РФ боїться визвольного наступу ЗСУ: експерти про масовані атаки українських міст

Наслідки обстрілу Київської області. Фото: t.me/UA_National_Police

30 травня російські окупаційні війська атакували Україну з повітря. Найактивніше РФ атакувала Київ. Це була третя атака на столицю за добу і 17-та з початку місяця.

Подробиці атак

У ніч з 29 на 30 травня Росія запустила в Україну іранські ударні безпілотники Shahed. Загалом із півночі та півдня зафіксовано пуски 31 дрона-камікадзе, 29 з яких знищено силами і засобами українських Повітряних сил. Унаслідок падіння уламків безпілотних літальних апаратів (БпЛА) є жертви та руйнування в шести районах Києва.

Лише від жителів Київської області, без урахування киян, надійшло 95 повідомлень про пошкодження будівель і поранення людей. Унаслідок атак постраждали п’ятеро людей. Пошкоджено 59 будинків і квартир, 18 автомобілів, 12 магазинів, нотаріальну контору, державні будівлі.

У Києві поранено дев’ять осіб, 33-річна жінка загинула. У Київській області травмовано четверо громадян.

У понеділок вдень, 29 травня, випустили по Києву 11 крилатих і балістичних ракет: “Іскандер-К” та “Іскандер-М”. Уламки шести ракет впали в трьох районах столиці. Цю атаку на Київ Росія розпочала через 6 годин після першої, яку також було успішно відбито. Медики госпіталізували одного пораненого в Подільському районі столиці.

У ніч на 29 травня протиповітряна оборона працювала не тільки над Київською областю, а ще й над Миколаївською, Херсонською та Одеською областями. Наприклад, постраждала портова інфраструктура в Одесі. Житловий будинок і залізничне полотно пошкоджено в Кіровоградській області.

Реакція української влади та західних країн

Попри те, що військові успішно збивають ворожі цілі, експерти та чиновники в один голос твердять: Україні потрібне додаткове озброєння від західних партнерів, щоб закрити небо від російських атак. З таким закликом виступив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“Сьогодні прокинувся рано вранці від гучних вибухів: ППО збивала російські ракети. Дякую партнерам за надання систем ППО. Я повторюю свій заклик збільшити їхню кількість і надати F-16, які працюватимуть разом із наземними платформами, щоб закрити наше небо”, — написав він у Twitter.

Партнери зі свого боку зазначили, що Україна користується наданими союзниками наземними системами протиповітряної оборони, рятуючи тисячі життів.

“На боці українців тепер є система ППО Patriot, надана Сполученими Штатами, Німеччиною та Нідерландами. І Україна збиває російські ракети з точністю і майстерністю. Patriot рятує життя, як зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLM і пересувний норвезький зенітний ракетний комплекс NASAMS, які також були поставлені цією групою. Ми допомогли Україні захистити своє небо і не збираємося зупинятися. Росія не може домінувати в повітряному просторі України, і саме тому можливості ППО знову будуть у центрі уваги наших дискусій”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час зустрічі з колегами, керівниками оборонних відомств країн-партнерів.

У Європейському союзі назвали обстріли столиці України Києва та інших населених пунктів варварським терором українського населення, так само як і ознакою того, що президент Росії Володимир Путін хоче продовжувати свою війну.

“Це показує, що Путін не серйозний щодо припинення його війни та хоче продовжувати свою ескалацію проти українського народу”, — заявив представник Зовнішньої дипломатичної служби Пітер Стано.

Думки експертів

Чи змінила РФ свою тактику, обстрілюючи мирні міста України ще більшою кількістю дронів? З чим пов’язані останні часті атаки російської армії? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали:

  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Наталя Гуменюк, начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Богомольця;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник. О. К. Антонова;
  • Павло Лакійчук, керівник програм безпеки Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
  • Олексій Гетьман, військовий експерт, майор запасу ЗСУ;
  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил Збройних сил України.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Вийшло так, що РФ даремно витратила гроші на “Іскандери”

— Застосування великої кількості ракет, дронів та інших засобів для того, щоб тероризувати українців, може мати під собою кілька цілей.

