Транзит російського газу через Україну в Європу і Молдову зупинено. 31 грудня 2024 року завершився контракт компанії “Нафтогаз України” з “Газпромом” про транзит. У російській корпорації повідомили, що вони більше не мають ні юридичної, ні технічної можливості перекачувати газ.
Реакції на припинення транзиту російського газу через Україну
О сьомій ранку за київським часом “Газпром” припинив транзит газу територією України через закінчення терміну дії угоди ПАТ “Нафтогаз України” з російським “Газпромом”. Угоду було укладено у 2019 році й вона діяла до 31 грудня 2024 року. Газ через Україну отримували країни Європи та Молдова. Київ відмовився продовжувати угоду.
“Ми зупинили транзит російського газу в інтересах національної безпеки. Це історична подія. Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати збитків. Європа вже ухвалила рішення про те, щоб відмовитися від газу з РФ. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна”, — заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Припинення транзиту російського газу не вплине на газопостачання для громадян. Оператор газотранспортної системи України повідомив, що заздалегідь підготував інфраструктуру до нового режиму роботи та надійного постачання споживачів. Компанія домовилася про збільшення гарантованих потужностей з Польщі, а також на південному напрямку — завдяки ініціативі “Вертикальний коридор”. Вони забезпечать постачання блакитного палива як в Україну, так і через країну — до Європи.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що російський диктатор Путін витратив мільярди на будівництво “Північного потоку”, щоб обійти Україну і шантажувати Східну Європу загрозою припинення постачання блакитного палива.
“Україна перекрила йому можливість експортувати газ безпосередньо в ЄС. Ще одна перемога після розширення НАТО внаслідок приєднання Фінляндії та Швеції”, — написав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у соцмережі Х.
Припинення транзиту російського газу через Україну викликало відповідні погрози з боку словацького прем’єра Роберта Фіцо. Зокрема, Фіцо пригрозив припинити імпорт електроенергії, що важливо для України в умовах постійних обстрілів Росією об’єктів енергосистеми. Міністр енергетики України вважає, що Словаччина не зупинить експорт електроенергії, оскільки це суперечить правилам ЄС. Водночас в уряді Словаччини запевнили, що країна готова до припинення постачання російського газу, який отримувала транзитом через Україну.
“Сама по собі Словаччина точно так само, як і інші країни ЄС, давно могла б знайти альтернативи, я думаю, вона вже їх знайшла. Але завдання прем’єра Словаччини — зберегти транзит газу через Україну, у якій зацікавлена не словацька сторона, а сторона Російської Федерації”, — вважає доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анна Малкіна.
“Тирастеплоенерго” вранці 1 січня 2025 року повідомило про вимкнення в Придністров’ї системи централізованого опалення, винятки зроблять для лікарень і соціальних установ. У регіоні введено надзвичайний стан. “Тираспольтрансгаз-Придністров’я” попередив абонентів про вимкнення газу в котельнях, приватному секторі та багатоквартирних будинках з автономним опаленням.
З 1 січня 2025 року Росія перекриває газ у Молдову. У “Газпромі” стверджують, що Кишинів не розплатився за борг у розмірі 709 млн доларів за споживання газу в окупованому Росією ж Придністров’ї. Міжнародний аудит не визнав заборгованість і в Молдові заявили, що не збираються виплачувати гроші. За словами експертів, зупинка газового транзиту може спричинити дефіцит електрики в країні.
Щоб уникнути такого сценарію в Молдові ввели надзвичайний стан у сфері енергетики. Влада повідомила про плани наростити власне виробництво електроенергії та збільшити її імпорт із Румунії.
“Кремль намагається дестабілізувати ситуацію, вплинути на парламентські вибори та підірвати наш європейський курс. У такі моменти важливо зберігати єдність, солідарність і віру в Молдову та її народ. Також важливо раціонально використовувати енергію. Для Лівобережжя уряд спільно з партнерами підготував план надання гуманітарної допомоги нашим громадянам, які проживають там”, — повідомила президентка Молдови Майя Санду.
