РФ принесла на окупований Крим практику доносів: як виявляють любов до України, розповіла журналістка

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Щонайменше десятки доносів привели жителів окупованого Криму до кримінальної та адміністративної відповідальності. Про це сьогодні, 19 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка видання “Верстка” Дар’я Кучеренко.

“Ми вже бачимо, як люди пишуть десятки, як мінімум десятки доносів. Я data-журналіст, працюю з даними, і я намагаюся завжди оперувати цифрами, які сама перевірила. Так от, я можу точно сказати, що щонайменше десятки доносів призвели до адміністративного, а в якихось випадках і до кримінального переслідування мешканців Криму через особисті розмови, через особисте листування, через те, що вони вигукнули “Слава Україні!” або виклали фотографію з українським прапором у соціальні мережі. Тобто культура доносу в Криму розквітла. Тобто ми не можемо сказати, що це відбувається тільки в Криму. Такі випадки є і на території Росії, й вони почалися з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але, звісно, такий систематизований процес доносів, напевно, зараз є тільки на окупованій території, тобто в Криму”, — сказала вона.

За словами Кучеренко, “поліцейські” кількома способами дізнаються про антивоєнно налаштованих кримчан або про кримчан, які висловлюють свою українську ідентичність.

“Це, по-перше, оперативні дані самої поліції. Тобто поліція проводить велику роботу, дуже сильно зайнята тим, щоб виявляти антивоєнно налаштованих жителів Криму в соціальних мережах. Плюс цим займається ФСБ. Ну і, звичайно, люди дуже допомагають силовикам у цьому. І навіть спеціально було створено Telegram-канал “Кримський СМЕРШ”. І це така прямо система доносів. Ми бачимо, що таке Росія зробила тільки на окупованій території. Такого немає, наприклад, у Москві або в Санкт-Петербурзі”, — розповіла журналістка.

На її думку, один із головних мотивів доносів — це ненависть до тих жителів Криму, які, на думку донощиків, “поводяться якось не так”. У доносах використовується саме тюремна риторика.

“І це така риторика, що “ми вас ненавидимо, ви українці, ви симпатизуєте Україні, ви маєте забиратися з нашого півострова, а півострів — це територія Росії, і тут потрібно любити президента Путіна, і в жодному разі не проявляти якусь любов до України”. Любов’ю до України, як ми бачимо із судових справ, вважають, якщо людина просто вдягає національний одяг або співає гімн, або навіть просто слухає якусь пісню українською мовою. Звичайно, особливо історія з піснями Вєрки Сердючки вражає, тому що вся Росія слухала ці пісні, танцювала на святах, на ювілеях та на весіллях багато років, а тепер ця пісня виявилася якоюсь ворожою, забороненою”, — сказала Кучеренко.

За її інформацією, багатьох кримчан за доносами було оштрафовано, заарештовано та вони відсиділи кілька діб. Щонайменше 90 осіб у Криму змусили публічно вибачатися перед росіянами за нібито “дискредитацію” армії РФ.

Кучеренко зазначила, що Кремль обрав політику стравлювання різних соціальних груп.

“Ми вже бачимо, у що це вилилося. Ми бачимо, як Росія дуже сильно поляризувалася. Частина населення підтримує війну, частина не підтримує, велика кількість людей виїхала, люди доносять один на одного, колеги доносять один на одного. Це чудовий приклад поляризації, коли люди, просто обговоривши політичну ситуацію, як їм, напевно, здавалося, у безпечному просторі, потім один із них іде й доносить на іншого у ФСБ. Або в Криму люди просто грали в пляжний волейбол і обговорювали політичну ситуацію. Один висловився на захист України і все — його партнер по волейболу зателефонував у ФСБ. Тобто ми вже бачимо цей великий поділ. І до чого це призведе, мені складно сказати. Чи призведе це до громадянської війни або якоїсь революції? Поки що ми бачимо, що це призводить до такого відчуження одних соціальних груп від інших”, — сказала журналістка.

Читайте також: Крим — символічне місце для Путіна, з якого почалася його спроба відновити СРСР, — Подоляк

Нагадаємо, раніше голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, що так звана “влада” тимчасово окупованого Росією Криму намагається утримувати свої позиції завдяки посиленню репресій та пропаганди, оскільки розуміє, що деокупація півострова наближається. Російські окупанти повернулися до практики масових обшуків й арештів кримських татар.

Прямий ефір