Рік окупації Маріуполя: без нормальних умов для життя, але з вірою у ЗСУ

Український прапор в окупованому Маріуполі. Скріншот: ukranews.com

Місто Маріуполь, яке стало символом українського опору російській агресії, хоч і перебуває поки що під окупацією, наполовину зруйноване, і без належної інфраструктури, боротися не перестає.

Крізь стіну російської пропаганди в соцмережах і ЗМІ проскакує інформація про появу в місті написів “Слава ЗСУ!”, “Слава Україні!”, про те, що хтось вивісив український прапор, а також про інші акції українських патріотів, які залишилися в Маріуполі.

Наслідки окупації Маріуполя

Маріуполь був оточений російською армією вже на четверту добу повномасштабного вторгнення, а повністю окуповане місто було 20 травня 2022 року. Полк Нацгвардії “Азов” та українські військовослужбовці з різних підрозділів тримали оборону на “Азовсталі” 86 днів.

На кадри із міста сьогодні дивитися важко. Із майже півмільйона людей, які мешкали в Маріуполі до російського вторгнення, залишилося близько ста тисяч. Понад 11 тис. — діти.

Статистика смертності, тобто кількість фактів природної смерті на тиждень — 200-250 на 100 тис. жителів — просто не вкладається в голові. Як і розуміння того, що люди помирають через те, що не отримують кваліфікованої медичної допомоги.

Дані про знесені будинки також вражають. В окупованому Маріуполі росіяни знищили понад 1100 будинків та планують знести ще 700.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення окупанти пошкодили 2208 будинків у місті. З них 50% знищено.

Знесення будинків окупантами в Маріуполі та закочування котлованів від них у асфальт багато хто вважає одним із способів приховати злочини.

Проте навіть за таких жахливих умов у Маріуполі люди намагаються боротися з режимом. Так, напередодні 9 травня у місті на будівлі Будинку культури вивішували прапор України, до цього люди гуляли містом із українським прапором.

Окрім цього, на стінах будинків час від часу з’являються написи “Слава ЗСУ!”, “Слава Україні!”, “ЗСУ наближаються”.

“Маріупольці ще раз продемонстрували відвагу та небажання жити під російською окупацією. Вони знають, що Маріуполь —  це Україна! Чекають на ЗСУ та звільнення Маріуполя!”, — повідомили у пресслужбі Маріупольської міськради.

Навіть у зрежисованому відеосюжеті щодо візиту до міста російського президента Володимира Путіна чути, як хтось кричить, що “це все брехня та показуха”.

Від перших осіб

Детальніше про те, як живе зараз тимчасово окупований Маріуполь, і скільки грошей доведеться витратити на відновлення міста після його звільнення — в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли мер Маріуполя Вадим Бойченко та заступник міського голови Маріуполя Сергій Орлов.

— Почнемо із важкої статистики. Яку кількість загиблих за час повної окупації Маріуполя ви можете назвати?

ВАДИМ БОЙЧЕНКО: Цифра, яку вдалося зафіксувати українській владі на момент, коли вона ще працювала в Маріуполі (до 24 березня), вдвічі більша, ніж за два роки фашистської окупації міста. Це 22 тис. убитих.

Це єдине місто, яке було оточене вже на четверту добу. Єдине місто, де в цей час було 400 тис. населення. Єдине місто, звідки РФ як держава-терорист не випускала людей та застосовувала системи залпового вогню.

Лише 13 березня за підтримки міжнародних партнерів маріупольці отримали можливість евакуюватись на неокуповану територію України.

За 86 днів цієї страшної війни було знищено 50% міської інфраструктури.

— Те, як окупанти зносять масово зруйновані будівлі в Маріуполі, виглядає як бажання стерти з лиця землі докази своїх злочинів. Як ми зможемо потім довести щось, якщо вони просто в асфальт та бетон закатують усе, що наробили?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: Цим насущним питанням ми почали займатися системно із квітня минулого року. Сформовано як бази даних, так і інформаційну систему Маріупольською міською радою.

