Результати виборів до Європарламенту: чого очікувати Україні (ВІДЕО)

Прапор ЄС. Фото: gettyimages.co.uk

Правоцентристська Європейська народна партія здобула перемогу на виборах до Європейського парламенту. Її представники, за попередніми підрахунками, отримають 181 депутатський мандат, повідомляє FREEДОМ.

На другому місці — Прогресивний альянс соціалістів і демократів. На третьому — ліберально-центристська партія “Оновити Європу”. І хоча центристська коаліція набрала менше голосів, ніж на минулих виборах, більшість вона зберегла, а отже, найімовірніше, президенткою Єврокомісії залишиться Урсула фон дер Ляєн. Вона заявила, що будуватиме потужний центр, який буде принципово проукраїнським.

“Ці вибори на європейській землі несли в собі два основних послання. По-перше, у центрі політичного спектра, як і раніше, більшість виступає за сильну Європу. Іншими словами, центр встояв. Але вірно й те, що ліві та праві крайнощі отримали підтримку… Під час мого першого президентського терміну я показала, чого може досягти сильна Європа. І моя мета — продовжити цей шлях із тими, хто виступає за Європу, за Україну й за верховенство закону”, — заявила президентка Європейської комісії.

Євроскептики й ультраправі не набрали достатньо мандатів, щоб серйозно потіснити центристів, але їхні успіхи помітні. “Альтернатива для Німеччини” обійшла Соціал-демократичну партію канцлера Олафа Шольца та стала другою в країні. В Австрії правопопулістська “Партія свободи” випередила правлячу Австрійську народну партію.

А у Франції “Національне об’єднання” Марін Ле Пен зібрало більше голосів, ніж партія президента Еммануеля Макрона. Такі результати свідчать про невдоволення виборців політикою влади, а не про кредит довіри до ультраправих, вважають експерти.

“Я думаю, що відповідь насправді досить проста — це питання імміграції. І друге питання, звичайно, — це економічні показники”, — вважає професор історії американського університету у Вашингтоні Антон Федяшин.

Нинішній склад Європарламенту та Європейської комісії працюватиме до 2029 року. Тобто саме в той період, коли Київ вестиме переговори про вступ України до ЄС. Їхньою практичною частиною займатиметься Єврокомісія. Саме на її висновки орієнтуватимуться країни-члени Європейського Союзу. Поки що жодної загрози для Києва в питаннях євроінтеграції немає, кажуть експерти. Однак якщо праві популісти зможуть зібратися з силами, то вступ України до Євросоюзу може сповільнитися.

“Занадто великий вплив правих радикалів, або якщо вплив у Європарламенті сильно зросте й вони зможуть створювати власну більшість або коаліцію, то є ризики, що вони сильно тиснутимуть на гальма в питаннях приймання України до ЄС, у питаннях євроінтеграції, завищуватимуть вимоги, ускладнюватимуть процес приймання тощо”, — зазначила кандидатка до Європарламенту від Вільної демократичної партії Німеччини Ася Вишневська-Манн.

У новому складі Єврокомісії з’явиться комісар з питань оборони. Він опікуватиметься оборонним співробітництвом у ЄС та розвитком оборонно-промислового комплексу й, як пишуть західні ЗМІ, поставками озброєнь в Україну. На думку аналітиків, від того, хто отримає цю посаду, значною мірою залежить взаємодія Києва і Брюсселя.

Читайте також: Європа збереже підтримку України — підсумки виборів до парламенту ЄС обговорюємо з експертами

Нагадаємо, країни ЄС обрали новий склад Європарламенту. Явка в більшості держав була вищою, ніж 2019 року.

Прямий ефір