Рада Європейського Союзу схвалила план використання доходів від заморожених активів Центрального банку Росії для допомоги Україні. Це рішення забезпечить передачу Україні до 3 мільярдів євро у 2024 році, 90% з яких піде на військові потреби, решта 10% — на відновлення України. Перші надходження очікуються вже в липні, інформує FREEДОМ.
Перше вилучення доходів від заморожених російських активів планується вже в липні цього року. Розподіл коштів переглядатимуть щорічно. Перший перегляд намічено на 1 січня 2025 року.
“Усередині ЄС сьогодні ми вирішили перевести доходи від заморожених активів ЦБ РФ (Центрального банку Російської Федерації, — ред.) на користь України. Тільки цього року вони можуть скласти до 3 млрд євро. 90% доходів підуть на військову підтримку. Росія повинна заплатити за шкоду, завдану її агресивною війною”, — наголосив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
Очікується, що дохід від заморожених активів становитиме близько 5 млрд євро на рік. Згідно з прийнятою Європейським Союзом схемою, Україна отримуватиме допомогу двічі на рік.
“Як саме вони підуть? За формулою 90% на 10%. Так, 90% йдуть на допомогу Україні, 10% заморожуються на випадок юридичних вимог з боку Росії, наприклад, судів. Таким чином, щоб банки, які тримають ці гроші, були спокійні, що у них є забезпечення на юристів і суди”, — зазначив політтехнолог Михайло Шейтельман.
Зауважимо, що на реальний механізм передачі доходів від російських активів у ЄС пішло понад рік часу. Поворотною подією стала зміна позиції одного з головних опозиціонерів у цьому питанні — Німеччини.
“У Європі є консенсус щодо того, що ми хочемо використовувати доходи від заморожених російських активів. Це значна сума, кілька мільярдів на рік. Ми також досягли доопрацьованої зараз домовленості про те, щоб використовувати близько 90% цих коштів на цілі української оборони”, — акцентував канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Згідно з новим регламентом, ЄС не має наміру переводити Росії доходи від заморожених активів навіть після зняття санкцій.
Нагадаємо, на сьогодні заморожено російських активів на 300 млрд доларів, більша частина яких розміщена в Європі в європейському депозитарії Euroclear. Тільки з початку 2024 року доходи склали 1,6 млрд євро. До 2027 року доходи можуть бути вже 15 — 20 млрд євро.
“Росія у відповідь уже заморозила активи приватних банків ЄС. Тобто Росія почала не просто атакувати державні активи, а й приватні. І тут я очікую дзеркальної відповіді США та ЄС, коли будуть заморожені й почнуться дискусії про передачу Україні вже не державних, а приватних активів, які належать громадянам РФ, що перебувають під санкціями”, — наголосив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.
Однак схема Європейського Союзу — не єдина.
Палата представників США у квітні 2024 року схвалила законопроєкт, який дає змогу спрямувати Україні приблизно 6 млрд доларів із заморожених резервів, що перебувають у банках США. Закон підписав Джо Байден.
Пізніше міністр фінансів США Дженет Єллен заявила, що Вашингтон розглядає питання надання Києву кредиту, який може забезпечити до 50 млрд доларів у найближчому майбутньому. Передбачається, що ці кошти будуть відшкодовані прибутком від заморожених активів РФ.
На саміті “Великої сімки” (G7) в італійському Бріндізі 13-15 червня лідери можуть дійти консенсусу з цього питання.
Читайте також: United24 додав Україні сили: ініціатива акумулювала майже 650 млн доларів і об’єднала донорів зі 110 країн світу (ВІДЕО)