Путін не поїде на саміт G20 у Бразилії — боїться арешту: подробиці (ВІДЕО)

G20. Фото: shutterstock.com

18 листопада в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) стартує саміт G20 (“Групи двадцяти”). Путін на нього не поїде. Країна ратифікувала Римський статут, а отже, визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. МКС 2023 року видав ордер на арешт російського диктатора. Саміт G20 — далеко не перший важливий міжнародний захід, який змушений пропустити Путін через побоювання бути заарештованим, інформує FREEДОМ.

Як зазначають аналітики, для Путіна участь у заході дуже важлива. Насамперед тому, що допомагає підтримувати ілюзію того, що країна-агресор не перебуває в міжнародній ізоляції. Але після того, як у березні 2023-го Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського диктатора, кожна країна, яка ратифікувала Римський статут, зобов’язана заарештувати його на своїй території. Бразилія — серед таких держав.  

“Я щиро сподіваюся, що Бразилія заарештує його, підтвердивши свій статус демократичної та правової держави… Якщо цього не зробити, існує ризик створення прецеденту, за якого лідери, обвинувачені у злочинах, зможуть подорожувати безкарно”, — сказав генеральний прокурор України Андрій Костін у коментарі агентству Reuters. 

Раніше Путін заявив, що ордер Міжнародного кримінального суду для нього не є проблемою. Нібито потрібно всього лише підписати міжурядову угоду і тоді він втратить силу. Але поїхати до Бразилії глава Кремля все ж відмовився. Пояснив тим, що не хоче створювати проблеми своєму другові — президенту Бразилії.

“Можливості для міжнародних візитів зараз у Путіна істотно обмежені. Контакти із Заходом зведені фактично до нуля. Путін, прагнучи відродити ось цю саму імперську велич і поставити себе в один ряд з іншими світовими лідерами, насправді всього цього себе сам позбавив”, — зазначив доктор політичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук. 

Після того як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, кількість його закордонних візитів різко скоротилася. На попередній саміт G20 в Індії у вересні 2023-го він не приїхав — обмежився присутністю в онлайн-форматі. А до цього відмовився від участі в саміті БРІКС у Південно-Африканській Республіці (ПАР). 

Але Монголію на початку вересня 2024-го російський диктатор відвідав. Країна ратифікувала Римський статут і мала його заарештувати, але замість цього в Улан-Баторі Путіна зустріли червоною килимовою доріжкою. 

Представник уряду Монголії пояснив Politico, що держава залежить від постачання російських енергоресурсів. У них просто не було виходу. 

“Зрозуміло, що його ніхто не запрошуватиме в країни Заходу. У країни, які пов’язані зі Сполученими Штатами, є демократичними державами, найбільш розвиненими. Там, природно, його ніхто не чекає. Його, очевидно, могли б прийняти в Африці, в окремих країнах, в Азії, можливо. Але підозрюю, що це зовсім не ті лідери, з якими насправді хотів би підтримувати стосунки сам Путін”, — сказав Олещук. 

Читайте також: Трибунал для Путіна: як судитимуть диктатора — огляд думок

Нагадаємо, 17-го березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президентові Росії з прав дитини Львової-Бєлової. Їм інкримінують незаконну насильницьку депортацію дітей з окупованих територій України.

Раніше Європейський Союз закликав усі держави, які ратифікували Римський статут, виконувати свої зобов’язання. Зокрема йдеться про арешт російського диктатора Володимира Путіна на підставі ордера, виданого Міжнародним кримінальним судом. 

Прямий ефір