Бунт засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина матиме довгостроковий вплив на російську політику. Таку думку сьогодні, 26 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Петренко.
За словами експерта, Пригожину вдалося зробити те, що не вдавалося нікому з російської опозиції.
“Він дійсно спробував, скажімо так, на міцність режим Путіна, і ця міцність виявилася такою ж брехнею, як і міф про “другу армію світу”. Плюс Пригожин фактично розмив монополію й авторитет Путіна. І на сьогодні ми можемо говорити про те, що Путін остаточно перетворився на “колективного Путіна”. Тобто очевидно, що і силовики, і інше оточення, інші вежі Кремля попри те, що вони ніби як висловили свою лояльність саме Путіну, але вони розуміють, що диктатор ослаблений. Якщо диктатор ослаблений, то, значить, вони можуть збільшувати свій вплив”, — сказав Петренко.
Він переконаний, що Путін навряд чи пробачить Пригожину такий удар, те, що йому довелося йти на поступки, і, можливо, спробує ліквідувати засновника ПВК “Вагнер”. Експерт прогнозує, що далі буде спроба президента РФ відновити свій авторитет, зокрема може початися “полювання на відьом”.
“Але насправді у нього інструментів дуже мало для того, щоб він якось зміг відновити свій авторитет. Тому мені здається, що Пригожин, він зробив свою справу, виступив таким своєрідним тараном”, — сказав Петренко.
Він вважає, що судячи з того, як росіяни проводжали ПВК “Вагнер” із Ростова, можна говорити, що Пригожин залишається для них героєм, а не злочинцем.
“Тут ми можемо говорити про слабкість Путіна. Ну, а отже, його влада не є такою непохитною, як усі ми думали раніше”, — сказав експерт.
Петренко звернув увагу й на те, що російські чиновники, висловлюючи підтримку Путіну, не називали Пригожина злочинцем, а ФСБ зайняла вичікувальну позицію.
“Навіть у середовищі силовиків, а це опора режиму Путіна, немає стовідсоткової лояльності до Путіна. Я думаю, що він це розуміє, і це розуміють усі, зокрема його оточення”, — сказав експерт.
Він підкреслив, що слабкість путінського режиму стала зрозумілою і для Заходу, і для партнерів РФ, зокрема, для країн ОДКБ.
Петренко також не виключає, що президент РФ не стане виконувати умови Пригожина щодо усунення Шойгу з посади міністра оборони РФ.
Читайте також: Вежі Кремля загралися: про наслідки бунту Пригожина розповів Маломуж
Нагадаємо, увечері 23 червня ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що регулярна армія Росії завдала ракетного удару по тилових таборах “вагнерівців”, та оголосив “марш справедливості”.
Озброєні “вагнерівці” на чолі з Пригожиним висунулися до Ростова-на-Дону, де захопили територію штабу Південного військового округу, а також взяли під контроль інші військові об’єкти. Після чого висунулися на Москву.
Правоохоронні органи РФ порушили проти Пригожина кримінальну справу через заклик до збройного заколоту.
24 червня Путін назвав дії Пригожина “відступництвом” від свого народу і “ударом у спину”. Він порівняв це з подіями 1917 року. В окремих регіонах РФ було введено режим контртерористичної операції.
Однак уже ввечері 24 червня Пригожин повідомив, що розгортає колону військової техніки за 200 км від Москви, “вагнерівці” повертаються в польові табори. Це сталося нібито після телефонної розмови Пригожина й Лукашенка, про яку заявили в Кремлі.