РФ шукає зброю по всьому світу, щоб продовжувати війну: перспективи російського ВПК в аналізі експертів 

Знищена російська техніка. Фото: spravdi.gov.ua

Росія просить низку країн повернути продані їм російське озброєння і техніку. Про це повідомляє західне видання The Wall Street Journal із посиланням на кілька анонімних джерел. 

Раніше російська влада порушила укладені контракти з постачання зброї до третіх країн, щоб залишити її в себе та використати у війні проти України. Однак і таких заходів недостатньо, щоб покрити дефіцит. 

Російська сторона втрачає щомісяця, за різними оцінками, до 150 одиниць військової техніки. З початку вторгнення Сили оборони України знищили понад 13 тисяч одиниць російських бойових машин різного типу.

Дефіцит на всіх фронтах 

Незважаючи на всі спроби Кремля інтенсифікувати виробництво військової техніки, російський військово-промисловий комплекс (ВПК) явно не встигає заповнювати втрати. Тому влада розконсервує старі радянські зразки (наприклад, танк Т-54), згорнула постачання озброєння в інші країни за вже укладеними контрактами. А тепер і зовсім просять повернути продану раніше військову техніку.

Росія намагається повернути частину зброї, яку вона експортувала в такі країни як Пакистан, Єгипет, Білорусь і Бразилія. Три джерела розповіли WSJ, що у квітні минулого року делегація російських чиновників, яка відвідала Каїр, попросила президента Єгипту Абдель Фаттаха аль-Сісі повернути понад сотню двигунів від російських вертольотів, які були потрібні Москві для війни проти України. 

Президент Єгипту, як повідомляється, схвалив таку заявку глави Кремля під час липневого саміту “Росія – Африка” в Санкт-Петербурзі. Відправлення приблизно 150 двигунів має розпочатися в грудні. А Білорусь уже перепродала назад шість двигунів для важких транспортних вертольотів Мі-26. 

Наразі невідомо, чи погодяться піти на поступки інші країни, до яких звернулася Росія. 

Російський ВПК може виробляти від 2 до 5 ракет на добу всіх типів, які перебувають на озброєнні, розповів в ефірі телеканалу FREEДOM військовий оглядач Денис Попович.  

“Можна підрахувати, скільки у Росії, наприклад, залишилося ракет Х-101 з урахуванням істотної перерви в масованих обстрілах території України”, — сказав Денис Попович.  

У той же час, РФ не може налагодити виробництво нових артилерійських систем. Лише ремонтує старі і намагається заміщати їх на фронті танками, зокрема найсучаснішими з тих, що воюють, Т-90. Це погіршує і контрбатарейну боротьбу російської армії, і параметри танків, кажуть військові експерти. 

Читайте також: РФ має проблеми з виробництвом артсистем — замість них на фронті використовують навіть танки Т-90 — коментар Матвєєва

Можливості військово-промислового комплексу РФ в огляді експертів

Скільки витрачає і скільки виробляє артилерійських снарядів і ракет на добу Росія? Чи справді у РФ є проблеми з виробництвом важкої військової техніки? Як російські солдати на полі бою проявляють кмітливість через нестачу озброєння? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олексій Гетьман, військовий аналітик; 
  • Олександр Алєсін, незалежний військовий аналітик; 
  • Сергій Грабський, військовий експерт; 
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант у відставці.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: У РФ проблеми з виробництвом артилерійських стволів

— На сьогодні Росія може виробляти 1,5 млн артилерійських снарядів, хоча в підсумку виходить десь 1,1 млн. Це означає, що армія РФ може робити 4100 пострілів на добу. Раніше Росія робила по 20-30 тисяч пострілів на добу. Зараз скотилися до менш ніж 10 тисяч пострілів. 

У РФ був запас, за різними оцінками, від 15 до 20 млн снарядів різних калібрів. Вони вже використали 12 млн. Залишилося 3-4 млн і 1,5 млн може виробити ВПК. І тепер армія РФ не може вийти на рівень 15-20 тисяч пострілів на добу. 

У Північної Кореї є достатня кількість снарядів калібру, який підходить для російський артилерійських систем. Тож вони можуть щось передати Росії, але не думаю що в кількості 1,5 млн. 

Кожен вид артилерії має свою граничну кількість пострілів, після чого ствол потрібно міняти. Інакше він буде стріляти неточно або всередині ствола розірветься снаряд.  

Росія може виробляти 10-15 самохідних артилерійських установок на місяць. Україна стільки може знищити за 2-3 дні. 

Росія може на рік виробляти 900 одиниць танків і важкої техніки. З них десь 450 танків, 450 БТР і БМП. Це виходить близько 20 танків на місяць. З тих складів, що у них були просто неба по 20-50 років, із приблизно 15 тисяч витягнути вони можуть 3-4 тисячі, збираючи один із 3-5 танків. 

Путін дав розпорядження ще рік тому будувати ремонтні майстерні, де можна буде з того, що залишилося, щось збирати. Половину цього ресурсу вони вже вичерпали. Така робота дає їм можливість постачати на лінію фронту ще близько 50 танків із так званого резерву на місяць. Але ми знищуємо 200-250 танків на місяць, тобто в 2-3 рази більше, ніж вони можуть постачати на лінію фронту.

Ракет “Іскандер” у РФ залишилося трохи більше 100. Вони їх небагато виробляють. На початку повномасштабної війни було 900 таких ракет. 

