РФ готує теракт на Запорізькій АЕС: наслідки для України та світу оцінили експерти

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

22 червня президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні заявив, що Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій АЕС із викидом радіації, і світ має діяти.

Після підриву дамби Каховської ГЕС, який російські окупанти здійснили в ніч з 5 на 6 червня, вибух на ЗАЕС може стати вже другим за рахунком, але першим за своїм масштабом, терористичним злочином РФ.

Що відомо

Інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на ЗАЕС із викидом радіації, і вже все підготувала для цього, президент України отримав від української розвідки та Служби безпеки України.

Він вважав за необхідне і дуже важливе попередити громадян України і весь світ про злочин, що готується росіянами, і ті загрози, які він несе.

“На жаль, вже неодноразово мені доводилося нагадувати, що радіація не знає державних кордонів. І те, по кому вона вдарить, визначається лише напрямком вітру…”, зазначив Володимир Зеленський.

За словами Зеленського, вся наявна інформація разом із усіма доказами передається міжнародним партнерам України і має стати відома усьому світу.

“Усі докази. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – всі країни, абсолютно всі мають це знати. Міжнародні організації. Абсолютно все” зазначив Володимир Зеленський.

Він закликав світ діяти і не допустити повторення ситуації з Каховською ГЕС, про мінування якої і про теракт, який там готується, Україна попереджала всіх ще минулого року. Тоді ніхто не повірив, що РФ справді може на це піти. Повважали це лише методом залякування.

Росіяни замінували ЗАЕС по периметру відразу після того, як зайшли на її територію. Проте нещодавно атомну електростанцію ще й додатково замінували. Як розповів начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України Кирило Буданов, окупанти обклали мінами та вибухівкою охолоджувач, що несе велику загрозу.

“Наразі певна загроза існує. Ще раз говорю певна. Тому що Запорізька АЕС як знаходилася, так і перебуває під контролем окупаційних військ. Через те, що росіяни знищили греблю Каховської ГЕС, вони зруйнували нормальний доступ води до охолоджувачів на ЗАЕС. Але друге, найстрашніше, це те, що ЗАЕС було додатково заміновано. І заміновано охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу, то є велика ймовірність, що будуть значні проблеми”, — заявив Буданов.

Якими для Росії будуть наслідки підриву ЗАЕС, у Кремлі вже знають. По дипломатичних контактах російське керівництво про них уже попередили ключові країни світу, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Тепер питання лише в тому, що переважить — шкода, яку буде завдано кремлівському режиму, або ж та мета, яку переслідують у Москві.

Читайте також: Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій АЕС із викидом радіації, світ має діяти, — Зеленський (ВІДЕО)

Розбір експертів

Про те, наскільки серйозною є загроза підриву ЗАЕС і чи справді готова Москва на це піти — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
  • Андрій Риженко, капітан І рангу запасу, голова Українського інституту морського права та безпеки;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, заступник начальника ГШ ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант запасу;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Україна фіксує увагу світу до ЗАЕС

— Росія сьогодні перейшла на дещо іншу тактику ведення цієї війни. Військовим шляхом досягти своїх цілей вона вже не може, і вона хоче досягти своїх цілей терористичними інструментами.

Мінуванням таких критичних об’єктів як “Кримський титан”, ЗАЕС Росія чітко каже: або ви станете на коліна, або ми підвищуватимемо ставки в односторонньому порядку, використовуючи терористичний інструмент.

Президент України фіксує — на сьогоднішній день на ЗАЕС знаходиться важка військова техніка Росії. Територія ЗАЕС повністю під контролем російської армії. Відповідно, можливості для мінування не те що є, а інженерні війська це прямо зараз здійснюють.

Враховуючи якість сучасного російського контингенту, можливі різноманітні ексцеси, аж до навмисного підриву.

Росія розуміє наслідки, але вважає, що ці наслідки можуть призвести до закінчення війни на користь РФ.

Фіксуємо вкотре, що такий ризик існує. Друге — хочемо, щоб міжнародне співтовариство не просто робило заяви про те, що ми маємо геніальні плани, а що справді є інструменти, які дозволяють превентивно позначити для Росії ризики, які Росія отримає. у разі спроби реалізувати ці сценарії. І щоби це не виглядало, як, знову ж таки, з підривом Каховської ГЕС.

Я думаю, що публічне позначення цієї проблеми справді дозволить до цієї теми прикувати більшу увагу, особливо увагу країн, які належать до так званого ядерного клубу і, відповідно, вийти на якісь жорсткіші рішення, а не просто заяви.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Максимальний рівень загрози нестиме втеча росіян

— Ми бачимо, що російські окупанти готові йти на скоєння масштабних злочинів. Тому загрозу слід оцінювати досить реалістично.

