Для президента РФ Володимира Путіна візит до Туреччини буде позитивним з точки зору впливу на внутрішнього користувача. На перемовинах із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом вони можуть про щось поговорити, сказати, що всі сторони готові до перемовин, але фактично жодних наслідків не буде. Таку думку сьогодні, 30 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
Так він прокоментував інформацію, що Путін зібрався з візитом до Туреччини. Поїздка планується на лютий. Як повідомив помічник президента РФ Юрій Ушаков, українська тематика, напевно, буде одним із основних предметів перемовин.
“Путін летить туди, тому що у нього немає іншого виходу. Сидіти взагалі в Росії напередодні виборів Путіна — це вже повністю розписатися у своїй недієздатності, йому треба хоч кудись злітати. Туреччина — непоганий варіант, бо відносно недалеко, його там не заарештовуватимуть, бо Туреччина не підписувала Римський статут. І в принципі Путін вважає Туреччину партнером, у них є економічні взаємини. Для Путіна цей візит буде позитивним із погляду впливу на внутрішнього користувача: “Ось, дивіться, я ніякий не ізгой, я зустрічаюся з Ердоганом””, — сказав політолог.
На думку Рейтеровича, президенти говоритимуть про налагодження додаткового співробітництва, торгівлю газом, нафтою, можливо, навіть будівництво атомних та інших електростанцій, у чому Росія раніше була задіяна, про збільшення товарообігу тощо.
“Ердоган і Путін можуть навіть сказати про те, що ми за мир, давайте мирні перемовини тощо. Але ніякого практичного наповнення або перетягування Туреччини безпосередньо в табір Росії не відбудеться. По-перше, треба знати Ердогана. У нього дуже проста політика — Путін його про щось попросить і за це дасть якісь суттєві поступки з боку Росії в торгівлі, Ердоган скаже: “Окей, я озвучу це питання”. Він його озвучить, але потім скаже: “Ну, не прислухалися. Але я ж своє зробив, тому, якщо хочеш, щоб я озвучив вдруге, давай ще якісь знижки”. Це такі не дуже вигідні Росії відносини з того погляду, що вона виступає в ролі прохача. Але в Путіна на сьогодні немає іншого виходу”, — каже він.
Щодо “зернового коридору”, політолог вважає, що Путін хотів би, напевно, це питання порушити, але це вже не має сенсу.
“Через те, що Туреччина не зможе зіграти ту роль, яку вона могла зіграти ще на початку року. Ердоган відволікся на інші справи, а за фактом Україна знайшла вихід із цієї ситуації і побудувала свій абсолютно незалежний від Росії та Туреччини коридор. Він працює, показує ефективність. Його вже неправильно називати зерновим, тому що ним вивозять усе, що можна продавати. І в цьому контексті Путін, напевно, може тільки поскаржитися Ердогану, а зробити він нічого не зможе, тому що Чорноморський флот РФ сидить у портах. Тому що Україна стратегічно контролює Чорне море. Вони зараз намагаються якось змінити ситуацію, поки що в них не виходить, і сподіватимемося, що й далі не вийде”, — розповів Рейтерович.
Тому, на його думку, це можуть бути тільки розмови, але якогось збільшення торгівлі між Росією і Туреччиною не буде.
“Зерном, наприклад, тому, що Туреччині одразу ж прилетить натяк з боку США, що це вже відверте підігрування Путіну, тим більше, що він туди жене зерно з тимчасово окупованих територій України, це крадене зерно. Й Ердогану ці ігри не сильно будуть потрібні, тому що грошей там не так багато, а ризикувати співпрацею з іншими країнами заради пари сотень тисяч тонн зерна — це не та історія, він мислить набагато більшими масштабами”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Туреччина схвалила вступ Швеції до НАТО: важливість розширення Альянсу в Європі обговорили експерти