Що стосується далекобійних ракет Х-101/555, “Калібрів” і “Кинджалів” — їх виготовляють від 40 до 70 на місяць. Це пов’язано з проблемою контрабандних постачань високоточних чипів, які використовуються в головках самонаведення. 

У Росії є можливість робити атаки вглиб нашої країни максимум 50 далекобійними ракетами за один пуск. І такі атаки вони можуть здійснювати 2 рази на місяць. 

Що б Росія не робила, чого б там не хотіли — це все, що у них зараз є. 

ОЛЕКСАНДР АЛЕСІН: У РФ проблеми з комплектуючими для військової промисловості 

— Росія не була готова до того характеру військових дій, якого набуло повномасштабне вторгнення. Україна застосувала нову зброю і техніку. І до цього ВПК і російська армія не були готові. 

Бюрократична військова машина РФ планувала війну зовсім інакше. 

Минає багато часу, поки ВПК розгорнеться, визначиться і налагодить виробництво. Час іде, а люди на фронті гинуть. Російські солдати в бойових умовах самостійно проявляють кмітливість і намагаються захиститися від нашої зброї, виготовити необхідне їм озброєння. 

Наприклад, колоди, які вони поставили на САУ — це захист від боєприпасів, які скидають наші БПЛА. Мангали на дахах танків допомагають російським солдатам частково захиститися від кумулятивних бомб і дронів-камікадзе. 

Солдатська кмітливість запустилася через непідготовленість ВПК і нездатність поставити потрібне озброєння в необхідній кількості. Але не можна говорити, що це відбувається і відбуватиметься повсюдно. 

Росія заробляє колосальні гроші за нафту. Зараз ціни на нафту, особливо в умовах арабо-ізраїльського конфлікту, будуть сильно зростати. І в Росії будуть гроші для налагодження виробництва тих зразків, які потрібні для фронту. Але повного й адекватного виготовлення важкої техніки Росія досягне нескоро. 

Могутнім можна було назвати ВПК у Радянському союзі. Відтоді Росія дуже багато втратила в галузі військової промисловості. Важливі не тільки заводи, які випускають кінцеву продукцію, а й суміжні виробники комплектуючих, підшипників, електроніки. Ось ця суміжна промисловість багато в чому була втрачена. 

У Росії багато запасних танків на зберіганні, багато артилерійських знарядь, але не вистачає сучасної високотехнологічної електроніки. Це і стримує розвиток російської військової промисловості. 

РФ доводиться думати, де дістати комплектуючі. Допомагають Китай, Іран і Північна Корея. Найбільше допомагає білоруська промисловість, яка випускає необхідну електроніку. 

Росіянам доведеться ще довго налагоджувати підприємства, які випускають комплектуючі для військової промисловості. 

Якщо війна ще триватиме якийсь час — Росії вдасться використати виручені від нафти гроші, закупити обладнання, якого бракує, і налагодити виробництво. 

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: У Росії вичерпується запас снарядів

— Зараз Корея може дати близько 200 тис. боєприпасів, що, загалом, укладається в параметри одного місяця ведення бойових дій. Ось, власне, і все, на що вони здатні. Але давайте не забувати, що російська промисловість намагається вийти на показник до 2 млн снарядів на рік. У них це поки що не виходить. Але в принципі можливість для нарощування є. 

Росія не відмовиться від зосередження на якихось певних ділянках фронту більшої кількості артилерійських стволів для ведення більш інтенсивного вогню. Тобто 200 тис. снарядів на місяць — це, загалом, середня температура по палаті. Але це не виключає певних ділянок, як ми бачимо зараз в Авдіївці, де противник максимально зосереджує свої сили. 

Сподіватися на те, що через рік російська артилерія просто замовкне, не доводиться.

Росія може встановлювати певні норми витрати боєприпасів, вони вже це робили. Наприклад, норма може стати 3 тисячі снарядів на добу, зараз це близько 7-6 тисяч. 

Дефіцит снарядів у Росії завжди. Запаси вичерпуються, а виробництво тільки зараз починає розгортатися, тому що по-серйозному до війни ніхто не готувався. 

ІГОР РОМАНЕНКО: РФ добре налагодила виробництво БПЛА

— Росія налагодила виробництво зенітно-ракетних комплексів (ЗРК), тому що їм їх не вистачає. А це ефективний вид озброєння. Росіяни вже почали перекидати ЗРК з кордонів на Далекому Сході, з Уралу. Таким чином, наприклад, комплекси С-300, які мали виконувати завдання на японському напрямку, опинилися в зоні бойових дій в Україні. 

Росії не вистачає ЗРК на фронті. З урахуванням, що наші далекобійні ракети б’ють у тил — це може свідчити про те, що там не вистачає засобів протиповітряної оборони. 

Росія суттєво наростила виробництво військових дронів — це десятки тисяч БПЛА. Україна вийде до таких результатів тільки до кінця 2023 року. 

РФ — ресурсна держава, у неї показники більші, ніж у нас. Український шлях розвитку полягає в тому, щоб боротися за озброєння з якісними показниками. Потрібно, щоб наші дрони мали хороші характеристики. 

Читайте також: Аварійні посадки, брак запчастин і “авіаційний канібалізм”: про проблеми російських літаків говоримо з експертами

Прямий ефір