Верхня палата Конгресу США підтримала законопроєкт про надання допомоги Україні. За проєкт проголосували 79 членів Сенату. Закон має найближчим часом підписати Президент США Джо Байден.
Законопроєкт передбачає виділення майже 61 млрд доларів на потреби, пов’язані з підтримкою України.
Американський лідер пообіцяв підписати документ якомога швидше, адже розгляд питання перебував у підвішеному стані понад пів року.
Одним із найочікуваніших пунктів американського документа про допомогу є далекобійні ракети ATACMS.
За що проголосував Сенат
За проєкт закону, схвалений 20 квітня нижньою палатою Конгресу США (Палатою представників), у Сенаті голосували в ніч на 24 квітня.
Крім допомоги Україні пакет також включає 26 млрд доларів допомоги Ізраїлю, 8 млрд доларів на підтримку союзників США в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також положення про нові санкції проти РФ, КНР та Ірану і повноваження президенту США використовувати заморожені російські активи на користь України.
Ухвалене рішення США про допомогу Україні відчують і воїни на передовій, і міста, і села, які потерпають від російського терору, заявив президент Володимир Зеленський. 21 квітня він дав зрозуміти, що Україна отримає в пакеті допомоги США далекобійні ракети ATACMS.
“А сьогоднішній результат — у домовленостях про “ATACMS” для України всі крапки розставлені. Дякую, пане Президенте! Дякую, Конгрес! Спасибі, Америко!” — сказав він у відеозверненні.
Київ уже щонайменше рік активно просить партнерів надати Україні ракети дальністю до 300 км. Однак адміністрація США постійно відкладала це питання. Нижня палата Конгресу, а тепер і Сенат схвалили такі постачання, проте в документі передбачена можливість адміністрації президента США відмовитися від постачань, якщо це відповідатиме інтересам національної безпеки.
Перша партія озброєння від США може бути в Україні вже за кілька днів після підписання закону президентом Джо Байденом, пише видання The New York Times.
“За останні два роки, маючи менш ніж 3% нашого оборонного бюджету, українці знищили 87% російських сухопутних військ, що існували раніше, 63% їхніх танків, 32% бронетранспортерів, не втративши жодного американського солдата, завдяки мужності українців та обладнанню, яке вони отримали від нас і від наших європейських союзників. Я сподіваюся, що щойно [законопроєкт] потрапить до президента у вівторок або середу, ці постачання буде розпочато з ракет великої дальності ATACMS”, — заявив голова Комітету з розвідки в Сенаті США Марк Ворнер.
Надання Україні ракет ATACMS має не тільки практичне, а й символічне значення, як зазначають аналітики. Слідом за Вашингтоном рішення про передачу озброєнь уже не раз ухвалював Берлін. Тож у Києва з’явився новий аргумент для активізації переговорів із Німеччиною про передачу далекобійних ракет TAURUS.
“Перший пакет військової допомоги США вже сформовано, я так розумію, з тих арсеналів американської армії, які знаходяться в Європі. Тому перший невеликий пакет допомоги, пов’язаний із постачанням артилерійських снарядів, можливо, і з ракетами, може бути наприкінці квітня-початку травня. Більший пакет буде дещо пізніше, але, найімовірніше, тепер найближчими місяцями ми отримуватимемо по два-три пакети військової допомоги від США щомісяця”, — міркує політолог Володимир Фесенко.
ATACMS — Army Tactical Missile System — тактична балістична ракета класу земля-земля. Призначена для точкового ураження противника на відстані до 300 кілометрів. Для того, щоб запустити ракету ATACMS, використовують пускову установку M270 MLRS або HIMARS.
Середня вартість ракети ATACMS становить 1 мільйон доларів.
Думки експертів
Чому отримання далекобійних ракет таке важливе для України і чи зможуть вони переломити наступ російської армії? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України у 2004-2020 рр.;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Західні політики все більше схиляються до того, щоб дати Україні більше зброї
— Природно, нам потрібні системи біля важливих стратегічних об’єктів. Це не обов’язково будуть системи великої дальності. Це системи середньої дальності NASAMS і IRIS-T. До цих ЗРК нам потрібні ракети, а ракети — американські. У нас є ще радянські системи. Це і система «Бук», і С-200, і С-300. Тут, я думаю, теж можливе використання якихось ще ракет. З окремих країн можливе їх постачання. В умовах, що систем не вистачає, С-200 теж можуть зіграти свою роль.
Ракети С-200 є в країнах Південно-Східної Європи, вони можуть бути ще поставлені нам. Наші збройні сили постійно ведуть облік того, що нам необхідно. Є механізм, як ці потреби доводяться до партнерів.
Західні політики все більше і більше схиляються до того, щоб дати Україні зброю. І ми бачимо, що зараз ці рішення набагато сміливіші, ніж були два роки тому. Зараз уже йдеться про те, що ми наступного тижня отримаємо ATACMS великої дальності.
Останнім часом Росія почала застосовувати нову тактику грасуючих бомб. Вони дуже потужні і завдають дуже великих руйнувань цивільним об’єктам і діють дуже сильно на наші війська. Щоб із цим боротися, дійсно потрібні системи великої дальності, їх потрібно більше. Тому Зеленський вийшов із такою ініціативою, і її було підтримано.
