Світ адекватно не відреагував на вторгнення Росії до Грузії у 2008 році, і це дозволило у 2014 році Росії розпочати агресію проти України, яка у 2022-му переросла у повномасштабну війну. Про це сьогодні в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA заявив колишній надзвичайний посол Грузії у США, Канаді та Мексиці Бату Кутелія.
“Світ у 2008 році не був готовий оцінити адекватно, який процес розпочав Путін. Хоча він про це відкрито говорив, наприклад, у 2007 році на Мюнхенській конференції з безпеки (Мюнхенська промова Путіна стала вододілом у відносинах Росії та Заходу, він заявив, що Росія не має наміру погоджуватися з лідерством США у світі, — ред.). Те, що Захід не зміг правильно відреагувати на агресивний ревізіонізм Путіна, який той анонсував у 2007 році, ми отримали 2008 рік у Грузії, потім 2014 рік в Україні. Але й тоді Захід не був готовий правильно оцінити ризики та загрозу з боку Росії. І ми отримали 2022 рік”, — сказав Кутелія.
І лише у 2016 році на Варшавському саміті НАТО вперше Росія була згадана як загроза Північноатлантичному альянсу. Стільки років знадобилося Заходу, щоби усвідомити ризики безпеки.
“Тому можна сказати, що у 2007 році Путін анонсував Третю світову війну, до якої він йшов повільно крок за кроком, і ми дійшли до сьогоднішньої ситуації. На жаль, знадобилося дуже багато мирних жертв, щоб цивілізований світ зрозумів, яку загрозу становить Росія в нинішньому своєму образі держави-терориста”, — наголосив дипломат.
Але повномасштабна війна в Україні обернулася кардинально проти Путіна і стала найбільшим його прорахунком.
“Цьому послужила боєздатність української нації у захисті свого суверенітету та єдність Заходу в цьому бою. Тому що ми всі на одному боці, а на іншому боці — Путін та його союзні авторитарні режими”, — наголосив Кутелія.
Він абсолютно впевнений у перемозі України. І поразка Росії стане можливістю для звільнення окупованих грузинських територій.
“Грузія та Україна — ми відновимо свою територіальну цілісність. Найкоротшим шляхом досягнення цього є всеосяжна підтримка України. А за військовим компонентом мають бути різкі політичні кроки — наприклад, входження України та Грузії до НАТО, надання колективної парасольки безпеки”, — продовжив експосол.
“Сьогодні не можна говорити про довгостроковий мир, якщо немає військових гарантій для цього і якщо цей мир несправедливий. А єдине справедливе рішення — те, що Україна та Грузія мають відновити свою територіальну цілісність. Усі мешканці цих територій мають повернутися до місць свого проживання. І довгостроковий мир не є проблемою Грузії чи України. Це проблема європейської безпеки. І Європа не може продовжувати мирно розвиватися, якщо несправедливе рішення буде у війні України з Росією або у російсько-грузинських відносинах”, — додав Кутелія.
З українських портів вийшли ще два судна. На борту обох — 60 тисяч тонн агропродукції
Глава МЗС Естонії: Путін має нести юридичну відповідальність за геноцид українців
Читайте також: Світові ціни на зерно зросли, але повернуться до норми, якщо морський експорт працюватиме – Горбачов