РФ фактично зупинила зернову ініціативу — переговори щодо продовження зайшли в глухий кут: подробиці

Завантаження зерна на судна для експорту. Фото: mind.ua

Росія фактично зупинила Чорноморську зернову угоду, відмовившись реєструвати судна, що прибувають. Про це заявило Міністерство інфраструктури України, інформує FREEДОМ.

Це ставить під загрозу існування ініціативи, яка покликана допомогти полегшити світову продовольчу кризу. 

Перемовини в Туреччині щодо продовження зернової угоди, дія якої закінчується 18 травня, зайшли в глухий кут, повідомляють на сайті ООН.

Продовження договору саботує Росія, погрожуючи не випускати кораблі з українським зерном, на яке чекають у нужденних країнах. 

Водночас РФ знову заблокувала реєстрацію та інспекцію суден, які прямують в українські порти для завантаження продовольством. У заторі застрягло близько сотні кораблів.

“Україна категорично не сприймає спроби Росії зупинити реєстрацію та інспектування вхідного флоту, які мають відбуватися з урахуванням ініціативи, що працює. Очікуємо на позицію партнерів, ООН та Туреччини”, — йдеться в повідомленні Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Росія не вперше вдається до саботажу і змушує кораблі в Босфорі тижнями очікувати інспекцій. 

У січні замість узгоджених, російською стороною зокрема, майже 300 інспекцій провели 170. У лютому і того менше — 145. Мінінфраструктури України повідомляє, що через дії Російської Федерації щомісяця у світі недоотримують 3 млн тонн українського продовольства. 

На Заході вже давно називають дії Росії продовольчим шантажем і наголошують на важливості того, аби українське зерно потрапляло до своїх споживачів.

“Для гарантування продовольчої безпеки у світі важливим є кожне судно, яке виходить у межах Чорноморської зернової ініціативи. Для глобальної продовольчої безпеки світу потрібне українське зерно і продовольство. Коли порти не працювали, ціни на зерно зросли на 40%. Для розуміння, якщо ціна на зерно зростає хоча б на 1%, 10 млн людей у світі страждають від голоду”, — зазначила заступниця директора Всесвітньої продовольчої програми в Україні Маріанна Ворл. 

За даними CARE International, понад 37 млн людей на Сомалійському півострові, а це Ефіопія, Кенія, Сомалі, страждають від хронічного голоду. Ситуація погіршилася через торішню рекордну посуху. Найгірша ситуація — у Сомалі, там від недоїдання торік померло понад 700 дітей. 

Незважаючи на перешкоди з боку Росії, торік Україна в межах зернової угоди відправила до країн Сомалійського півострова 140 тис. тонн пшениці, повідомляє Адміністрація морських портів України.

У березні 2023 року до Кенії прибуло ще одне судно з українським зерном. А в Ефіопію, яка також перебуває на межі голоду, було доставлено понад 200 тис. тонн пшениці. Від роботи зернової угоди залежать життя мільйонів людей.

“Найголовніше, номер один — це несвоєчасне отримання продукції для бідних країн, які не мають запасів. Вони купують з місяця на місяць, у них немає можливості зберігати, немає можливості забезпечити більше, тому що грошей не вистачає. І будь-яка затримка підвищує ризики розвитку голоду в цих країнах. Росія це розуміє, якби вони цього не розуміли, то вони б так радикально не діяли, шантажуючи світ продовольчим голодом”, — сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. 

Кожне судно із зерном, яке відправляють у межах зернової угоди, забезпечує потребу в продовольстві в середньому для 90 тис. осіб, повідомляє Мінагрополітики України. Росія ж продовжує саботувати процес.

“Я думаю, що вони прекрасно розуміють, що “зерновий коридор” за підтримки ООН і Туреччини буде працювати й без Росії успішно. Тому вони намагаються саботувати роботу в такому щоденному режимі”, — наголосила в. о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.) Ольга Трофімцева.  

Ставлячи під загрозу мільйони життів, Росія намагається виторгувати собі послаблення санкцій. Йдеться про зняття обмеження на страхування і доступ до портів для російських суден і вантажів, розблокування в Росію експорту с/г техніки, запчастин, компонентів.

Також Москва вимагає відновити підключення “Россельхозбанка” до SWIFT, і розблокувати аміакопровід “Тольятті — Одеса”.

Читайте також: Зернова угода: Україна виконує свої зобов’язання щодо постачання продовольства (ВІДЕО)

Чорноморська зернова ініціатива (коротко — зернова угода) є угодою про безпечний експорт українського продовольства морем, повністю зупинений із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Підписантами угоди є Україна, Росія, Туреччина та Організація Об’єднаних Націй. Дві останні виступають гарантами виконання угоди.

Документи було підписано у Стамбулі 22 липня 2022 року. Експорт українського продовольства морем розпочався у серпні.

29 жовтня 2022 року РФ призупинила участь в угоді нібито через атаку на російські військові кораблі в порту Севастополя. Але вже 2 листопада відновила участь у ній.

19 березня 2023 року дію зернової угоди продовжено ще на 4 місяці (120 днів). У Росії стверджують, що продовжили угоду на 60 днів.

7 квітня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, перебуваючи з візитом у Туреччині, пригрозив розірвати зернову угоду, посилаючись на те, що через санкції Росія обмежена в експорті зерна та добрив, хоча їх санкції не торкнулися.

Читайте також: Москва намагається зірвати постачання українського зерна — дії Києва (ВІДЕО)

Прямий ефір