Практично втративши позиції на енергетичному ринку Європи, у 2024 році Москва не полишала спроб використовувати газ як важіль політичного тиску. Першою під приціл потрапила Австрія, на початку 2024 року частка газу з Росії покривала понад 90% потреб країни. 14 листопада арбітражний суд присудив австрійській компанії OMV 230 млн євро компенсацій від “Газпрому” за недопостачання палива у 2022 році. Наступного дня російська корпорація припинила перекачування газу. Канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що сховища країни заповнені на 93%, і громадянам нема про що турбуватися.
“Ми в Австрії були готові до цих заходів. І всупереч будь-якій російській пропаганді або дезінформаційним кампаніям, розгорнутим навіть усередині нашої країни, ми готові до цієї ситуації. Нікому не вдасться дестабілізувати нас в Австрії, тим більше шантажувати нас або чинити зовнішній тиск. І найголовніше, ми виконали свою домашню роботу. Стратегічні запаси повні, а газові сховища, як ви можете бачити, також заповнені, тож ми готові до таких випадків”, — заявив федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер.
Незабаром після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Євросоюзі ухвалили стратегію щодо повної відмови від російських енергоресурсів до 2027 року. Прямих санкцій проти купівлі газу в ЄС не вводили. Однак завдяки скоординованій політиці частка російського газу на ринку Європи знизилася з 45% влітку 2021-го до 18% влітку 2024 року. У Єврокомісії заявили, що інфраструктура ЄС досить гнучка, щоб пережити зупинку перекачування російського газу через Україну.
У жовтні 2024 року видання Forbes повідомило, що “Газпром” виявився найзбитковішою компанією Росії за підсумками 2023 року. Її чисті втрати — вперше за 25 років — склали 583 млрд рублів — це понад 6 млрд доларів. Крім того, 21 листопада США ввели санкції проти “Газпромбанку”. Виведення з міжнародної фінансової системи найбільшого джерела іноземної валюти позначилося на курсі рубля. Він опустився до рівня березня 2022 року.
Наслідки припинення транзиту російського газу в оцінці експертів
Як зупинка транзиту російського газу через Україну вплинула на енергетичну безпеку Європи? Як Кремль використовує “Газпром” для розширення свого політичного впливу в країнах ЄС? Чому словацький прем’єр Роберт Фіцо різко виступає проти зупинки транзиту? Яка ситуація з газом у Молдові та Придністров’ї? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Юрій Камельчук, народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
- Світлана Романко, директорка Razom We Stand;
- Максим Гардус, комунікаційний менеджер Razom We Stand;
- Андрій Закревський, заступник директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів України.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: РФ використовувала постачання газу в Європу для політичного впливу
— Рішення про заборону транзиту російського газу через територію України запізнилося, як мінімум, років на 20. Росія неодноразово демонструвала вміння використовувати газові активи для впливу на політичне життя в Європі та в Україні. Завдяки “Газпрому” Росія активно розвивала свою присутність у Європі — у сфері бізнесу та фінансів, у сфері культури, а також інформаційно та корупційно.
“Газпром” розглядався Росією не стільки як бізнес-актив, скільки як фінансовий актив. Але крім величезного прибутку, компанію також використовували як інструмент придушення та активної присутності на політичних ринках інших країн. Втрата Росією можливості транзитувати газ до країн Європи — це втрата ключового інструменту політичного тиску, що оздоровить політичну атмосферу в Європі.
Проросійське лобі дуже швидко сколлапсує, тому що РФ люблять тільки за гроші. Росію люблять тільки за те, що вона дає можливість отримувати тіньові доходи. А різке скорочення присутності російського газу і російського холдингу “Газпром” у ЄС, звісно ж, знизить програми корупційного впливу на еліти Європи.
Припинення транзиту російського газу — це також частина консолідованої програми Європейського Союзу щодо зниження присутності РФ у Європі. Є позиція України, яка вустами президента Зеленського чітко заявила: ми не дозволимо Росії транзитувати газ нашою територією, заробляти на цьому гроші та фінансувати війну.
Безумовно, “Газпром” втрачатиме прибутковість. Тому що Європа була для корпорації дуже перспективним і високоприбутковим ринком. Через мале плече логістики були створені розвинені й розгалужені системи постачання газу в Європу, але зараз вони практично всі померли. У “Газпрому” немає ні Балтики, ні України.
