту боєприпасів, а постачання західної зброї змінили ситуацію на лінії фронту.

Starlink продовжує допомагати Україні: як нові технології впливають на перебіг бойових дій

Німецькі танки Gepard, польські Twardy та ще 4 HIMARS: яку нову зброю отримали ЗСУ від партнерів

Читайте також: Галущенко – у Брюсселі: Ця зима стане останньою, коли РФ зможе шантажувати ЄС своїм газом

Прямий ефір