Президент РФ Володимир Путін 30 вересня заявив про ухвалення окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України у складі Росії. В Москві з нагоди підписання “документів” влаштували урочисті заходи з виступом російського президента. Увечері на Червоній площі відбувся концерт. Глядачів привезли на “свято” масово — автобусами.
Виступаючи у Кремлі, Путін послався на результати незаконних “референдумів”, які окупаційні адміністрації провели минулого тижня. Для підписання “документів” до Москви прибули голови окупаційних адміністрацій: від “ДНР” — Денис Пушилін, від “ЛНР” — Леонід Пасічник, від Запорізької області — Євген Балицький, від Херсонської області — Володимир Сальдо.
Перед цим Путін виступив із промовою, під час якої закликав Україну повернутися до переговорів. При цьому він сказав, що люди на Донбасі, у Запорізькій та Херсонській областях стають назавжди нашими громадянами. Також російський президент пригрозив “захищати свою землю всіма своїми силами та засобами“.
Значну частину промови Путін присвятив критиці Заходу. Зокрема звинуватив західні країни у нібито колоніальній політиці та чужим для “російської людини” нормам життя. Кілька разів глава Кремля згадав у своїй промові про те, що США застосовували ядерну зброю, створивши цим “прецедент”.
У березні 2014 року Росія анексувала Крим за такою схемою, як це сталося із новоокупованими територіями України. У Донецьку та Луганську Росія довго підтримувала свої проксі-формування, влаштовуючи провокації на лінії фронту.
Незабаром після завершення кремлівської церемонії президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна подає заявку на вступ НАТО до прискореного порядку.
Реакція світу
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг, у свою чергу, назвав анексію Росією українських територій найбільшою на території Європи з часів Другої світової війни. Він зазначив, що Україна має право обрати свій шлях. Рішення про членство приймається всіма тридцятьма членами Альянсу.
Члени Європейської ради заявили, що рішуче відкидають та беззастережно засуджують незаконну російську анексію. Двадцять сім держав заявили, що не визнають ані незаконні “референдуми”, організовані Росією як привід для подальшого порушення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ані їхні сфальшовані та незаконні результати.
У заяві Євроради вказано, що ядерні погрози з боку Кремля, військова мобілізація та стратегія помилкового подання території України як території Росії та заяви про те, що війна зараз може відбуватися на території Росії, не похитнуть рішучості країн ЄС.
Сполучені Штати Америки, у свою чергу, оголосили про нові санкції проти Росії та додаткову фінансову допомогу Україні для посилення оборони країни.
Окремо західні країни також висловилися проти загарбницьких амбіцій Кремля. Засуджувальні заяви обрушилися на Кремль від Бельгії, Словенії, Грузії, Японії, Великобританії, Ізраїлю, Канади, Естонії та інші.
Що думають про такий крок Кремля експерти та українські чиновники — в огляді телеканалу FREEДOM.
Ігор Яковенко, російський журналіст: Путін ще раз оголосив війну
Мова Путіна була спрямована більше на внутрішню аудиторію. Щодо меседжів, які були спрямовані на зовнішню аудиторію, вони дуже сумнівні. Те, що трапилося вчора, це ще одне оголошення війни. Оголошення війни Україні 24 лютого не було проголошено формально, але реально, коли вторгаються, це оголошення війни. Потім, 21 вересня, коли Путін оголосив мобілізацію, це було оголошення війни Росії. Війна тепер прийшла до кожного російського дому. І ось учора Путін оголосив ще одну війну — війну реальності, бо все, що він говорив, це заперечення реальності, заперечення того, що відбувається насправді.
Насамперед, звісно, була спроба занурити у цю реальність якісь інші країни. Але це дуже невдала наївна спроба, тому що Путін заявив, що готовий до мирних переговорів з Україною і не збирається обговорювати окуповані території. Але очевидно, що це спроба адресуватись до неіснуючого співрозмовника, бо Зеленський чітко сказав, що переговори між Україною та Росією можливі, але не з Путіним. Тому в основному це звернення до зомбованої російської аудиторії.
Він назвав два аргументи на користь війни з Україною. Перший аргумент: у 18-му та 19-му століттях американці вбивали індіанців, отже Росія в 21-му столітті має вбивати українців. “Переконливо”. Другий аргумент: якби Путін не напав на Україну, то в Росію обов’язково прийшло б страшне НАТО, яке змусило б росіян міняти стать і називати тата “родителем №1”, а маму – “родителем №2”. Саме для того, щоб уникнути цих “жахливих” результатів, Путін розпочав війну проти України.
На фронті українська армія продовжує звільняти свою територію і зараз перебуває вже на межі, так би мовити, звільнення Лимана. Це реальна реальність. А Путін намагається впровадити у голови росіян альтернативну реальність.
Сергій Хлань, депутат Херсонської облради: Спробою анексії Кремль намагається перекрити провали росіян на фронті
Підписання “договорів” — це ще не анексія, це черговий крок пропагандистської машини. Це зроблено лише задля того, щоб інформаційно закрити провали росіян на фронті. У Кремлі думали, що зможуть створити пропагандистську історію нібито своєї величі. Але це лише манія величі.
Цей сценарій був запущений саме з того моменту, коли в Кремлі усвідомили те, що вони зазнають поразки. Коли вони усвідомили, що Збройні сили України отримали перелом і витісняють ворога з країни, коли вони зрозуміли остаточно, що деокупація територій України неминуча, окупанти вирішили швидко провести ці псевдодії. Ми всі пам’ятаємо, що про псевдореферендуми заявляли давно, але їх постійно відкладали. А зараз, зрозумівши те, що російські війська вже скоро будуть витіснені з України, запустили сценарій, який закінчиться ядерним шантажем.
