На початку квітня в Нідерландах запрацював міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Росії проти України. Головний офіс Реєстру розташований у Гаазі. Також є офіс і в Києві. Реєстр приймає заяви від людей, бізнесу та держави.
Лише за першу годину функціонування ресурсу заявки на компенсацію збитків подали 18 українців.
Як працює Реєстр збитків
Подати заяву про відшкодування збитків можуть люди, чиє майно пошкодила, або зруйнувала російська армія. Рада Реєстру очікує, що такі звернення про компенсацію подадуть від 300 до 600 тис. українців.
“Це безпрецедентна, революційна подія для світового міжнародного права, для українців, для всіх постраждалих від війни. Створення і поява [реєстру] стало результатом кропіткої, безперервної роботи української команди та світової спільноти. Ми не чекаємо завершення війни – ми діємо. Створено реальну можливість притягнути РФ до відповідальності та отримати відшкодування збитків, завданих країною-агресором”, — наголосив міністр юстиції України Денис Малюська.
Подати заяву можна через єдиний портал “Дія”. Заявник має надати акт про обстеження пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомості від місцевої влади.
У майбутньому звертатися до Гааги зможуть й інші категорії громадян, зокрема, родичі вбитих російськими військовими українців.
“Дані з міжнародного реєстру основою для майбутніх репарацій… Далі буде можливість подавати заяви до реєстру щодо вимушеного переміщення, шкоди життю, здоров’ю, тортур і сексуального насильства. Потім скарги зможе подавати бізнес і держава”, — зазначив віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Наступним кроком до відшкодування завданих Росією Україні збитків стане створення компенсаційної комісії. Вона, імовірно, запрацює 2025 року.
Москва не визнає той факт, що має виплачувати репарації. Представники РФ у Радбезі ООН роблять усе для того, щоб заблокувати створення компенсаційного механізму.
Наразі точаться дискусії, що ймовірним джерелом фінансування можуть бути заморожені російські активи, які можуть бути конфісковані та передані в подальшому Україні.
У світі заморожено російських суверенних активів приблизно на 300 млрд дол. Левова частка цих грошей — близько 200 млрд — зберігається в бельгійському депозитарії Euroclear. Водночас, за оцінками Києва, збитки від війни Росії проти України сягають трильйона доларів. Прямі збитки української інфраструктури оцінюють на суму до 750 млрд дол.
Робота міжнародного Реєстру збитків у Гаазі полягатиме не лише у зборі заяв від українців, а й у формуванні доказової бази для фіксації наслідків повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
У Кабінеті міністрів України повідомили, що загалом чекають до 8 млн заяв від усіх, кого так чи інакше торкнулася війна.
Київ сподівається, що компенсації виплачуватимуться вже під час війни, а не після її закінчення.
“Докази шкоди збираються, акумулюються міжнародними організаціями, довіра до яких та їхній нейтральний статус є вирішальними з погляду доказової сили щодо розміру завданих збитків”, — сказав Малюська.
Як повідомлялося, на конференції “Відновлення справедливості для України” в Гаазі днями 44 держави висловили готовність працювати над створенням спецтрибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочини проти України. Підписанти політичної декларації вітають дискусію про конфіскацію заморожених російських активів, а також доходів від них на користь України.
“Росія — єдина імперія у світі, яка уникла деколонізації після двох світових воєн у 20-му столітті. Всі інші імперії припинили існування і були змушені відпустити свої колонії. Ба більше, Росія — єдина імперія, яка не тільки дожила до наших днів, але ніколи, я наголошую, ніколи не визнала провини за свої імперські злочини і не була за них покарана”, — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Він наголосив на важливості для Європи і всього світу притягнення РФ до відповідальності, оскільки в іншому разі РФ продовжить свою загарбницьку війну і звірства. За його словами, притягнення РФ до відповідальності забезпечить для Європи майбутнє без війни.
Думки експертів
Чим унікальний створений Реєстр? Чи можна прискорити створення компенсаційного механізму для України? З якими труднощами стикаються фахівці, які фіксують російські злочини? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Марія Мезенцева, заступниця голови комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу;
- Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
- Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.
МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА: Україна заявляє не тільки про матеріальні збитки, все набагато складніше і страшніше
— Майже 60 країн зібралися для того, щоб обговорити кілька механізмів. Один із них запрацював сьогодні — це Реєстр збитків. Але він унікальний саме тим, що ми не говоримо тільки про матеріальну шкоду. Це також і втрата члена сім’ї. Це може бути цивільний, це може бути військовий, це, можливо, найскладніші злочини військові, які пов’язані з сексуальним насильством. Нагадую, найменшій жертві — 4 роки, найстаршій — 88 років. І коли це чують наші міжнародні партнери, вони не можуть зрозуміти… Відчути просто неможливо масштаб цих злочинів. Але вони фіксуються з кожним місяцем.
