Питання визнання РФ спонсором тероризму актуалізоване у США — причини (ВІДЕО)

Конгрес США. Фото: ukrinform.ua

Визнати Росію державою-спонсором тероризму відповідно до американського законодавства — у Сенаті США подали відповідний законопроєкт авторства республіканця Ліндсі Грема та демократа Річарда Блюменталя. Сенатори заявили, що місце Російської Федерації вже давно в одному списку з країнами-терористами: Кубою, Іраном, Північною Кореєю та Сирією, уряди яких неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму, повідомляє FREEДОМ.

Сенатор від демократів Річард Блюменталь заявив, що Росія “заслужила місце у клубі ізгоїв — держав-спонсорів тероризму, розв’язавши жорстоку кампанію насильства та агресії в Україні”. Сенатори від республіканців та демократів запропонували на розгляд двопартійний законопроєкт про визнання РФ державою-спонсором тероризму.

“Путинське неспровоковане вторгнення супроводжується незліченними звірствами та злочинами проти людяності, що наводять жах та смерть на тисячі безвинних мирних жителів. Путін неодноразово вдавався до тортур та вбивств. Визнання Росії державою-спонсором тероризму дозволить США більш рішуче чинити опір варварству Путіна та його загрозі свободі та демократії”, — заявив сенатор-демократ Річард Блюменталь.

Запропонований законопроєкт не лише офіційно закріпить за Росією статус “держава-спонсор тероризму”, але й матиме вторинні ефекти, зокрема для тих країн, які співпрацюють із РФ. Він також розширить перелік заборонених товарів подвійного призначення та відкриє можливість для подання позовів та інших цивільних претензій від жертв тероризму, спонсорованого Москвою.

“Насамперед це визнання значно збільшить доступні США інструменти для покарання Путіна за його варварську поведінку в Україні та його деструктивні дії у всій Африці та у всьому світі. Путінська Росія є державою-спонсором тероризму, і давно настав час офіційно визнати це відповідно до законодавства США”, — упевнений сенатор-республіканець Ліндсі Грем.

Це не перша спроба США визнати Росію державою-спонсором тероризму. Подібний законопроєкт уже вносили на розгляд американського парламенту 2022 року. На думку експертів, друга спроба пов’язана з договором про стратегічне партнерство КНДР та Росії, який було підписано під час дводенного візиту Володимира Путіна до Пхеньяна. Видання The New York Times назвало договір поновленням гарантій безпеки часів холодної війни, які сягають “не існуючого договору про взаємну оборону 1961 року між Пхеньяном і Москвою”.

“Справді, ситуація, пов’язана з поглибленням співпраці РФ та Північної Кореї, внутрішній дискурс у США налаштувала в контексті: що робити далі. По-перше, дестабілізація ситуації та ще більша напруга по лінії Південна і Північна Корея спостерігатиметься, тому що Північна Корея завдяки цьому візиту, поглибленню співпраці з РФ посилює увагу до себе. Раніше їм вдавалося це робити за допомогою випробувань тих чи інших ракет різних видів та дальності. А зараз на тлі того, що Росії потрібно поповнювати свої запаси, на жаль, у Північній Кореї розуміють, що вони можуть отримати для себе певні бонуси”, — коментує кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Богдан Ференс.

Підписаний договір дасть змогу Москві отримувати боєприпаси, а Пхеньян, своєю чергою, отримає військові технології, що дозволяють реалізувати мрію Кім Чен Ина — розширювати та вдосконалювати ядерний арсенал.

“Ми повинні усвідомлювати, що авторитарні сили все більше й більше об’єднуються і підтримують одна одну так, як ми ще не бачили… Тому, повторюся, коли їх стає дедалі більше — авторитарних режимів, таких як Північна Корея, Китай, Іран, Росія — ще важливіше, щоб ми були єдині як країни, які вірять у свободу і демократію. Отже, НАТО в цьому сенсі зараз навіть важливіше, ніж раніше”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Сьогодні питання про визнання Росії державою-спонсором тероризму в США звучить дедалі активніше. Імовірність ухвалення відповідного законопроекту слідом за європейським парламентом, який ще в листопаді 2022 року ухвалив резолюцію, яка визнає Росію державою-спонсором тероризму, стає дедалі реалістичнішою.

“Ведучи війну проти України, російські військові посилили удари по цивільних об’єктах, включаючи енергетичну інфраструктуру, лікарні, медичні установи, школи та притулки, порушуючи при цьому міжнародне право та міжнародне гуманітарне право. Оголосивши Росію державою-спонсором тероризму, депутати Європарламенту хочуть підготувати ґрунт для того, щоб Путін та його уряд були притягнуті до відповідальності за ці злочини перед міжнародним трибуналом”, — йдеться у публікації на сайті Європарламенту.

Першою країною, яка офіційно оголосила Росію державою-спонсором тероризму, стала Литва, яка зробила це 10 травня 2022 року. Пізніше того ж 2022 року з аналогічною заявою виступили Латвія, Естонія, Чехія, Нідерланди, Польща, а в лютому 2023 року — Словаччина. Крім того — Парламентська асамблея Ради Європи, Парламентська асамблея НАТО та Парламентська асамблея ОБСЄ.

Читайте також: Як світ реагує на зміцнення дружби Путіна з Кім Чен Ином — огляд (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що двопартійний законопроект про визнання Росії державою-спонсором тероризму було представлено в Сенаті США у п’ятницю, 21 червня. У цьому переліку вже перебувають Куба, Іран, Північна Корея і Сирія — їх влада США вважає винними в багаторазовій підтримці актів міжнародного тероризму.

Прямий ефір