Те, що 30 вересня сталося у Кремлі, ще не остаточний, а проміжний крок. Це більше інформаційна пропагандистська картинка. Путін завжди намагається створити картинку, що нібито діє згідно із законом. Після цього Держдума РФ має ще визнати українські області територій Росії, і це абсурд. Після цього вони шантажуватимуть і Україну, і всю світову спільноту своєю ядерною палицею. Тобто Путін пішов шляхом міжнародного терориста. Адже він військовим шляхом прийшов до незалежної сусідньої країни під приводом того, що йому не подобається те, що в ній відбувається. Він навіть сказав про це у своїй заяві — на Херсонщину та Запорізьку область він прийшов, бо йому не подобалися настрої, які виховувалися проти Росії. Тобто йому не сподобалося щось у сусідній країні, і він прийшов сюди з війною, смертю, руйнуваннями, розграбуванням, зґвалтуваннями. І вирішив цю територію визнати своєю. Таким чином, він фактично запустив сценарій міжнародного терору вперше після часів Гітлера, після Другої світової війни.
Але зараз ми вже не говоримо, що Путін іде стопами Гітлера, він уже став на стежку терориста міжнародного рівня з ядерною зброєю. Ось тут має відреагувати абсолютно вся світова спільнота, всі наші міжнародні партнери. За цим настав час ставити крапку. Тому що Путін — це загроза для всього світу. Міжнародні терористи, які мають доступ до ядерної зброї, будь-якими способами повинні бути від неї усунуті.
Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента: Україна буде важливим та корисним партнером для НАТО
Я вважаю, що Україна може стати повноправним членом НАТО дуже швидко. Цей процес залежить від підсумків війни. Одним із важливих підсумків війни буде інший тип конфігурації безпеки — загальноєвропейський, де Україна гратиме одну з ключових ролей. І в принципі наші партнери теж до цього готові. Тобто протягом розвитку війни, протягом бойових дій, протягом цих семи місяців уже стало зрозуміло, що Україна в Європі має одну з найкращих креативних боєздатних армій. Україна веде той тип війни, який є дуже важливим для розуміння, як правильно воювати в таких інтенсивних бойових діях. І, відповідно, Україна буде надзвичайно важливим та корисним партнером для НАТО. Більше того, Україна дозволить модернізувати НАТО, щоб Альянс був більш ефективним та сучаснішим з погляду відповіді на подібні типи експансії з боку інших держав.
Зрештою, ми остаточно сказали: дивіться, немає більше жодної Росії для України, яка може визначати нашу зовнішню політику та щось забороняти, як це тривалий час було. Чи ми маємо з побоюванням дивитися на Росію, мовляв, чи не викличе це певне роздратування у московського режиму тощо? Ми дуже чітко окреслили прецедент.
Ольга Курносова, політичний аналітик: Тези Путіна спрямовані на тих, хто не вчив історію
Дивно, на кого було розраховано його промову. Мабуть, на людей, які нічого не знають і сьогодні вперше увімкнули телевізор, ніколи не навчалися у школі, історію не проходили і взагалі нічого не знають.
Виявляється, у всьому винен Захід. Виступ Путіна — приголомшливий за рівнем своєї некомпетентності. Особливо мене “порадували” пасажі про західний колоніалізм, ніби в Російській імперії не було кріпацтва, яке було скасовано лише в 1861 році. Володимир Путін про це забув? Адже у Росії торгували людьми. Рабство було у різних країнах.
Він згадував Середньовіччя і розповідав, як Захід все життя утискував Росію, ніби в імператорському будинку Росії не було кревних родичів інших королівських сімей Західної Європи. Це абсолютна некомпетентність.
Ще мені “сподобався” пасаж у тому, як Захід розоряв нас у 90-ті роки з допомогою різних технологій. Але я чудово пам’ятаю ту комісію, яку очолював Володимир Путін і яка торгувала російськими ресурсами незрозуміло за що. Мабуть, за набивання власних кишень [1992 року спеціальна комісія Санкт-Петербурзької міськради під керівництвом Марини Сальє дійшла висновку, що за участю Володимира Путіна за кордон було вивезено рідкісноземельні метали, нафтопродукти та іншу сировину на суму понад сто мільйонів доларів. То були бартерні контракти. Натомість у Санкт-Петербург нічого не отримав, — ред.].
Іван Федоров, міський голова Мелітополя: Тепер росіяни спробують мобілізувати українців на війну проти своїх співгромадян
Я вважаю, що мобілізація мешканців захоплених українських територій і була основною метою проведення фейкового “референдуму”. Росіяни організували військкомати, центри збору, так би мовити, призовників-добровольців, але, звичайно ж, про жодних добровольців не йдеться. Окупаційні адміністрації мають намір до 10 жовтня зібрати 3 тисячі наших мелітопольських, бердянських, енергодарських фейкових “добровольців”.
Щоб викреслити себе зі списку “добровольців”, ти маєш привести замість себе одного чи двох людей, тоді ти можеш обміняти себе. Звичайно ж, ми розуміємо, що наші жителі не воюватимуть самі проти себе. Тому насамперед ми рекомендуємо всім українським чоловікам призовного віку виїжджати з тимчасово окупованої території — на сьогоднішній день така можливість все ще є. Якщо так сталося, що вас змусили прийти під ризиком бути вбитим у збройні сили Росії, то одразу ж здавайтеся в полон, президент України чітко розповів, як це робити, а ми ретранслювали це кілька разів. Звісно, здатися в полон Збройним силам України — це єдиний спосіб зберегти життя та продовжити жити у демократичній державі.
Читайте також: Трагедія у Запоріжжі та псевдореферендуми Путіна: російські фейки викрили в Офісі президента України