Злочинів сексуального насильства, що фіксують, стає більше, тому що жертвам потрібен час, щоб свідчити. Багато російських солдатів можуть бути звинувачені заочно. Важливо, що тут є міжнародна компонента, і не тільки держава Україна або ж міжнародні партнери повинні компенсувати наші матеріальні втрати. Російська Федерація має заплатити за кожен військовий злочин.
Нас зараз цікавить не просто заморожування, а “екстрадиція” активів з юрисдикції інших країн і спрямування їх на компенсацію для відновлення житлового фонду українців, моральної шкоди, і для того, щоб відновлювати Україну.
Агресор однозначно має заплатити. Це не тільки грошова компенсація. Нам важлива загальна концепція справедливості — побачити на лаві підсудних Путіна на Путіна і Шойгу, і Лаврова, і багатьох генералів, які активно брали участь у розробці планів.
ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Процес відшкодування збитків українцям — динамічний
— Джерелом компенсації можуть бути, найімовірніше, заморожені російські активи. Питання, як швидко буде розпочато процес компенсацій, є відповіддю на питання, як швидко буде знайдено механізми використання заморожених російських активів в інтересах постраждалих громадян, в інтересах України. Тобто це процес динамічний.
Сьогодні активно йде пошук юридичних механізмів. Але головний момент, який стосується набору фактажу, головний момент, який стосується підготовки нормативної бази, визначення документально підтверджених завданих збитків, уже розпочався.
З 2 квітня розпочався прийом заявок від українських громадян щодо відшкодування збитків. Реєстр покликаний акумулювати претензії українських громадян щодо завданих РФ збитків у процесі війни.
Перший етап — це заявка на відшкодування збитків, пов’язаних із руйнуванням житлової нерухомості. Згодом буде відкрито можливість для, скажімо так, подання заявок на відшкодування й інших завданих збитків. Очікується від 6 до 8 млн заявок, які вимагатимуть відшкодування з боку Російської Федерації.
Є досить багато напрямків, за якими можуть бути пред’явлені вимоги до відшкодування. Йдеться і про бізнес, йдеться і про нежитлову нерухомість. На першому етапі — житлова нерухомість.
ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Процес компенсації затягнеться на роки
— Створення реєстру збитків, пов’язаних із російською агресією, є першим важливим кроком на шляху повної відповідальності Росії, причому не тільки політичної, а й матеріальної перед жертвами агресії. Але це тільки перший крок, бо коли ми говоримо про компенсацію, про відшкодування збитків, ми маємо пам’ятати про те, що в міжнародному праві одним з основних принципів є принцип відповідальності за завдану шкоду. І існують різні форми і види такої міжнародно-правової відповідальності, зокрема репарації.
Але коли ми говоримо про репарації, то йдеться про ті суми, які виплачують державі-агресору, що вчинила серйозний міжнародно-правовий злочин проти жертви. У цьому випадку йдеться про відповідний компенсаційний механізм.
Першим кроком у рамках створюваного компенсаційного механізму є компенсація тим людям, які втратили нерухомість. Очікується, що таких людей, таких заявок на отримання компенсації може бути близько 600 тисяч.
Наступним кроком буде розширення кола положень, які є підставами для відповідної компенсації збитків.
Тобто йдеться про тих, хто постраждав внаслідок, наприклад, знищення енергетичної інфраструктури. Йдеться про жертв сексуального насильства. Йдеться про родичів загиблих, вбитих російськими військами і так далі. Йдеться про вдосконалення компенсаційного механізму. І зараз — тільки початок цього процесу.
Коли ми говоримо про міжнародне правосуддя, на відміну від національного правосуддя цей термін вимірюється значно довше. Бо йдеться про міждержавні відносини.
Починати треба з визначення фонду, з якого виплачуватимуться відповідні компенсації. На сьогоднішній день в якості такого фонду розглядаються в першу чергу суверенні активи, які були заморожені в Європі.
Хочу нагадати, що російські гроші, які належать російській державі, є не тільки в Європі, а й в інших державах, зокрема, в Японії.
А перший крок у цьому напрямку вже було зроблено. Ці активи були заморожені. Наразі постало питання про те, яким чином, на яких правових підставах можна конфіскувати ці кошти і передати їх Україні.
Розглядається, зокрема, питання про те, що можна конфіскувати доходи від цих грошей. Це кілька мільярдів доларів. Звичайно, розраховувати на те, що це відбудеться швидко, протягом місяців, не доводиться.
Тут, можливо, йдеться про кілька років. Але необхідно рухатися в цьому напрямку. Цей процес буде нешвидким, але зрештою він має привести до очікуваного результату.
Читайте також: Спецтрибунал для Путіна: на якій стадії його створення і що йому може завадити, проаналізували експерти