Перша — пробити українську ППО і зробити так, щоб були виснажені запаси ракет та інших засобів для збиття російських ракет. Таким чином вони хочуть досягти межі, коли буде можливо прорвати оборону. Розрахунок робиться на те, щоб фізично зменшити кількість усіх необхідних засобів.

Росія не бере до уваги заяви наших партнерів, що підтримка України не закінчиться, незважаючи на всі її зусилля. З військової точки зору у РФ є бажання прорвати оборону і завдати ударів. У Києві терористи стріляють по об’єктах, які вони вважають важливими для запобігання майбутнього контрнаступу Збройних сил України на полі бою.

Друга мета — це, звісно ж, населення України для того, щоб фізично виснажити та придушити психологічний стан, щоб була зламана воля до перемоги. РФ розраховує на фізичне виснаження населення. Тому що за травень було вже понад 17 атак. Люди просто виснажуються фізично, що зменшує їхні можливості щодо ефективного внесення внеску в обороноздатність України.

Росія використовує комбіновані атаки. Перед ракетним обстрілом була атака з використанням величезної кількості “Шахедів”. Таким чином російські терористи намагалися виснажити українську ППО, виявити місця розташування засобів протиракетної оборони, ведучи паралельно розвідку за допомогою безпілотників. Потім вночі було проведено комбіновану безпілотну атаку, і противник намагався придушити засоби протиповітряної оборони, які було виявлено під час попередніх атак.

Фіналом стала денна атака, яку терористи планували зробити успішною за допомогою ракетних комплексів “Іскандер”. Саме тих “Іскандерів”, якими лякають російські пропагандисти увесь світ, яким нібито “аналогів немає”, і про які вони говорили: “Не смішіть наші “Іскандери””.

Під час атаки було зафіксовано 11 ракет різних типів. Річ у тім, що до цієї системи постачаються як балістичні, так і крилаті ракети. І наскільки можна судити з повідомлень українських військових, ця атака була комбінованою і спрямована саме на Київ, щоб пробити його систему протиповітряної оборони.

Ці ракети були спеціально розроблені в РФ для того, щоб протидіяти сучасним західним системам протиракетної оборони. Для цього ракети летять за складною траєкторією. Крім того, використовують комплекс радіоелектронної боротьби та хибні цілі. Усі ці хитрощі стали для російських терористів марною тратою грошей.

Атака показала, що жодної загрози з боку РФ вільному світу немає. Атака з використанням 11 подібних ракет показала, що сучасна західна система, яка була поставлена Україні, може впевнено протистояти цій загрозі.

Те, що раніше подавалося як вище технологічне досягнення РФ, що передбачає перевагу країни в протистоянні із Заходом — марна трата грошей і обман платників податків.

НАТАЛЬЯ ГУМЕНЮК: Нічні атаки РФ — не тільки вогневе ураження, а й вплив на психіку населення

— Такі масовані ракетні точкові удари спрямовані не тільки на вогневе ураження, а безпосередньо на бойову роботу ЗСУ. Як правило, ці атаки в умовах гібридної війни спрямовані і на психіку людей, зокрема і на морально-психологічний стан населення певних регіонів України.

Люди, які проживають у відносній близькості до лінії фронту, за деякий час адаптувалися, і вже не з таким острахом сприймають постійні тривоги, обстріли. У тих же, хто мешкає в глибших тилових регіонах, відбувається зворотне — за відсутності таких сигналів, масованих атак люди заспокоюються і втрачають пильність. Катування відсутністю сну — одне з найважчих.

