Україна могла б постачати Сполученим Штатам рідкоземельні елементи в обмін на військову допомогу, заявив президент США Дональд Трамп. За його словами, Україна готова до такої угоди. Ці ресурси вкрай важливі для виробництва електроніки, а також затребувані в морській, автомобільній та інших високотехнологічних галузях. Докладніше — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Україна входить до десятки найбільших світових постачальників мінеральних ресурсів. У звіті Всесвітнього економічного форуму за липень 2024-го йдеться про те, що на території країни розташовано близько 20 тис. родовищ корисних копалин. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну близько 15% цих родовищ були активними.
Україна має значний потенціал як великий світовий постачальник критично важливої сировини для оборони, високих технологій, аерокосмічної промисловості та зеленої енергетики. У 2022 році канадська консалтингова компанія SecDev оцінила повну вартість усіх мінеральних ресурсів України в 26 трильйонів дол., включно з вугіллям, газом і нафтою.
“Україна є ключовим потенційним постачальником рідкоземельних металів, зокрема титану, літію, берилію, берилію, марганцю, галію, урану, цирконію, графіту, апатиту, флюориту і нікелю. Незважаючи на війну, Україна володіє найбільшими запасами титану в Європі (7% світових запасів). Це одна з небагатьох країн, де видобувають титанові руди, що мають вирішальне значення для аерокосмічної, медичної, автомобільної та морської промисловості”, — йдеться у звіті Всесвітнього економічного форуму за липень 2024 року.
Президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість в українських ресурсах, пропонуючи натомість військову підтримку. Геологічна служба США вважає 50 мінералів критично важливими для економіки і національної безпеки країни. Серед них — кілька видів рідкоземельних елементів, а також нікель і літій, якими володіє Україна.
“Ми говоримо Україні, що у них дуже цінні рідкоземельні елементи. Ми хочемо, щоб те, що ми вклали, було отримано як гарантію. Ми хочемо гарантії. Ми передаємо їм гроші в руки. Ми даємо їм обладнання… Тож ми хочемо укласти угоду з Україною, за якою вони забезпечуватимуть те, що ми їм даємо, за рахунок своїх рідкоземельних елементів та інших речей”, — заявив Трамп.
Київ і раніше говорив про доступ держав Заходу до цінних українських ресурсів. У четвертому пункті плану перемоги України згадуються “спільні інвестиції” і використання “критично важливих металів”.
“Україна пропонує стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду про спільний захист наявних у країні критичних ресурсів, спільне інвестування та використання відповідного економічного потенціалу. Йдеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною в трильйони доларів США”, — йдеться в публікації на сайті Офісу президента України.
Як зазначив аналітик Ради зовнішньої політики аналітичного центру “Українська призма” Євген Костогризов, Україна неодноразово артикулювала, що в неї є ці метали.
“Ба більше, навіть за часів адміністрації Джо Байдена у 2023-2024 роках деякі сенатори-республіканці, як, наприклад, Ліндсі Грем, підказували Україні, що це той трек, за яким треба працювати, що це те, у чому зацікавлені республіканці та Дональд Трамп. Ми це почули, і почали передавати цю інформацію, і ось вона дійшла до Трампа”, — зазначив аналітик.
У Європі не всі позитивно сприйняли заяву американського президента. Канцлер Німеччини Олаф Шольц не вважає пропозицію Білого дому обміняти цінні українські ресурси на американське озброєння доцільною.
“Ми повинні використовувати ресурси країни для фінансування всього, що необхідно після війни. Було б дуже егоїстично і самозакохано сказати: “Ми використаємо ці гроші для фінансування оборони зараз”… Йдеться про те, щоб в України була сильна армія в майбутньому, і про те, щоб Україна могла фінансувати своє відновлення. З огляду на величезні руйнування, це найважливіші завдання, які стоять перед Україною. Тому, я вважаю, буде краще, якщо ресурси України будуть використані для хорошого майбутнього”, — заявив Шольц.
У Кремлі теж відреагували на заяву Дональда Трампа. Прес-секретар Путіна Пєсков зазначив, що було б краще, якби США зовсім відмовилися від підтримки України. Реакція Москви — прогнозована. Адже, за словами президента Володимира Зеленського, поклади критично важливих ресурсів в Україні є одними з ключових цілей країни-агресора.
Читайте також: Рідкоземельні метали в обмін на допомогу Україні: чому цей трек важливий, розповів Костогризов
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що переговори США з Росією без України щодо завершення війни є дуже небезпечними для всіх.
Читайте також: США хочуть отримати рідкоземельні метали з України в обмін на допомогу — заява Трампа