У Харківській області створили броньований трактор на дистанційному управлінні для розмінування сільгоспугідь. Його винахідники — аграрії з села Гракове. Населений пункт був під російською окупацією до осені 2022 року, та після того, як його звільнили, там не припиняється робота з розмінування. На допомогу саперам прийшли фермери і тепер працюють паралельно. Який вигляд має трактор Т-150 у “броньованій броні” та з “електронною начинкою”, бачила кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталя Білокудря.
Колишній механізатор, а нині оператор радіокерованого трактора Павло Григорченко налаштовує техніку. Було завдання пройти поле площею 200 га, прибрати бур’яни і заодно перевірити територію на наявність мін. Для цього водій у кабіні не потрібен, замість нього — пульт, дисплей та обладнання, що забезпечує зв’язок із трактором на відстані.
“У дитинстві машинки були на радіокеруванні — принцип той самий, тільки велике все. Тут дисплей, у тракторі вмикаємо операційну систему і починаємо працювати, з’являється зображення, зображення якщо губиться, ми повертаємо трохи антени. І на тракторі така ж сама є. І працюємо. Знову ж таки погодні умови впливають дуже сильно: вітер, понад посадками погана видимість, тобто збиває сигнал, там йдемо на око”, — розповів оператор радіокерованого трактора.
Окрім електроніки та навігації трактор переобладнали і зовні. З боків обшили металом із російської БМП та дерев’яними брусами. Приєднали косарки з іншого агрегата і випустили в поле. Практично одразу ж трактор натрапив на мінну перешкоду.
“Зробили перші, трохи не доробили, 200 гектар, він підірвався на протитанковій міні, постраждали катки. Воно вирвало і вибух пішов в гору. Людей не було, всі живі, здорові. За день ми його відновили і готові до роботи”, — сказав директор агропідприємства “Гракове” Олександр Кривцун.
На цьому полі 2022 року зійшла озима пшениця, але весь урожай пропав через те, що в селі стояла регулярна російська армія, і нікого на поле не пускали. Уже після звільнення частини територій Харківської області аграріям довелося спалити посіви пшениці. Збитки — на мільйони.
За п’ять днів роботи броньований Т-150 пройшов майже 500 га, а їх у фермерському господарстві Кривцуна майже дві тисячі. Цьогоріч він сподівається засіяти бодай половину, щоб виплатити паї людям.
“Треба працювати, обробляти треба, треба людям платити, такого не може бути, там є фронт, а це свій фронт, треба платити податки, платити паї. Не можна зупинятися, руки опускати не можна”, — каже директор агропідприємства.
Нова версія трактора Т-150 обійшлася фермеру майже в мільйон гривень. Замінити його нічим, зізнається директор агропідприємства. Російські військові частково вкрали імпортну техніку, а вітчизняну вивели з ладу. Тож броньований трактор тепер — один у полі воїн.
Читайте також: В Україні потребують розмінування близько 2 млн гектарів землі, — заступник голови Всеукраїнської аграрної ради
Як повідомлялося раніше, частина Донецької області тимчасово окупована Росією. Через це фермери не мають доступу до понад 600 тис. га землі. Крім того, неможливо обробити прифронтові території та заміновані поля. Тисячі гектарів землі досі залишаються з незібраним торішнім урожаєм, оскільки поля розташовані поблизу лінії фронту.