Рік в окупації: що відбувається і як зараз живе Маріуполь (ВІДЕО)

Зруйнований Маріуполь. Скріншот: dw.com

20 травня 2022 року російська армія повністю окупувала Маріуполь. З майже півмільйона людей, які мешкали там до російського вторгнення, у місті залишилося близько ста тисяч. Скільки загинуло мирних жителів через обстріл російською армією, наразі поки невідомо. За даними міської влади Маріуполя, близько 22 тисяч осіб. Українська армія героїчно боронила місто. Останньою твердинею захисників Маріуполя був комбінат “Азовсталь”. Там оборону тримали 86 днів, передає FREEДОМ.

У квітні 2023 року між Україною та РФ відбувся черговий обмін військовополоненими. Серед звільнених українців – керівниця пресслужби Донецького прикордонного загону Валерія Суботіна. Вона обороняла Маріуполь у складі тероборони, потім приєдналася до захисників “Азовсталі”. Прямо там, на заводі, вийшла заміж за прикордонника Андрія Суботіна. За три дні Андрій загинув. А Вікторія провела у російському полоні 327 днів. Розповідає, що їй пропонували перейти на бік Росії, дати інтерв’ю російським пропагандистам. Валерія мала навіть сутички з російськими силовиками.

“Вони хотіли почути те, що хочуть почути, вони хотіли побачити нас такими, якими вони нас бачать. І, можливо, були моменти, ну, не можливо, а точно — я показувала їм свою ненависть. А що вони хочуть, я була зовсім іншою людиною, у мене було багато кохання, добра і тепла, але вони все це у мене відібрали, і тому вони іноді дивувалися, чому я така зла. Мене такою створила Росія, це правда, це чесно. Людину, яка постійно ненавидить, це ж вони мене створили — людину, яка хоче тільки помсти”, — каже Валерія Суботіна.

Маріуполь став символом українського спротиву російській агресії. Полк Нацгвардії “Азов” та українські військовослужбовці з різних підрозділів тримали оборону на Азовсталі 86 днів. Михайло Вершинін, начальник управління патрульної поліції у Донецькій області, залишився у місті та виконував бойові завдання разом із побратимами.

Разом із азовцями Вершинін потрапив у полон. 123 дні російські окупанти утримували його в колонії в Оленівці та Донецькому СІЗО. Михайлу вдалося повернути додому у вересні 2022 року. Катування, голод та хвороби — Росія порушує Женевські конвенції та усі міжнародні правила поводження з військовополоненими. Вершинін у полоні втратив близько 40 кілограмів. Через рік він згадує — комбінат був останнім рубежем опору в Маріуполі, що палає.

“Сумарна потужність ударів дорівнювала двом Хіросимам. Тобто по 11 квадратних кілометрах постійно завдавали артилерійських, авіаційних, корабельних ударів, і таке інше… Тому на момент виходу по цивільних вже не прилітало, бо цивільних уже не було, прилітало по військових”, — каже Михайло Вершинін, начальник Управління патрульної поліції у Донецькій області.

Коли російська армія повністю окупувала Маріуполь наприкінці травня 2022 року, там залишалося приблизно 100 000 осіб. Мирних жителів, які ховалися у бомбосховищах “Азовсталі”, російські окупанти не відпустили, як обіцяли раніше, а насильно депортували. Перед цим українці проходили “фільтрацію” у селищі Безіменне на окупованій території Донецької області.

За даними міської влади Маріуполя, через обстріл російської армії загинули близько 22 тисячі мирних жителів. Це вдвічі більше, ніж за два роки окупації міста під час Другої світової війни. Однак точні цифри втрат серед мирного населення досі невідомі, і вони можуть бути набагато більшими, каже депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін.

“Це просто тисячі людей, за різними оцінками, перестали рахувати на 22 тисячах, поки була можливість, але кількість жертв може бути від 50 до 100 тисяч мирних громадян, може бути і більше, ось така сумна картина геноциду, який влаштувала Росія”, — говорить Забавін.

Російська окупаційна влада не дозволяє залишити Маріуполь без фільтрації, розповідає Забавін. Окупанти змушують людей отримувати російські паспорти, інакше маріупольці не отримають медичної, соціальної та іншої допомоги.

“За цей рік отримали російські паспорти не більше 5% тих, хто там залишився, тобто добровільно отримали, і Росія, побачивши, що немає охочих у великій кількості отримувати ці клаптики туалетного паперу, нічого іншого не вигадала, як продовжити історію з геноцидом та впровадити низку умов. З паспортом громадянина РФ ви можете отримувати соціальну допомогу, продуктові набори та знайти роботу”, — каже Забавін.

Зиму Маріуполь пережив без опалення та з перебоями в електропостачанні. Зруйновано понад 2000 багатоповерхових будинків, натомість за рік Росія збудувала тридцять будівель малої поверховості. У місті нема роботи.

Відновлення Маріуполя після деокупації, напевно, стане наймасштабнішим проєктом в історії незалежної України. Союзники готові допомогти із відродженням міста. Але все це стане можливим після того, як українська армія звільнить Маріуполь.

Читайте також: Маріуполь може пережити другу хвилю руйнування під час відступу армії РФ — прогноз депутата міськради

Прямий ефір