Вони являють собою систематизовані сховища інформації щодо всіх будівель та споруд. Не лише багатоквартирних будинків, а й шкіл, садків, об’єктів комунального бізнесу. Структуровано групується все, як воно було до початку російської агресії, як будівлі постраждали під час війни, і як вони виглядають після тих зносів, які продовжують рашисти в Маріуполі.

У нас є фотофакти та відеофакти за ці періоди. Вони прив’язані до конкретних об’єктів на карті та на адресному просторі міста.

Ми отримали супутникові знімки, які датовані кінцем квітня-початком травня 2022 року, де об’єкти зафіксовані в тому зруйнованому стані.

Зараз ми купуємо супутникові знімки найвищої якості від провідних агенцій із уже більш актуальними даними.

Сукупність зібраних нами показників є достатньою доказовою базою рашистських злочинів.

— Є інформація, що зараз у місті 150 тис. мешканців. З них — 80 тис. громадян України, решта — росіяни. Хто ці росіяни? Що то за люди?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: 80 тис. — це приблизна кількість дорослого населення. Ще є десь 11 200 дітей. Сумарно, на мою думку, у місті проживає до 100 тис. маріупольців, які залишилися там з різних причин.

40 тис. — це люди, які так чи інакше разом із членами сімей перевезені Росією для розбору завалів, базових робіт. Переважно це так звані нові росіяни, мігранти з країн Середньої Азії. Це Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан.

Самі росіяни не їдуть до Маріуполя, бо всі обіцянки, які окупант дає щодо заробітної плати, — це все повний обман і брехня. Там і близько немає такої зарплати, яку вони анонсують. Більше того, вона не виплачується. Тому залучити чи, скажімо, навіть насильно вивезти туди, направити на ці роботи, вони можуть лише мігрантів із Середньої Азії.

— Як ви вважаєте, вони справді розраховують, що ці нові громадяни, як ви їх називаєте, люди з Центральної Азії залишаться там?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: Звичайно, там є якийсь кругообіг цих людей. Приїжджають, не отримавши обіцяного, їдуть. Проте якась кількість тримається.

Далі життя покаже, чи зможуть ці громадяни залишитися після звільнення Маріуполя українською армією, в яку ми однозначно віримо та очікуємо.

— Як люди у Маріуполі виживають зараз, яка там гуманітарна ситуація, що з продуктами, медициною та комунальними послугами?

ВАДИМ БОЙЧЕНКО: Це гетто, створене російською окупаційною владою. Без фільтрації люди не можуть залишити Маріуполь. У місті знищено 70% медичної інфраструктури. Професійного обладнання, яке рятувало б життя людей немає.

Те, що вціліло, під лейблом “Єдиної Росії” вивезли на територію так званої ДНР. Відповідно, коли людина викликатиме швидку, вона просто не приїде. Рівень смертності у місті зріс.

Знищено систему водопостачання. Воду зараз беруть із резервного водосховища, яке за нормальної життєдіяльності міста було розраховане на 12 місяців. Це технічна вода із озера.

Йде примусова паспортизація.

Ціни в магазинах, при тому, що немає роботи, немає грошей, у три-п’ять разів вищі, ніж в Україні.

— За попередніми даними Маріупольської міськради, у місті через відсутність кваліфікованої медичної допомоги збільшилась смертність. Що ми можемо знати про охорону здоров’я у місті. Чи справді все так плачевно?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: За нашими даними, кількість природних смертей на тиждень — 200-250. При цьому ми усвідомлюємо, що це на 100 тис. маріупольців. Відповідно, це десь у сім-вісім разів перевищує те, що було у відсотковому співвідношенні до війни.

Базово можна лише в якомусь обмеженому форматі отримати послуги первинної медицини. Це амбулаторії, поліклініки.

Жодної спеціалізованої медицини — вторинної, критичної — в принципі, не існує. Немає ні відділень, ні обладнання, ні лікарів. Тому, на жаль, ті хвороби, з якими ми успішно справлялися, — інфаркти, інсульти тощо — зараз повністю не лікуються.

До того ж має місце і фактор погіршення умов життя. Це доступ до якісної води, якісного харчування. Загальна екологічна ситуація, яка не тішить. Стреси.

