Путін іде на п’ятий президентський термін: що про це думають аналітики і глядачі FREEДОМ

Володимир Путін. Фото: ap.org

Російський президент Володимир Путін заявив, що збирається продовжити правління, вигравши на виборах навесні 2024 року. Про те, що йде на п’ятий президентський термін, Путін заявив під час церемонії нагородження так званих “героїв Росії”. Однак думки експертів розходяться: чи була це спланована заява.

“Несподівана” заява

Президентські псевдовибори у березні 2024 року будуть першими після зміни Конституції РФ, що дало змогу Путіну балотуватися вп’яте. Про те, що Путін збирається балотуватися, в експертів не було сумнівів, питання полягало лише в тому, коли саме прозвучить оголошення.

Із проханням балотуватися до Путіна звернувся “спікер парламенту ДНР”, член незаконного збройного формування Артем Жога. Він заявив, що звертається від імені “всього Донбасу, наших возз’єднаних земель”.

Пізніше Кремль опублікував відео, на якому Путін відповідає Жозі: “Не буду приховувати, у різний час у мене були різні думки, але зараз ви маєте рацію. Зараз такий час, коли потрібно приймати рішення. Я буду балотуватися на посаду президента РФ”.

Тепер, коли це сталося, аналітики впевнені, що вся політична система в Росії працюватиме на так званий імідж Путіна. Щоб задобрити виборців, влада встановить мораторій на підвищення цін на продукти. Виробникам і постачальникам заборонять піднімати їх більш ніж на 30% протягом 60 днів без економічно обґрунтованих причин. Федеральна антимонопольна служба вже внесла відповідний законопроєкт. Обмеження планують запровадити до кінця 2024 року, а за порушення заборони підприємства і кампанії штрафуватимуть.

Наразі в російському суспільстві наростають антивоєнні настрої і водночас — напруга в очікуванні нової хвилі мобілізації. Утім, зазначають експерти, наказ про її початок диктатор, найімовірніше, віддасть після того, як забезпечить собі п’ятий термін у кріслі президента.

Тим часом Фонд боротьби з корупцією розмістив у Росії білборди “Росія без Путіна!”, закликаючи росіян долучитися до антипутінської кампанії. На банері, який вивісили в Москві, Санкт-Петербурзі, QR-код веде на сайт ФБК “Россия без Путина”.

У рамках кампанії кожен громадянин у найближчі 100 днів має переконати щонайменше 10 осіб голосувати проти Путіна. Листівки, графіті, плакати і наклейки будуть опубліковані на сайті. У фонді прогнозують, що факти про помилування Путіним кримінальних злочинців після повернення з війни проти України вплинуть на думку виборців.

https://youtu.be/-1oh5LjucuI

Думки глядачів FREEДОМ та експертів

Телеканал FREEДОМ провів опитування. Глядачам і читачам сайту поставили запитання: Путін іде на п’ятий термін. Розкажіть нам, що ви про це думаєте?

Публікуємо найцікавіші відповіді:

  • Це в демократичних країнах є вибори і президенти. Але РФ це країна фашистського штибу. У якій давно влада захоплена диктатором Путіним, що спирається на кримінал. Тому вибори це “z-блеф”. У них одна мета — залишитися Путіну при владі. Щоб далі продовжувати війну! Альтернатива Путіну — одна, це якнайшвидший вхід Легіону “Свобода Росії” до Москви, для “зачистки” всієї “z-системи”!
  • Це не Путін, а його двійник, і всі президенти це знають, тому їм узагалі байдуже, обереться цей фейковий Путін вп’яте чи ні. Його відразу Патрушев посадить у літак і ку-ку… Росія країна чудових фейків і літаків, що падають.
  • Ми нічого не знаємо про безліч гідних альтернатив “завдяки” роботі путінських спецслужб.
  • У Росії вже давно від вибору народу нічого не залежить. Вибори це театр абсурду, в якому один думає, що він користується народною підтримкою, а всі інші думають, що вони обирають… І є третя група, яка все знає, тому після виборів переписує протоколи, а під час виборів робить вкидання й охороняє беззаконня.
  • Звісно ні, все і так ясно за 23 роки! До чого прийшли: розруха, злидні, рабське мислення, жорстокість у всіх сферах життя, безвихідь. Пора вже почати жити, а не болісно терпіти, будуючи в кредит ілюзію благополуччя. Альтернатива є (могла б бути) — Павло Грудінін і він зміг би. Система прогнила, як п’ятдесятирічна каналізаційна труба, і її треба докорінно міняти, міняти пріоритети держави, головною цінністю зробити життя громадянина і його благополуччя.