Практично весь час влучання припадають на житлову інфраструктуру, руйнуються церкви, магазини, лікарні. Протидіяти цим керованим авіаційним бомбам нам фактично зараз нічим у пропорційно сенсі. Тому що витрачати ракети зенітних ракетних комплексів, які потрібні для більш серйозного захисту, недоцільно на ту кількість керованих авіабомб, якими володіє ворог.

Нам потрібні саме винищувачі, які знищать причину цих бомбардувань, знищать ту саму тактичну авіацію. Бо зараз літаки підходять на відстань, на якій не можуть бути вражені нашими системами ППО, і саме з цієї відстані запускають керовані авіаційні бомби, які прилітають уже безпосередньо на житлові будинки і вбивають мирних людей.

Звичайно, нам потрібні більш сучасні комплекси протиповітряної та протиракетної оборони.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Потрібно, щоб Захід допоміг Україні раніше, ніж у ЗСУ закінчаться ракети

— Я не бачу жодних змін у тактиці РФ. Мета обстрілів, що почастішали вдень і вночі, — послабити нашу протиповітряну оборону. Кілька тижнів тому в американських документах, які злили в мережу, йшлося про те, що у нас нібито закінчуються запаси зенітних ракет, комплексів радянського виробництва.

У РФ очікують, що у нас закінчаться раніше ракети, якими ми стріляємо, зокрема й по “Шахедах”. У цьому випадку вони вже задіють авіацію і почнуть обстрілювати наші міста звичайними бомбами, і почнуть перетворювати наші міста на Алеппо і Бахмут. Звичайних бомб у них просто величезна кількість.

Або ж наші союзники встигнуть поставити нам достатню кількість зенітних ракетних комплексів, ракет до них і винищувачів. Тоді мрії РФ залишаться безплідними.

Якщо проаналізувати географію ударів, там чітко видно, що вони були спрямовані на протидію ударам далекобійних ракет Storm Shadow. Кілька атак припали чітко по місцях базування літаків Су-24, які є їхніми носіями.

Попри всі заявки російської сторони, що вони збивають ці ракети, це не так. Також РФ потрібно перед власним населенням виправдатися за постійні удари по військових об’єктах на російській території та в Криму, нібито це помста.

Нам потрібно те, що союзники вже пообіцяли, але терміни підтискають. Нам пообіцяли SAMP/T навесні, тепер перенесли на червень, а це так званий європейський Patriot. Німеччина пообіцяла нам і активно постачає комплекси IRIS-T.

І не просто середньої дальності, які добре прикривають великі міста та об’єкти інфраструктури, вони ще пообіцяли 12 самохідних комплексів малої дальності. Вони в наступі зможуть прикрити наші війська і, в разі потреби, населені пункти, які знаходяться поблизу лінії фронту від тактичних ракет.

Щоб відігнати або знищити літаки, які намагаються скидати крилаті бомби на наші міста, потрібно отримати ще кілька Patriot і SAMP/T, або винищувачі F-16. Тільки вони здатні не просто відганяти, а й вражати ці цілі.

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Росія продовжить спроби завдати вразливого удару по Україні

— Російські війська продемонстрували українцям свою готовність продовжувати терор наших міст і сіл. І це основне завдання ракетних обстрілів з боку Москви, яке залишається незмінним упродовж уже півтора року широкомасштабного вторгнення.

По-перше, РФ намагається “розкрити” наші тили та оперативні резерви. Очевидно, противник боїться анонсованого контрнаступу ЗСУ і намагається якимось чином послабити нас.

По-друге, це робота проти нашої ППО. Це спроба розосередити протиповітряну оборону. У нас усе більше нових систем з’являється. Це турбує ворога. Але кількості засобів ППО недостатньо для прикриття передової лінії оборони та основних важливих об’єктів.

По-третє, мета ворога — не допустити концентрації засобів ППО на найважливіших ділянках.

По-четверте, у них залишаються завдання зі знищення нашої енергетичної інфраструктури.

Спроби атакувати будуть повторюватися.

