Реєстр щодо репарацій розробляється як на рівні України, так і на рівні Ради Європи. Процес отримання компенсації дітьми, які були депортовані внаслідок збройної агресії РФ, ще не встановлений. Про це сьогодні, 21 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.
“Отримання компенсації буде дуже залежати від тих механізмів, які вже частково розробляються як на рівні України, так і на рівні Ради Європи. Реєстр щодо репарацій тільки в процесі розробки. Ми не можемо сказати конкретно, які категорії зможуть подаватися до цього реєстру”, — сказала вона.
Судові справи щодо дітей, які були депортовані внаслідок збройної агресії РФ, ведуться на рівні відповідних інстанцій в Україні, а також у рамках Міжнародного кримінального суду (МКС).
“Є два окремі треки. Є реєстр для отримання компенсацій. Є окремо процеси, які можуть іти як в українських судах для відновлення справедливості та притягнення до відповідальності злочинців, так і в межах Міжнародного кримінального суду. Коли буде можливість вести цей процес, тоді й можна буде говорити про те, чи будуть ці люди притягнуті до відповідальності, та які можуть бути компенсації для тих осіб, які будуть визначені як постраждалі від цього злочину. Поки що немає механізмів напрацьованих”, — пояснила експертка.
Вона зазначила, що компенсації в межах справ про депортацію дітей мають отримувати ті фігуранти, яким на момент вчинення злочину проти них не виповнилося 18 років.
“Питання в тому, коли було скоєно злочин. Якщо злочин було скоєно проти дитини до того, як вона досягла 18 років, питання буде саме про притягнення до відповідальності та компенсацію за цей злочин”, — сказала Синюк.
Читайте також: ЄС у статусі спостерігача Міжнародної коаліції з повернення дітей допоможе залучити ресурси та розслідувати злочини — думка