З якою передвиборчою програмою балотуватиметься Путін? Чому його оголошення в кандидати відбулося не на масштабній виставці, а на військовому заході? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ поділилися думками:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Ростислав Мурзагулов, російський політтехнолог, публіцист;
  • Іван Жданов, директор Фонду боротьби з корупцією;
  • Аббас Галлямов, російський політолог, політтехнолог;
  • Леонід Гозман, російський опозиційний політик;
  • Ольга Курносова, політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Путін іде на вибори як кровожерливий пахан

— Путін — це пахан на зоні. І, відповідно, на зоні пахана обирають трошки в інший спосіб, кримінальний. Путін існуватиме рівно стільки, поки в Росії не почнеться фундаментальний соціальний трансформаційний процес. Грубо кажучи, революція. Вона може початися тільки в разі, якщо Росія програє.

Меседжі про вбивства і насильство в Україні повинні для максимально дурної російської аудиторії продовжувати створювати образ Путіна як сильного лідера, який не боїться вбивати масово громадян іншої країни. І тут не про виборчу технологію йдеться, що це нібито дасть змогу диктатору посилити його позиції як кандидата.

Немає там виборів, немає конкурентної політики, тому немає і кандидата Путіна. Є пахан, який має просто як у кримінальному бараку показувати, що він у сусідньому бараку когось убив.

Це дуже примітивна класична російська технологія, не більше того, — показати, що пахан кровожерливий. Ось це суть, суть спроби захопити Авдіївку тощо. А що стосується ось цих концепцій “Київ за три дні” і все інше, я б узагалі рекомендував мало звертати увагу на те, що обговорюється на федеральних каналах російських. Вони абсолютно не мають жодного стосунку до дійсності.

РОСТІСЛАВ МУРЗАГУЛОВ: Путіна спіткає смерть звичайного диктатора

— Путіну вже вся країна натякає, що щось не те відбувається. Уже всі починають розуміти. Шириться потужний рух дружин російських мобілізованих, потужний рух відмовників, які не хочуть воювати, тому що розуміють, що немає ніяких укронацистів, немає ніякого НАТО, яке збиралося напасти.

Що зробила б нормальна людина в такій ситуації? Вона б потихеньку почала п’ятитися назад і якось би почала цю тему закривати. Але Путін є досить звичайним диктатором, я б навіть сказав, трохи вульгарним. А вони завжди роблять одне й те саме.

В історії є чимало прикладів, коли різні витівники на кшталт Путіна в різних країнах у різний час. Починаючи з Римської імперії, коли їм у чомусь дорікали, вони робили ще гірше. Тобто вони починають перти на рожен — тонути в похоті, розпусті, крадіжці, насильстві, безумовно. Вони думали й думають, що в такий спосіб показують свою крутизну, наполегливість, думають, що все одно всі змиряться.

Але, зрештою, відбувається інше. Зрештою, диктатора скидають його ж вірні піддані.

ІВАН ЖДАНОВ: Для успішної агітації “ворогів” російського народу вже знайдено й оголошено

— У мене склалося повне відчуття, що це не було на сто відсотків сплановано. Навряд чи кремлівські політтехнологи планували, що перший анонс буде через Жогу. Усе, що було цього разу, максимально несхоже на попередні випадки, коли Путіна або на з’їзді просять балотуватися, або в Державній Думі.