Поки залишається єдина гілка постачання газу в Європу (але вона невелика — п’ятимільярдний обсяг) — це “Південний потік” через Туреччину. А з урахуванням відносин Туреччина — Росія, це будуть важкі для Кремля умови транзиту. Росія точно не зможе так впливати на європейську політику, як це було ще кілька років тому. Це не питання одного-двох днів, але ми будемо бачити зовсім іншу Європу – без такої тотальної російської присутності.
Зараз Росія змушена перепрофілюватися на постачання газу азійським країнам, але там не така в ньому потреба, як була на Європейському континенті та інша дорожча логістика.
ЮРІЙ КАМЕЛЬЧУК: Україна може збільшити експорт газу до Європи
— Європа може мати проблеми з газом тільки в разі, якщо збільшиться його використання, а закупівлі вчасно не будуть зроблені. Загалом країни Європейського Союзу повинні мати певні запаси, які дозволять їм не зазнавати труднощів.
Я впевнений, що світові та регіональні трейдери чудово розуміють ті обсяги газу, яких потребують Словаччина, Угорщина. Вони ці запаси вже зробили в якихось газосховищах або Європи, або безпосередньо в Україні, тому що у нас є комерційні запаси газу в газосховищах — близько 4 млрд куб. м. Тому, скоріш за все, існують додаткові запаси на екстрені випадки.
Європа дуже активно розвиває альтернативну енергетику. Паралельно вже йде будівництво окремого газопроводу для водню, бо він має інші хімічні характеристики, які не дозволяють транспортувати його звичайним газопроводом. Також нікуди не подівся TurkStream — “Турецький потік”, який заходить у Балканський газопровід.
США збираються нарощувати кількість скрапленого природного газу, крім того, триває співпраця країн Європи з Катаром.
Україна є частиною системи енергетичної безпеки Європи, попри те, що поки що цього де-факто немає. Тому ми, звісно, повинні були розглядати інтереси ЄС у цьому питанні. Неодноразово проводилися наради, в яких брали участь міністри енергетики європейських країн та України.
Ми розуміємо історичний контекст, який був під час Другої світової війни. На жаль, тоді з території Західної України викачували газ, потім цей газ ішов до Москви, і тільки внаслідок того, що в нас була Дашава (селище в Стрийському районі Львівської області, звідки починався перший в Україні магістральний газопровід, — ред.), Росія змогла побудувати свою газовидобувну систему, на якій вона заробляє сотні мільярдів доларів.
Україна зараз нарощує видобуток власного газу. Найімовірніше, найближчими роками ми можемо збільшити експорт газу з України в Європу не тільки шляхом закачування з інших якихось джерел, використовуючи нашу газотранспортну систему як сховище, а і як прямий постачальник газу. Але для цього, звичайно, потрібно менше обстрілів і більше інвестицій.
СВІТЛАНА РОМАНКО: Потрібно посилити контроль і відстежувати російський СПГ у Європі
— Більшість країн Європейського Союзу поставилися з розумінням до припинення транзиту російського газу через Україну, але у словацького прем’єр-міністра Роберта Фіцо це викликало погрози у відповідь. Зокрема, у відповідь на рішення України він пригрозив припинити імпорт електроенергії.
Заява Фіцо — це насамперед політична заява з метою й надалі використовувати дешевий російський газ. Словаччина хоче зберегти статус-кво 50% російського газу, який вони використовують у своєму енергоміксі. Припинення транзиту газу Україною не тільки позбавить можливості Словаччину отримувати дешевий російський газ, а й загалом вплине на виробництво країни, а також позбавить виплат.
Усі очікували, що Угорщина та Словаччина зроблять так само як Австрія, тобто відмовляться від російського газу. Але цього не сталося, бо це пряма політична підтримка Росії.
Попри те, що Європа готувалася до того, що транзит російського газу буде зупинено, обсяги постачання скрапленого російського газу до Європи останнім часом істотно зросли. Як правило, цей газ постачається через інші країни, і в Європі його чомусь перестають вважати російським. Але насправді це не так.
Потрібно посилювати контроль за постачанням газу, а саме — молекулами газу, щоб зрозуміти, скільки російського газу йде до Євросоюзу, і скільки відсотків СПГ потім іде на експорт. Розмови про це на рівні ЄС уже тривають. Але відстежувати молекули газу — це вже завдання наступного року.
