Використання доходів від російських заморожених активів — це “перша ластівка” майбутніх процесів. Більш радикальні рішення — ще попереду, зокрема й щодо російських приватних активів. Такою думкою сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM поділився доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Ярослав Жаліло.
За словами експерта, світові лідери дуже довго йшли до того, щоб вжити радикальних заходів щодо російських активів.
“Останні 80 років світ жив, опираючись на основи міжнародного права. Тобто склалося таке відчуття, що нарешті є можливість врегулювати взаємовідносини між країнами й уникнути такої трагедії, як це сталося в Європі під час Другої світової війни. Але Росія запропонувала абсолютно інший порядок денний і абсолютно інший спосіб розв’язання тих проблем, з якими вона нібито стикається у світовій спільноті. І світу було дуже важко швидко перемкнутися на те, щоб вжити якихось принципово інших, радикальних заходів. Саме тому процес обговорення про можливість використання доходів від заморожених російських активів так затягнувся”, — розповів Жаліло.
Він також вважає, що цей крок — це тільки “перша ластівка” щодо використання російських активів. Попереду — більш радикальні рішення. Наприклад, багато учасників протистояння російській агресії зацікавлені в тому, щоб використовувати приватні активи РФ на фінансування витрат військових потреб України.
“Сьогодні й виробники озброєння, і компанії, які залучені в логістику тощо, потребують фінансування своїх витрат. До слова, низка європейських лідерів уже пропонують використовувати російські активи для оплати виробництва озброєння безпосередньо на території України та українським компаніям оборонно-промислового комплексу. На сьогодні їхні потужності суттєво перевищують спроможність українського бюджету оплачувати ці закупівлі. Зрештою, цей варіант дуже підходить для того, щоб розв’язати проблему нестачі потужностей оборонно-промислового комплексу загалом у Європі. У будь-якому разі, світовим лідерам доведеться вживати радикальних заходів для того, щоб зберегти мир. Тому, я думаю, що і рішення про російські приватні активи також буде ухвалено”, — зазначив експерт.
Читайте також: Точка неповернення щодо питання передачі Україні заморожених активів РФ вже пройдена — розбір Мезенцевої
Нагадаємо, раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що в Європі досягли консенсусу, як використовувати доходи від заморожених російських активів.