Я не виключаю версію, що політтехнологи були змушені дати відео закритої частини зустрічі з довіреними особами просто тому, що Жога це ляпнув перший і в ЗМІ це почали розлітатися. І чиновники різко почали це коментувати.

Стався фальстарт. У будь-якому разі вийшло боягузливо, з-під корча, якось дуже штучно, нерозумно і максимально незграбно.

Старт виборчої кампанії почався, коли в Держдумі оголосили екстремістами і ворогами представників ЛГБТ. Це був перший пункт програми Володимира Путіна — давайте ділити суспільство: є вороги, є Захід, є ЛГБТ.

Є ті, хто не наші, з якими ми боремося. А є таке традиційне російське суспільство, яке ненавидить все прозахідне, свободи і будь-які цінності. Це був перший пункт його програми. Розрахунок був на те, що дійсно російське суспільство традиційно негативно ставиться до теми ЛГБТ, і буде якесь згуртування.

Друга тема, яку вони хочуть використовувати, це заборона абортів. Тут вони відразу зрозуміли, що в ненависті до ЛГБТ можна знайти об’єднання. З абортами так не працює. Вони дуже різко відкотили цю тему. Очевидно, ця тема має розділити суспільство.

Будь-які піар-технології мають полягати в тому, що потрібно спочатку знайти ворога. А з чим іти? З яким порядком денним? Очевидно, це порядок денний лідера війни: “Ось дивіться, навколо мене військові. І тому в такій ситуації коней на переправі не міняють. Я залишаюся при владі”. Це буде головний порядок денний на 100 передвиборчих днів.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Старт путінської кампанії був не таким, яким його задумали кремлівські політтехнологи

— Висування — це дуже важливий момент. Усе, що в цей момент говориться, є вкрай важливим, тому що саме в цей момент починає формуватися порядок денний кампанії, всього наступного терміну, список пріоритетів. Путін же не може сказати: “Я йду у владу, тому що мені подобається владарювати”. Він має говорити, що він іде у владу для того, щоб вирішувати якісь завдання. І під час озвучування цього списку ключових завдань, які він у цей момент озвучує, стає видно, де в нього пріоритет.

Перший заступник адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко готував висунення Путіна в рамках суто мирної історії. Спеціально під цю справу вони ще півроку тому запланували велику виставку на ВДНГ у Москві. Вона була присвячена досягненням народного господарства країни. Дуже сильно нагнули регіони, змусили організувати дуже дорогі стенди. При тому, що грошей немає, у регіональних бюджетах — діра.

Путін мав зробити це в прив’язці до суто мирної тематики, мирної проблематики, за задумом Кирієнка. Тому що тему війни треба зсувати на периферію порядку денного. Якби війна вигравалася, якби взяли Авдіївку, розвивали б успішний наступ на Київ, тоді тему війни треба було ставити в центр порядку денного. Але вони перебувають у ситуації, коли перемогами навіть близько не пахне, а люди вже втомилися і хочуть, щоб усе швидше закінчилося.

Адже воюють кілька сотень тисяч людей, а виборців у Росії близько 100 мільйонів. Тобто навіть, якщо рахувати з родичами і близькими, більшу частину людей у РФ особисто “спеціальна військова операція” не зачепила. І тому можна спробувати занизити її значимість. Кирієнко все це планував, і тому висунення мало відбутися. Він неодноразово це анонсував, про це робили “витоки”, що на виставку приїдуть міністри, віцепрем’єри розповідатимуть про те, як рвоне будівництво найближчими роками. Тобто теми “СВО” немає, а є красотища, рожеві кольори на горизонті.

І раптом це все летить “в Жогу”. Тому що Путін раптом висувається на прохання “ДНРівця” в оточенні людей у формі. Адже картинка має першорядне значення. І водночас від Жоги лунає теза про те, що Путін “прийняв” Донбас до складу РФ, а тепер йому треба висунутися на наступний термін, тому що ще багато завдань у зв’язку з цим, зокрема інтеграція Донбасу. І Путін каже: “Так, добре”.

