Запропонована президентом України Володимиром Зеленським формула миру є важливою платформою не лише для справедливого закінчення війни, яку розв’язала Росія проти України, – вона може стати універсальним підґрунтям для припинення інших воєнних конфліктів на планеті та подолання глобальних проблем.
Формула складається з 10-ти пунктів. Перший із них — радіаційна та ядерна безпека.
Атомний шантаж РФ
Від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія постійно шантажує світ застосуванням ядерної зброї. Об’єктами шантажу стали й українські атомні електростанції. Російська армія неодноразово обстрілювала Запорізьку АЕС на тимчасово окупованій території. Кремль поставив під загрозу весь європейський континент. Тому необхідність забезпечення ядерної та енергетичної безпеки стала першим пунктом у формулі миру президента України Володимира Зеленського.
“Російські війська порушують усі 7 компонентів, які визначають безпеку, і ми бачимо, що постійно йде шантаж. Це транскордонні проблеми, вони стосуються не тільки тієї країни, де розташована атомна станція, вони стосуються і прилеглих країн, і цілих континентів. Ми пам’ятаємо, яка ситуація була щодо Чорнобиля”, — зазначив екс-міністр палива та енергетики України Іван Плачков.
Згідно з першим пунктом української формули миру, будь-яке використання ядерної енергії, установок, пристроїв та об’єктів має бути безпечним. Українські атомні електростанції та установки мають працювати виключно під контролем України. Водночас російські війська зобов’язані піти із Запорізької АЕС, територія станції має бути повністю демілітаризована. Провідну роль у підтримці ядерної безпеки на цивільних ядерних об’єктах Україна відводить МАГАТЕ.
Повернення Запорізької АЕС під контроль України передбачає планові ремонти станції кваліфікованими фахівцями. Проте зараз це провести неможливо, оскільки ЗАЕС окупована російськими військами.
“П’ятий енергоблок вони тримають уже більше року у гарячому стані. Блок за своїм регламентом має бути відремонтований протягом одного року”, — заявив президент української держкорпорації “Енергоатом” Петро Котін.
До того ж, окупанти влітку замінували всю Запорізьку атомну електростанцію, зокрема, обклали вибухівкою охолоджувач та чотири енергоблоки.
“За цей час Запорізьку атомну електростанцію було додатково заміновано. Найстрашніше те, що заміновано саме охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу шляхом підриву, то є велика ймовірність того, що почнуться серйозні проблеми”, — заявляв голова управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
На думку експертів, зараз один із справді ефективних методів впливу на Кремль — санкції. У плані ядерної безпеки — проти держкорпорації “Росатом”, її керівництва та структур, що входять до її складу, які діють по всьому світу.
Але обмежити російський вплив на світову ядерну програму зараз складно, оскільки залежність від атомного палива із РФ занадто велика. Росія продовжує продавати ядерне паливо до низки європейських країн, зокрема, до Болгарії, Словаччини та Франції.
“Російська Федерація є одним із ключових постачальників матеріалів для палива для атомних електростанцій Сполучених Штатів Америки. США намагаються зменшити цю залежність”, – пояснив військовий експерт Іван Ступак.
Радіаційна та ядерна загроза Росії — глобальна проблема. Безпека — життєва необхідність усіх держав, незалежно від їхньої позиції. Тому у виконанні першого пункту формули зацікавлені усі.
Світова спільнота має діяти єдиним фронтом, щоб перемогти агресора, наголосив Володимир Зеленський у своєму виступі на Генеральній асамблеї ООН.
“Ми розпочали формат зустрічей між радниками з національної безпеки та дипломатичними представниками. У Хіросімі, Копенгагені та Джидді відбулися важливі переговори та консультації щодо імплементації формули світу. І ми готуємо Глобальний саміт світу. Я запрошую всіх вас — усіх, хто не терпить жодної агресії — до спільної підготовки саміту”, — сказав глава Української держави.
Формулу світу президента Зеленського підтримали понад 140 держав та міжнародних організацій. Україна та партнери впевнені, що реалізація цього плану може стати основою припинення багатьох воєн та збройних конфліктів.
ЛЮДВІГ ЛИТВИНСЬКИЙ: МАГАТЕ не має інструментів впливу на ситуацію
Про ситуацію з радіаційною та ядерною безпекою, а також важливість української формули світу в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.
— За ці 19 місяців повномасштабної війни ядерна загроза з боку Росії зросла. І Путін регулярно заявляв, що це не блеф. Як можна зупинити Російську Федерацію?
— Згадаймо, що було озвучено нашим президентом, включаючи питання ядерної та радіаційної безпеки, вони стосувалися двох аспектів. Перший аспект — це атомні станції, у тому числі й Запорізька атомна станція та її окупація Російською Федерацією. І другий аспект — це питання, які стосуються Будапештського меморандуму, який включав гарантії для України у разі нападу на неї.
В умовах війни Україна наполягає на передачі контролю над ЗАЕС Міжнародному агентству з атомної енергетики (МАГАТЕ) та безпосередньо персоналу Запорізької атомної станції, тобто українському персоналу.
Справа в тому, що відповідно до низки міжнародних конвенцій, повну відповідальність за ядерну, радіаційну безпеку атомних об’єктів, у тому числі й Запорізькій атомній електростанції, несе країна-оператор. Тобто в цьому випадку несе Україна.
