Зернова угода — це наочна ілюстрація того, як Росія шантажує світ. Почався цей шантаж із саміту “Великої двадцятки”. Таку думку висловив політолог Володимир Фесенко сьогодні, 17 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM, коментуючи слова президента Європейської ради Шарля Мішеля щодо призупинення Росією зернової угоди.
Він зазначив, що подібна ситуація була з договором про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
“У лютому Путін заявив, що Росія не виходить, а призупиняє свою участь. Щоправда, російське МЗС навіть уточнило, що РФ призупиняє участь, але все ж буде виконувати вимоги цього договору. Зараз насправді Росія не має економічних ресурсів, щоб суттєво наростити ядерну чи ракетну зброю”, — пояснив Фесенко.
Політолог нагадав, що влітку 2022 року було підписано зернову ініціативу, а вже восени Росія почала шантажувати світ припиненням договору.
“Оскільки зараз успіхів у війні проти України немає, РФ намагається через зрив зернової угоди вибити для себе додаткові преференції, поступки щодо санкцій. Я думаю, що на перспективу будуть прив’язувати відновлення зернової угоди з початком мирних переговорів для того, щоб шантажувати Україну в процесі цих переговорів через міжнародну спільноту. Ось такий хитрий і підлий план”, — акцентував він.
Володимир Фесенко звернув увагу, що подібні попередні шантажі Росії не спрацьовували, ефект був протилежний.
“Тут буде схожа історія, тим паче з критикою Росії виступають країни, які ведуть з нею активні торговельні відносини — Туреччина, Китай. Я думаю, що Росія може отримати несхвальну реакцію навіть з боку ситуативних торговельних і політичних партнерів”, — зауважив він.
Політолог додав, що ситуація для Путіна складається не дуже хороша, і президент РФ сильно ризикує.
Читайте також: Туреччина може самостійно забезпечити безпеку “зернового коридору” і це поставить Росію в складнішу ситуацію — думка
Нагадаємо, Росія зробила заяву, після якої вони, схоже, призупинять Чорноморську зернову ініціативу, це матиме величезні наслідки для всього світу, особливо для найуразливіших країн. Про це сьогодні, 17 липня, заявив глава Євроради Шарль Мішель на полях зустрічі з лідерами країн Латинської Америки.
У 2022 році Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:
- підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
- відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
- скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
- розблокування закордонних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
- відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.
Читайте також: Росія оголосила про припинення зернової угоди — це рішення абсолютно невиправдане, — Боррель