РФ вивозить зерно з Криму в Ємен, можливо, як оплату за солдатів для війни проти України — розслідування Bellingcat

Ілюстрація: gettyimages.com

Росія вивозить до Ємену зерно з анексованого Криму. Ним, імовірно, Кремль платить за солдатів, яких використовує для війни проти України. Про це свідчить розслідування групи Bellingcat, інформує FREEДOM.

Те, що Україна називає великою крадіжкою з окупованих портів і територій, стало вже звичним явищем від початку повномасштабного російського вторгнення. Десятки кораблів перевозили зерно з окупованих портів у такі країни, як Сирія, Іран тощо.

В одному з нещодавніх випадків на корабель Zafar (IMO: 9720263) зерно завантажили в порту Севастополя на початку жовтня, в єменський порт Ель-Салеїф він прибув у середині листопада. За кілька днів до прибуття корабель пришвартувався у Джибуті, оскільки всі кораблі, які перевозять продукти в контрольовану хуситами частину Ємену, зобов’язані проходити інспекцію ООН (UNVIM).

Супутникові знімки показали, що Zafar зупинявся в Джибуті на початку листопада і стояв на якорі кілька днів. Навіть якщо корабель пройшов перевірку UNVIM, перевезення зерна на ньому все одно було протизаконним, бо порт відправлення розміщений в окупованому Криму. Завдання механізму UNVIM — спростити пересування комерційних суден у порти Ємену, які не перебувають під урядовим контролем, а також сприяти дотриманню збройового ембарго ООН.

Можливо, Zafar не повідомив перевіряльникам, звідки він вирушив. Корабель приховав свою присутність у Севастополі (відключив систему автоматичної ідентифікації (AIS)). І єдине, за чим вдалося з’ясувати його місцеперебування, це супутникові знімки. Він мав представити документ із порту відправлення, що підтверджує завантаження та перевірку. Доступу до корабельної документації немає.

Цього року Zafar здійснив аналогічний рейс. Експерти кажуть, що через постачання зерна з окупованого Севастополя, схвалені UNVIM, ООН опинилася в незручній ситуації, оскільки більшість країн-учасниць неодноразово голосували проти вторгнення Росії в Україну. Генеральна асамблея ООН ухвалила низку резолюцій проти вторгнення Росії до Криму і східної України ще 2014 року.

Порт Севастополя наразі перебуває під санкціями США та Великої Британії, а термінал, до якого причалив Zafar у Севастополі — під санкціями Європейського Союзу. Водночас санкцій ООН щодо порту “Севастополь” або Росії немає.

Представник МЗС України заявив, що обурений тим, що Zafar відплив до Ємену з Криму, хоча й не прокоментував роль UNVIM. Він додав, що Україна “продовжує докладати всіх зусиль для викриття систематичної та широкомасштабної крадіжки Росією українського зерна, а також незаконного транспортування через тимчасово окуповані території України”.

Як і у випадку з попередніми постачаннями, також не зовсім зрозуміло, де саме було зібрано зерно. Деякі фермери на окупованому сході України раніше звинувачували російські сили в крадіжці зерна, яке згодом експортувалося.

Читайте також: Тільки в голові росіянина могла народитися ідея вбити мільйони людей голодом: паралелі між Голодомором і нинішньою війною провів експерт

Прямий ефір