Застосування балістичної ракети ракетного комплексу “Кедр” не вносить істотних змін в ударні можливості Росії, а також не збільшує ризик застосування РФ ядерної зброї, вважають експерти американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Про те, що відомо про нову експериментальну російську балістичну ракету, сьогодні, 23 листопада, повідомили в ефірі телеканалу FREEДОМ.
У звіті ISW зазначають, що Кремль і раніше атакував Україну зброєю, здатною нести ядерні боєголовки: балістичними ракетами “Іскандер”, гіперзвуковими балістичними ракетами “Кинджал”, а також крилатими ракетами Х-101.
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України дали свою оцінку застосованої ракетної зброї.
“Росія випустила експериментальну балістичну ракету по Дніпру з комплексу “Кедр”. На ракеті було встановлено шість бойових частин, кожна з шістьма боєприпасами. Час підльоту з Астраханської області становив 15 хвилин, швидкість на кінцевій ділянці траєкторії перевищила 11 Махів, тобто була понад 13 км/с. Або втричі швидше за відомий нам “Кинджал”, — повідомили в ГУР.
Глава ГУР МО Кирило Буданов зазначив, що ракета є дослідним зразком.
“Це балістична ракета середньої дальності. Носій ядерної зброї. Те, що вони використовували її в без’ядерному варіанті — це попередження, що вони не зовсім з глузду з’їхали. Ми знаємо, що до жовтня мали зробити два дослідні зразки. Можливо, зробили трохи більше, але повірте, це дослідний зразок, але ще не серійне виробництво”, — вказав він.
Сам російський диктатор Путін у своєму зверненні 21 листопада назвав застосовану ракету “експериментальною балістичною ракетою середньої дальності “Орешник”.
“Орешник” — це назва науково-дослідної роботи, це просто шифр. Сама система називається “Кедр”, — уточнив Буданов.
У відкритих джерелах недостатньо інформації про так званий “Орешник”. Деякі аналітики не виключають, що це інша назва ракетного комплексу “Рубіж”.
“Раніше в Пентагоні заявили, що Росія застосувала по Дніпру “експериментальну розробку на базі РС-26 “Рубіж”. Відповідно, ракетний комплекс “Кедр”, про який повідомили в українській розвідці, може бути модифікованим зразком “Рубіжу”. При цьому військові аналітики припускають, що нова розробка за програмою “Кедр” матиме більшу мобільність, ніж у попередника, що може знизити його вразливість”, — пише видання Defense Express.
Військовий експерт Павло Нарожний припускає, що збити таку ракету можна за допомогою американського протиракетного комплексу для заатмосферного перехоплення балістичних ракет THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).
“Такі ракети наближаються до цілі на дуже високій швидкості, скидають десятки суббоєприпасів, завдання яких “засіяти” велику територію. У теорії збивати ракети до термінальної ділянки можна, наприклад, американським комплексом THAAD. Він призначений для перехоплення балістики на дальності до 200 км і на висотах до 100-150 км”, — сказав експерт в інтерв’ю виданню “РБК-Україна”.
Експерти ISW вважають, що застосування РФ нової експериментальної ракети 21 листопада не повинно стримувати рішення лідерів західних країн про подальше надання допомоги Україні.
“У вересні 2024 року директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс попередив західних політиків, щоб вони не боялися ядерної риторики Путіна, назвавши його “задирою”, який “продовжуватиме час від часу “брязкати кийком”, — йдеться у звіті Інституту.
У ISW зазначають, що Путін неодноразово погрожував так званою “суворою помстою”, якщо західні країни нададуть Україні ракетну артилерію, танки, військові літаки або можливості для нових ударів по Росії.
Читайте також: Як Захід має реагувати на “Орешник” Путіна — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Нагадаємо, глава ГУР МОУ Кирило Буданов вважає, що у РФ могли створити два дослідних зразки “Орешника”.