Потрібно розуміти, що Росія не зможе замістити європейський ринок будь-яким іншим ринком. І незабаром російський газ стане непотрібним. А отже, грошей у РФ на війну проти України буде набагато менше.
МАКСИМ ГАРДУС: Масштаби експорту російського газу істотно скоротилися
— Україна давно заявила, що припиняє транзит газу і не збирається продовжувати контракт. Що робити, коли транзит газу припиниться, обговорювалося вже давно, але до цього моменту ніхто так і не підготувався. Мабуть, до останнього сподівалися на продовження транзиту.
Наразі Молдова не закупила достатньо газу, щоб замінити обсяги, які проходили через Україну. Ці обсяги зараз екстрено шукають. Основним постачальником електрики в Молдові є Молдавська ГРЕС, яка працює на цьому ж газі й розташована в Придністров’ї.
Якщо в Молдові ще є обмежені можливості імпортувати електроенергію замість зупиненої ГРЕС, то для Придністров’я такої можливості немає. З іншого боку, в України, що межує з Придністров’ям, також дефіцит електроенергії. У результаті обсяги електрики зараз терміново шукають на ринку Південно-Східної Європи, де вони обмежені.
Багато хто очікує, що Росія втрутиться, надавши “чарівне рішення” для своїх союзників у Придністров’ї, наприклад, почне постачання газу через південний напрямок, Туреччину. Однак РФ не поспішає, очевидно використовуючи ситуацію як важіль політичного тиску.
Влада Придністров’я сподівається на відновлення постачання газу від “Газпрому”, незалежно від напрямку. Для них критично важливий сам газ, адже без нього немає ні електрики, ні опалення. Але важливий і “Газпром”, який надавав газ зі значною знижкою.
Ситуація залишається складною. Сьогодні було оголошено про припинення роботи Молдавського металургійного комбінату в Рибниці — найбільшого промислового підприємства регіону, на якому зайнято 2000 осіб. Комбінат є одним із головних платників податків регіону, і його зупинка — серйозний удар для економіки. Інші підприємства, крім продовольчих, також перебувають у важкому становищі. Попри активну роботу Дубоссарської ГЕС, її потужності всього 3-4 МВт, що при загальному споживанні 200 МВт у регіоні ситуацію не рятує.
Масштаби експорту російського газу сильно скоротилися. Якщо раніше йшлося про 140 млрд кубометрів, то зараз обговорюють обсяги на рівні 200-600 млн кубометрів для Придністров’я і Молдови — це непорівнянні величини. Однак Росія продовжує використовувати ці малі обсяги як інструмент тиску.
АНДРІЙ ЗАКРЕВСЬКИЙ: Україна має достатню кількість сховищ для газу
— У світі є всього два сховища газу такі, які ви могли б собі уявити: або якісь штучні конструкції, на кшталт величезних місткостей, або печери, але там немає величезних обсягів. Наприклад, у Німеччині є одне таке, і воно зовсім невелике. А по суті, це ті самі судна, які возять скраплений газ морем. Це і є найбільші штучні сховища газу.
Все інше — це підземні сховища газу. І ось тут цікавий момент: такі сховища — це старі родовища, які розробляли десятки років тому. Вони підходять, якщо у них є дві важливі якості. Перша: у родовищ не повинно бути тріщин із боків, щоб газ просто не йшов кудись. Друге: у них має бути стабільний режим зберігання, щоб не відбувалося жодних зайвих хімічних процесів, які могли б забирати газ. І ось тоді можна використовувати ці старі родовища: закачувати в них газ, а потім відбирати його, коли потрібно.
У нас, наприклад, таких старих родовищ дуже багато. Їх дослідили й підготували, щоб вони стали підземними сховищами. Якщо подивитися на цифри: у Європі загальний обсяг сховищ газу становить близько 100 млрд кубометрів. А в нас робочих — 32 млрд, і ми можемо збільшити цю цифру до 40 млрд. Це майже 40% європейського ринку зберігання газу.
Читайте також: Шлях України до Європейського Союзу: досягнення, перспективи та прогнози