Обстріли дронами-камікадзе свідчать про те, що чергова партія іранських безпілотників прибула в Росію. Це можна спостерігати і за тими засобами, які летіли в Україну, і за їхньою кількістю.

Наші друзі-партнери, які відстежують рух суден у Каспійському морі, повідомляють про те, що, можливо, будуть масовані нальоти безпілотниками.

Змінилося програмне забезпечення для цих дронів, яке дає змогу більш маневрено летіти. Це залежить від того, як взаємодіє система самого безпілотника із супутниковим сигналом, наскільки точна передача його координат у просторі. Ці питання вдосконалюються і використовуються кілька систем наведення — ворожа техніка стає складнішою і це дає змогу їй вдаліше оминати нашу протиповітряну оборону.

Така кількість безпілотників свідчить про те, що Росія щось нехороше передає Ірану замість безпілотників. І про це, цілком можливо, ми скоро дізнаємося. Між собою взаємодіють два диктаторські, фашистські режими, дві країни-ізгої, яким на світ наплювати. І ми опинилися на передовій лінії оборони від авторитаризму і тоталітаризму.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: “Рамштайн” уже обговорював питання постачання ракет для України

— На сьогоднішній день ми збиваємо практично все, що летить. Російські війська не зруйнували якусь важливу військову інфраструктуру, вони просто витратили купу грошей і купу своїх ракет. Можливо, вони хочуть виснажити нашу протиповітряну оборону ще й тому, що вони побоюються, що ми прикриватимемо наші наступальні дії, які мають розпочатися найближчими днями або найближчим тижнем.

Хочеться відразу згадати нещодавній “Рамштайн”, на якому якраз і було приділено цьому питанню багато уваги. Потрібні постачання в Україну не нових зенітних ракетних комплексів, а саме ракет для них. Але поки що у нас немає проблеми нестачі таких ракет.

Тим більше після “Рамштайн” ми отримаємо ще додатковий запас. І в принципі, нам вистачить, щоб відбивати атаки.

ЮРІЙ ІГНАТ: З осені минулого року РФ випустила по Україні понад 1200 дронів

— Установки “Іскандер-К” та “Іскандер-М” не так далеко розташовані від цілей, які російські війська намагаються знищити. Тому й тривога була не такою тривалою до удару. Потрібно розуміти, що навіть “Кинджал” потребує більше часу, бо запускається з літака “МіГ-31”.

Тобто, коли злітає МіГ, уже можна припустити, що буде удар, оголошується повітряна тривога. Очевидно, що противник спланував цей удар, оскільки підтягнув свої комплекси на певній відстані від державного кордону. Але робив це, природно, не афішуючи. Привів установки в бойове положення і випустив ракети.

Балістична ракета швидша, але й крилата ракета “Іскандер” буде недовго летіти, бо відстань, очевидно, була не така вже й велика. Навіть крилата ракета рухається зі швидкістю 750 кілометрів на годину. Тому потрібно розуміти, що, якщо оголошується повітряна тривога, потрібно швидше йти в укриття.

Перекрити всю територію України зенітними ракетними системами не так просто. Потрібно в кожному райцентрі або навіть частіше ставити ці системи. Це задоволення — недешеве. Плюс на цих умовах мають служити люди. Тому це складно буде зробити.

Але перекрити системою ППО обов’язково потрібно стратегічні об’єкти держави на небезпечних напрямках, важливих державних, військових об’єктах, аеродромах тощо. І тут уже потрібна різна система — як проти балістичних, так і проти аеродинамічних ракет. А решту контролюватиме вже літак F-16, який може ефективно перехоплювати і крилаті ракети, і дрони.

Близько 1200 дронів-камікадзе РФ використала проти України з минулого року. Але я впевнений, що ця цифра більша. Була невелика перерва. А з 28 квітня і на сьогодні фактично кожного дня маємо атаки дронами.

Читайте також: Винищувачі F-16 значно збільшать можливості української авіації — розбір експерта

Прямий ефір