Реабілітація на спеціальній кухні: у Львові військовим після поранень допомагають повернутися до нормального життя (ВІДЕО)

Ергономічна кухня. Фото: uatv.ua

У реабілітаційному ортопедичному центрі SuperHumans для жертв війни, які потребують протезів через ампутацію, облаштували спеціальну кухню. З її допомогою пацієнти заново звикають до простих дій зі звичайними побутовими предметами, повідомляє FREEДОМ.

Денис Сокарчук прийшов на службу в українську армію 2019 року, коли йому було 20 років. Він з дитинства мріяв пов’язати своє життя з військовою спеціальністю, всі його рідні теж військовослужбовці. На момент повномасштабного вторгнення Росії Денис служив у десантно-штурмових військах розвідником Першого розвідувального батальйону 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

“Ми були на полігоні в Широкому Лані, й далі вирушили в Нову Каховку, там дуже добре отримали. Майже весь батальйон наш був знищений, але ми далі виконували завдання. Я вже був поранений 25 лютого перший раз, це було вогнепальне ураження м’яких тканин і сліпе уламкове поранення п’яти”, — згадує Сокарчук.

Взимку 2022 року Денис із пораненням продовжував брати участь у бойових діях ще три тижні. Після лікування прагнув якнайшвидше повернутися в стрій. 1 травня того ж року під час виконання бойового завдання Денис отримав своє друге серйозне поранення під час атаки дрона противника.

“Це на перших порах, тоді це ще так не було розвинене, це зараз уже постійно ці дрони літають, а я був один із перших “щасливчиків”, якого з дрона поранили”, — сказав Сокарчук.

Унаслідок поранення в Дениса була серйозно пошкоджена права рука. Її понад два роки намагалися врятувати лікарі в Польщі, Литві та Німеччині. Він пройшов 17 операцій.

“Усі ці два роки я мріяв, що повернуся на службу, я цим жив. Може, це мене і тримало, тому що це було дуже важко: ти сам у чужих країнах два роки, тебе постійно ріжуть, у тебе немає постійного місця проживання, постійно потрібно кудись їхати, це важко”, — зізнався Денис.

Зараз він проходить реабілітацію з тимчасовим протезом. На спеціально обладнаній ерготерапевтичній кухні такі пацієнти заново вчаться користуватися побутовими предметами.

“У нас регулюються поверхні, щоб пацієнт міг зробити вдома такий рівень висоти, який йому підходить. Або ми коригуємо до тієї висоти, яка вдома у пацієнта, щоб він міг тренувати свої навички тут на місці”, — пояснює ерготерапевтка реабілітаційного центру SuperHumans Марта Мостецька.

Кухонне обладнання для людей із протезуванням відрізняється від звичайного, кажуть терапевти.

“Ерготерапевтичні дошки — зі спеціальними цвяхами, щоб “заселити” туди овочі, фрукти й пацієнт би їх порізав. Прибори мають бути широкі, просиліконені, щоб пацієнт у протезі міг тримати, і вони в нього не вислизали. Ніж має спеціальну форму, щоб пацієнту було зручно різати”, — показує кухонне начиння Марта Мостецька.

Для Дениса це перше заняття.

“Перший раз на такій штуці, цим протезом взагалі перший раз готую. У мене до цього була рука, ось така рука, але нею нічого не можна було зробити. Не було чим взяти. Тому навіть ось цей гак, хоча він малофункціональний, кращий за мою руку. Тому я дуже задоволений”, — ділиться враженнями від роботи на кухні Денис Сокарчук.

За словами терапевтів, для деяких пацієнтів із протезами, щоб навчитися самостійно готувати, потрібно всього три-чотири дні занять.

“Ми хочемо максимально відновити їхню незалежність від сторонньої допомоги, тому зараз тут усе, що є, — для того, щоб пацієнт пробував, а ми йому підказали, як краще і легше йому це зробити. Тут він тренує свої навички, у нього завершиться реабілітація, і він зможе адаптуватися легше в себе вдома до навколишнього середовища”, — розповіла Марта Мостецька.

Співробітники центру реабілітації кажуть: навчання пацієнтів за допомогою кухонного обладнання допоможе прискорити їхнє відновлення і швидше освоїтися в домашніх умовах.

https://www.youtube.com/watch?v=DrtQ33XfW9M

Читайте також: Проходить лікування після поранення і мріє про свою сім’ю — історія військовослужбовця ЗСУ (ВІДЕО)

Прямий ефір