Я думаю, що в найближчий момент знайдуть варіант, як поставити додаткові системи. Це дуже великі гроші, і в принципі, ми про них не думали ще два роки тому. Нам потрібно буде купувати ракети до цих систем, готувати особовий склад, проводити матеріально-технічне обслуговування цих систем. Це дуже великі витрати. Про це вже зараз ми повинні думати.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Далекобійна зброя дасть змогу ЗСУ вражати логістику окупантів у тилу на території України
— Наразі у президента Сполучених Штатів немає фактичної аргументації відмовити Україні в наданні засобів ураження радіусом понад 300 кілометрів.
Що таке 300 кілометрів? Це фактично всі окуповані території України, включно з територією тимчасово окупованого Криму. Тобто Збройні сили України зможуть тримати під вогневим контролем тилову логістику окупаційних військ.
Згадаймо слова глави Північноатлантичного альянсу Столтенберга, які пролунали буквально напередодні історичного голосування в Палаті представників: у НАТО достатньо установок Patriot для того, щоб передати їх Україні. А я нагадаю, саме Сполучені Штати виробляють ці ППО. Відповідно, передача Patriot можлива тільки за згодою Сполучених Штатів. Зараз питання вже можна вирішувати в практичній площині.
Військово-промисловий комплекс США наразі заявляє про різке збільшення виробництва артилерійських снарядів калібром 155 міліметрів. Саме артилерійські снаряди зараз вкрай необхідні Збройним силам України. За словами президента України та головкома Сирського, коефіцієнт вогневого ураження, на жаль, на користь окупантів. Саме це дозволяє окупантам досягати певних тактичних успіхів на українсько-російському фронті.
Тому зміна цього коефіцієнта знизить можливість подальшого просування російських окупантів углиб української території. Я не виключаю, що це буде система радіоелектронної боротьби. Тобто те, що вкрай необхідно українській стороні для придушення безпілотних літальних апаратів і успішної оборони та контрнаступу. Плюс важка бронетехніка. Тобто, весь той спектр озброєнь, який вкрай необхідний Збройним силам України.
За словами міністра оборони США Остіна, цей пакет військово-технічної допомоги Україні є інвестицією в безпеку самих Сполучених Штатів. А це показово. Це зміна не тільки тактики, але, відповідно, і риторики.
Сполучені Штати дають чіткий політичний сигнал Російській Федерації про те, що вони прекрасно розуміють подальший характер розвитку подій на лінії фронту. А це саме перемога Збройних сил України.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Тепер можна відновити переговори про TAURUS для України
— Насправді запити України досить великі, вони продиктовані умовами, які виникли на полі бою. Ми очікуємо і для нас на сьогоднішній день у пріоритеті чотири компоненти — це далекобійні ракети ATACMS, снаряди до артилерії, системи ППО і ракети до них. Це на сьогодні основні потреби. Ну і, звісно ж, авіація, на яку ми чекаємо — винищувачі F-16 з ракетами дальністю на 450 кілометрів JASSM.
Я думаю, що на цих пріоритетах будуть робити акцент і наші партнери — Сполучені Штати. Це першочергові потреби, які є зараз в України. Усе пояснюється обстановкою на полі бою. Усе досить об’єктивно, раціонально можна пояснити.
Ракети необхідні для того, щоб не давати розгортатися наступальним порядкам російських військ. Очевидно, що вони планують інтенсифікувати наступ наприкінці травня — на початку червня. І українські сили до цього готуються. Готуються, скажімо так, влаштувати досить-таки гарячий прийом, а зараз дедалі більше засобів до цього з’явиться. Відсіч буде рішучою.
Для того щоб не давати Росії перегрупуватися, перекидати свої тили, нам необхідні ракети ATACMS. А також для пошкодження логістики. Я думаю, що в разі появи цих ракет в України, лічені дні відокремлюватимуть Кримський міст від його руйнування або серйозного пошкодження. А також для удару по силах і по скупченню, особливо техніки, артилерії, яку Росія зараз підвозить до фронту, готуючись до ще більш активного наступу.
Авіація потрібна як підтримання протиповітряної оборони і, скажімо так, для боротьби з авіацією російських військ, але й також для нанесення ударів по наземних об’єктах. Артилерія необхідна для того, щоб вести контрбатарейну боротьбу, придушувати артилерійські вогневі точки російських військ. А безпосередньо засоби протиповітряної оборони потрібні для того, щоб протидіяти і протистояти російському ракетному терору. Плюс прикрити наші війська вздовж лінії бойового зіткнення.
Тепер знову можна буде активізувати питання з нашими німецькими друзями і партнерами щодо TAURUS. Адже тепер, коли будуть ATACMS, можна буде сказати: дивіться, США надає такі ракети, і вони не бояться ескалації. Тому це може бути прикладом для Німеччини.
Я хочу нагадати, що Німеччина, в принципі, вийшла в лідери з надання допомоги Україні серед європейських країн. Вони активно підтримували всі починання США з надання допомоги Україні… Тому я бачу, що відновити діалог щодо TAURUS можливості будуть. Принаймні, у нас з’явилися нові аргументи. Раніше в нас цих аргументів не було, зараз вони з’являться. Чому не спробувати зараз відновити переговори?
Читате також: Отримання Україною ATACMS змусить Росію змінювати позиції пунктів управління і баз постачання — думка