Виходить, що Путін іде на наступний термін, щоб займатися темою Донбасу. Чи хочуть цього росіяни? Особливо зараз, коли бачать, у яку ціну їм обійшовся Донбас.

Строго кажучи, взагалі ніколи не було так, що більшість росіян дуже сильно хотіла Донбас. Близько 50% росіян відповідали, що хочуть Донбас у складі РФ у 2014 році на хвилі кримської ейфорії. Починаючи з 2015 року, кількість людей, які кажуть, що треба прийняти “ДНР” і “ЛНР” до складу Росії, ніколи не піднімалася вище 30%. Ця тема взагалі пішла з народного порядку денного після 2014 року. І в цій ситуації говорити про те, що я йду для того, щоб вирішувати проблеми “ДНР” і “ЛНР” — це гладити виборця проти шерсті.

ЛЕОНІД ГОЗМАН: Легітимація Путіна заснована не на виборах як таких, а на тому, що нібито за нього більшість

— Багато хто вважав, що у зв’язку з тим, що війна проти України йде для Путіна, очевидно, невдало, він зробить більш мирну кампанію. Власне, єдине, чим він може похвалитися зараз, то це тим, що успіхи ЗСУ не такі, як очікувалося, і менші, ніж ми всі сподівалися, скажімо так. Інших підстав для радості у Путіна немає. Так от, багато хто вважав, що на цьому тлі він говоритиме не про війну, а про дороги, пенсії, загальне щастя тощо.

Те, що йде, як у нас уже народ сміється, легітимація “через Жогу”, говорить саме про те, що тема війни залишиться провідною. Тільки я думаю, що це буде не тема війни з вами (Україною — ред.), а тема війни із Заходом, який “напав” на РФ, який “хоче нас знищити” тощо.

Далі буде — все для фронту, все для перемоги. Військова форма в дошкільних установах, жінки, які дякують Путіну за смерть своїх синів, мовляв, Батьківщина-мати кличе та інше, та інше. Володимир Путін — кандидат смерті. Саме смерть переможе в березні цього року на виборах у РФ.

Завдання влади на цих виборах не конкретну цифру показати, цифру вони намалюють. І не виключено, що вони вже зараз її затвердили аж до 10-ї частки відсотка. І рівно, що затвердили, те й буде. За відсутності відеоспостереження і взагалі спостереження і всього іншого, вони можуть намалювати все, що завгодно. Як свого часу більшовики в Радянському Союзі. Політбюро затверджувало результати виборів напередодні завжди.

Його легітимація заснована не на виборах як таких, а на тому, що нібито за нього більшість. Це дуже важливо сказати незадоволеним людям, незадоволеним війною, рівнем життя тощо. Дуже важливо сказати, мовляв, добре, ти незадоволений, але ти бачиш, що таких, як ти, 2%. От і сиди тихо. І заради цього вони проводять вибори. Заради цього вони будуть маніпулювати суспільною свідомістю якомога активніше.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Путін хоче упевнитися на виборах в окупації

— Зверніть увагу, як відбулося його висунення. Кремль каже, що було спонтанне рішення, але такі заяви — курам на сміх. Тобто, коли я просто побачила перші кадри нагородження цих “героїв” (на честь дня героїв вітчизни, — ред.) у Кремлі, — у мене одразу виникло відчуття, що саме тут він і скаже про своє висунення. Так і сталося.

Ці псевдовибори не тільки незаконні, не тільки недемократичні, а й злочинні.

Путін, відповідаючи, що він готовий на висування, теж наголошує, що його так звані вибори — це спроба закріпитися на окупованих територіях, спроба продати світовій громадськості, що його обрано, зокрема й на окупованих територіях. Тому ці псевдовибори ще й злочинні, і будь-яка участь у них є співучастю у злочині.

Читайте також:У березні 2024 року будуть не вибори президента Росії, а вибори Путіна, — Рейтерович

Прямий ефір