Але коли саме ця загроза може досягти свого апогею? На сьогоднішній день на півдні материкової України зосереджено приблизно 150 тис. особового складу російського окупаційного угруповання.

Тобто, якщо ми розглядаємо варіант дійсно терористичного акту на ЗАЕС зараз у цю хвилину чи цього дня, чи через тиждень, ми говоримо про виведення з боєздатного стану практично найбільшої частки російського окупаційного угруповання загалом у всій зоні бойових дій.

Це не армія вже буде, насправді. Вона втрачає контроль не лише над тимчасово окупованим материковим півднем, вона не зможе повноцінно захищати навіть тимчасово окупований півострів Крим.

Тому, як варіант, максимальний рівень загрози може походити від росіян тоді, коли вони тікатимуть із Запорізької та лівобережної Херсонської областей. Тоді вони можуть здійснити цей терористичний акт із метою загальмувати просування сил оборони України.

Європа на собі не відчула підриву Каховської ГЕС. Україна опинилася здебільшого з цією трагедією віч-на-віч. А ось саме радіацію вони можуть відчути. І в цьому контексті є серйозна загроза і Європейському союзу, і Євроатлантичному Альянсу.

Оскільки це вплив на країни НАТО, то Росію може як мінімум зупинити хоча б загрозу реакції зовсім іншого типу від міжнародної спільноти. Адже це агресія проти країн НАТО.

АНДРІЙ РИЖЕНКО: Це те, що називається “брудна бомба”

— У разі підриву систем охолодження Запорізької атомної станції або з якоїсь іншої причини, яка призведе до руйнування якогось реактора, буде можливий викид ядерного палива.

Це те, що називається “брудна бомба”. Тобто вийде приблизно те саме, що було в Чорнобилі, де через несправність системи охолодження, коли там порушили процедуру, кілька тон ядерного палива через вибух виявилося на землі, і сталося дуже сильне радіоактивне зараження.

Президент правильно сказав, що це найбільша атомна станція у Європі. У зв’язку з тим, що знаходиться ця атомна електростанція на Дніпрі, автоматично ці викиди можуть за течією Дніпра потрапити до Чорного моря. Ну і оскільки там постійно йде циркуляція води, це може потрапити і в Азовське море.

Ці радіоактивні викиди передаються і по повітрю. Те саме і з опадами, і з вітром, і так далі. Ситуація дуже небезпечна.

ІГОР РОМАНЕНКО: Росіяни увійшли в смак

— Не думаю, що Путін може прямо застосувати ядерну зброю. А ось здійснити диверсію, причому під чужим прапором її організувати, то так.

Вони вже розпочали інформаційну кампанію, згадали знову цю “брудну бомбу”, тобто радіоактивне зараження.

Аналітики та фахівці з ядерних установок кажуть, що там усе заглушено, окрім одного реактора.

Думаю, вони увійшли у смак цих підтоплень і всього іншого.

Вони заклали вибухівку навколо ставка, вода з якої використовується для охолодження. Так от, якщо підірвати навіть у заглушеному стані, то там дуже швидко можна досягти такого результату: підриву, розлиття або забруднення.

Військові повинні прораховувати та планувати відповідні дії з урахуванням найгіршого сценарію. Це стосується як Запорізької атомної станції, так і заводу Титан на півночі Кримського півострова.

ІВАН СТУПАК: Ефект Чорнобиля від підриву ЗАЕС сумнівний

— Тут ситуація дуже подвійна, потребує втручання дуже якісних, розумних фахівців у галузі атомної енергетики.

Чому? Поясню. Президент України Володимир Зеленський оголосив про те, що, за даними української розвідки, українських спецслужб, росіяни замінували об’єкт. У мережі вже кілька днів гуляє інформаційна візуалізація, яка радіоактивна хмара буде пилу над Україною, що торкнеться РФ, Білорусь, до Туреччини дійде. Виглядає дуже жахливо.

У мене було спілкування з одним із фахівців у сфері енергетики. Він не фізик-ядерник, не атомник, але в енергетиці працює тривалий час. І він ставить під сумнів таку історію. Каже, що неможливо з тим, що є, обклавши реактор, підірвати його та зробити той ефект, про який йдеться, створити такий собі Чорнобиль.

Ці реактори виведені в холодний стан, вони не активні, лише один із них у гарячому стані.

На даний момент я не ставлю під сумнів слова президента, але слова енергетика поки мені не дають спокою.

Читайте також: Росія готує теракт на ЗАЕС — реакція України та світу в огляді FREEДІМ (ВІДЕО)

Прямий ефір