— Відомо, що російські загарбники розпочали мобілізацію у тимчасово окупованому Маріуполі. Можете порадити, що робити маріупольцям, які отримують ці виклики на медкомісії, як поводитися?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: Єдиний варіант — їхати з тимчасово окупованого Маріуполя. Ми говорили це рік тому, півроку тому, місяць тому.

Наразі зробити це набагато важче, але виїхати до Європи через Росію ще можливо. Це єдиний варіант уникнути примусової паспортизації та примусової мобілізації.

— Що зі школами та дитячими садками? Чи працюють вони в таких умовах? Чи проводить там Росія мілітаризацію дітей? Ми знаємо про факти на тимчасово окупованих українських територіях, як росіяни промивають дітям мізки та розповідають, що Україна — це погано, Росія — це добре.

ВАДИМ БОЙЧЕНКО: Вони нашвидкуруч облаштували шість шкіл, які вціліли, і сказали, що розпочали навчальний процес.

Предметів дуже вузька кількість. Це, звісно, історія Росії, російська література, російська мова. Дітей змушують вивчати це. Відповідно все починається з гімну Росії.

Якщо ви як батько не віддаєте дитину до школи, то до вас прийдуть додому люди з автоматами. Тобто там небезпечно просто не ходити до школи.

Пропаганда там працює, і це головна зброя рашистів.

— Прес-служба Маріупольської міськради повідомила, що в окупованому місті розбили встановлений росіянами бюст Леніна. Чи можете розповісти детальніше про опір маріупольців?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: Дії, які, зокрема, координуються відповідними структурами, коментувати не буду. Це не те, що є небезпечним для ситуації, це може бути небезпечним навіть для життя та здоров’я людей, що знаходяться в окупованому Маріуполі. А там чимало патріотів України. Не один десяток. Впевнений, що вони стануть гарною підмогою під час планування операції звільнення.

ВАДИМ БОЙЧЕНКО: Там, справді, є багато наших патріотично налаштованих сил, які досі працюють. Їх ловлять, і не скажу, що їх не заарештовують, їх заарештовують. Один із моїх близьких товаришів був заарештований ще рік тому і перебуває зараз у в’язниці.

Часто з’являються написи: “Слава ЗСУ!”. Десь вивішуються українські прапори. Навіть коли нібито приїздив до Маріуполя Путін, ми чули на задньому плані голос справжнього маріупольця: “Не вірте йому. Це все брехня!”.

Люди чекають на звільнення українською армією споконвічно українського Маріуполя.

— Що відомо про те, як поводяться окупанти зараз у місті та на підступах в очікуванні українського контрнаступу?

СЕРГІЙ ОРЛОВ: Активно окопуються. По периметру міста скрізь, крім Новоазовської сторони, збудовані оборонні споруди. Окупанти бояться. Можемо підтвердити, що у місті перебуває 7-10 тис. військових різного роду окупаційних військ. Плюс додатково на околицях. І українська армія, і наш генеральний штаб, звісно, враховують дії та можливості окупантів у своїх операціях.

— Чи є розуміння, скільки грошей буде потрібно на відновлення Маріуполя після його звільнення?

ВАДИМ БОЙЧЕНКО: Є. Сьогодні центральна влада, регіональна влада та місцева працюють над планом швидких дій зі стабілізації ситуації у місті.

Ми чітко розуміємо, скільки потрібно людей, які професійно займатимуться за ключовими 12 напрямками: освіта, медицина, комунальний сектор, безпека тощо.

Ми чітко розуміємо, скільки потрібно фінансового ресурсу задіяти у цей напрямок. Попередньо була оцінка 14 мільярдів гривень.

Це і фонд оплати праці, людей, які приїдуть на роботу. Це і обладнання, машини, будівельні матеріали, оплата будівельних робіт. Це те, що швидко стабілізує роботу на 50% знищеного міста та на 90% тієї частини міста, яка так чи інакше пошкоджена.

Читайте також: Рік в окупації: що відбувається і як зараз живе Маріуполь (ВІДЕО)

Прямий ефір