Але станцію зараз окуповано росіянами. Тому для досягнення повної відповідальності потрібне встановлення повного контролю з боку органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки України. У цьому сенсі МАГАТЕ може виступати лише консультантом.
Забезпечити ядерну та радіаційну безпеку можливо єдиним способом – повною ліквідацією присутності там російських військ та повним контролем, включаючи й питання фізичного контролю з боку України. На мою думку, іншого вирішення цієї проблеми немає, і не може бути.
Ну і, тим більше, що МАГАТЕ не виявило себе гідним чином у цьому питанні, і з самого початку не займало досить категоричну позицію щодо окупанта. Тому вихід тут єдиний — повна ліквідація присутності російських військ.
На сьогоднішній день Запорізьку атомну електростанцію перетворено на військову базу Російської Федерації, і це абсолютно неприпустимо, в тому числі, і з точки ядерної та радіаційної безпеки. Не лише самої станції чи навіть України, але з погляду питань ядерної та радіаційної безпеки у світовому масштабі. Це з першого питання.
Друге питання стосується Будапештської угоди. З боку Росії неодноразово звучали заяви про можливість застосування ядерної зброї проти України — це пряме порушення умов, які були встановлені Будапештським меморандумом.
На мій погляд — це моя особиста позиція — єдиним виходом із ситуації, що склалася, є виконання гарантій, які давали інші сторони Будапештського меморандуму, ці ядерні держави (гарантами безпеки України за даним меморандумом виступають США, Великобританія та Росія, — ред.). У цьому сенсі навіть обіцянка про прийняття до НАТО не є достатньою для української сторони, щоб забезпечити реалізацію цих гарантій.
Я не політик, мені важко судити, але, як на мене, розміщення на території України військової бази НАТО вирішило б це питання. Це має бути зроблено ще до вступу до НАТО, до прийняття України до Європейського Союзу. І це може бути зроблено, оскільки не потребує попередньої підготовки, погоджень і, тим більше, згоди з боку тих країн, які, скажімо, негативно ставляться до України.
Тобто, рішення якогось [угорського прем’єра] Орбана не вплине на ухвалення рішення про розміщення військової бази. Ось це було б, на мою думку, прямою гарантією з боку світової спільноти та Альянсу. Виконання тих обіцянок, які дали Україні за її відмови від ядерної зброї.
— Ви говорили, що позиція МАГАТЕ не дуже категорична щодо визначення загроз, які зараз несе Російська Федерація в плані ядерної безпеки. МАГАТЕ — це структура Організації Об’єднаних Націй. На вашу думку, а на що здатна зараз ООН щодо вирішення подібних завдань?
— Я вже неодноразово заявляв про імпотентність Організації Об’єднаних Націй щодо війни, розв’язаної Російською Федерацією — як повномасштабної війни, так і її військових дій в Україні з 2014 року. Тому немає сподівань, що в сьогоднішній конфігурації ООН може щось зробити, як і її структура — МАГАТЕ.
Єдине, що може допомогти (це вже неодноразово озвучувалося українською стороною, в тому числі і в ООН) — реформування Ради безпеки ООН, в якому як постійний член з правом накладати вето знаходиться Російська Федерація. Це прозвучало й у пропозиціях нашого президента під час виступу на останній сесії Генасамблеї ООН. Я повністю підтримую цю пропозицію.
— А по суті, МАГАТЕ, з урахуванням її нинішнього мандату, могла б діяти більш категорично?
— МАГАТЕ не має інструментів прямого впливу на ситуацію, що склалася, зокрема й прямого впливу на окупанта. Проблема полягає в тому, що МАГАТЕ це лише консультативний орган. Саме тому я казав, що відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку має повернутися українському органу регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Єдине, що могла б зробити МАГАТЕ — від початку зайняти жорстку позицію щодо поширення технологій російського виробництва. Це єдиний інструмент, який був у руках МАГАТЕ. Антиреклама російських підприємств, російських технологій та російського впливу на світову спільноту з атомних питань — цей інструмент не був задіяний. На мій погляд, він і не міг бути задіяний з простої причини, що МАГАТЕ багато в чому сформовано тими фахівцями, які працювали раніше на підприємствах Російської Федерації, у тому самому “Росатомі”. І вони багато в чому визначає сьогоднішню політику МАГАТЕ.
На жаль, МАГАТЕ не має прямих важелів впливу. А опосередковані важелі не дає використовувати сама структура побудови даного міжнародного агентства, в якому дуже багато агентів впливу Російської Федерації.
— Вже давно говорять про необхідність запровадження санкцій проти Росатому, але їх досі немає. Чи є якісь зрушення у цьому питанні? Ведт дуже багато західних атомних проектів було зав’язано на “Росатомі”.
— Зрушення є. Показовим є початок експлуатації нового палива західного виробництва на Рівненській атомній станції — це дуже важливий крок. І є націленість всіх країн відмовитися від послуг російських компаній. Але це не одноденні, не миттєві дії, на це потрібно 3-5 років, ніяк не менше. Це стосується і палива, і збагаченого урану, де позиції російських компаній на світовому рівні дуже сильні. І відмова від них [для західних країн] дуже болюча, в цю хвилину відмову від цих послуг означає просто вистрілити собі в ногу, цілячись начебто як у ворога. Робити цього, як на мене, і не слід. І такого не станеться.
Читайте також: Ситуація на ЗАЕС знову загострюється: що цього разу вчинили окупанти — у розборі експертів