Вежі Кремля загралися: про наслідки бунту Пригожина розповів Маломуж

Микола Маломуж. Фото: apostrophe.ua

Вежі Кремля загралися у своєму бажанні отримати монополію впливу на президента РФ Володимира Путіна, що й вилилося в бунт засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина. Таку думку сьогодні, 26 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.

“Кілька веж Кремля загралися, тому що в даній ситуації кожен претендував на монополію влади, на вплив на Путіна… Тут важливим є те, що в період війни реально деякі особи — Шойгу з Герасимовим — намагалися створити загальну монополію. Тільки вони контролюють ситуацію, тільки вони вирішують стратегію війни та долю Росії. А тут альтернативно з’явився Пригожин, який теж діє ефективно з точки зору терориста. І на окремих напрямках більш успішний, ніж військові. Ну і, з іншого боку, я бачив конкуренцію військових, а в Росії військові — це дуже потужне лобі не тільки в плані війни, а в плані оточення самого Путіна. І Путін зробив ставку не на Пригожина”, — сказав Маломуж.

Він зазначив, що Путін створив військовим альтернативу у вигляді Пригожина, щоб виключити можливість змови проти себе. На цьому тлі засновник ПВК “Вагнер” відчув себе “гравцем національного масштабу”, з яким мають рахуватися. Через це, на думку Маломужа, Пригожин й не міг прийняти наказ Сергія Шойгу про підпорядкування найманців Міноборони РФ, оскільки це фактично знищувало ПВК “Вагнер” та залишало його ні з чим.

“Але в цій ситуації, звісно, шансів у нього не було… Але і Путін був переляканий, показав повну недієздатність. Ось ця вертикаль, те, що все контролювалося в Москві від верху до низу, як ми говорили, від села до Санкт-Петербурга, виявилося блефом. І силові структури, і військові, і ФСБ, політики, і всі патріоти, які нібито бачили в ньому нібито дуже потужного царя, — виявилося, що це не так. Це підірвалося системно. І тому ось ці версії, що це гра Путіна — так, він зіграв сам проти себе. Такий провал Путіна, такий підрив авторитету, підрив усієї системи й показав, що силовики роз’єднані. Це не єдина модель, а вони можуть, навпаки, прийти до влади своїм шляхом. Це, звичайно, дуже потужний удар. Навіть більший, ніж сам путч”, — вважає Маломуж.

Він переконаний, що у Пригожина шансів не було, тому засновник ПВК “Вагнер” вийшов із моделі, де він ставить умови, й створив підстави для проведення переговорів. Путін, який назвав Пригожина злочинцем, змушений був піти на компроміс, тому що виникла реальна загроза розколу в російському суспільстві.

Маломуж прогнозує, що тепер сили Пригожина будуть розбалансовані: частина “вагнерівців” перейде під контроль Міноборони РФ, частина виконуватиме завдання в Африці, частина піде із засновником ПВК у Білорусь. Генерал не вірить у можливість створення в Білорусі якоїсь потужної групи, оскільки це не в інтересах самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.

“Він прийняв гру Путіна. Він приймає Пригожина, і КДБ Білорусі разом із російськими спецслужбами будуть там відстежувати кожен крок Пригожина, не даючи можливості розвернутися для нових наступальних операцій. Проти України — практично шансів немає. Немає у Пригожина зараз потужної структури, потужної військової підтримки. Ну і, відповідно, ми дуже потужно готуємося до будь-яких операцій з боку Білорусі, не тільки “вагнерівців”, але й військ Росії та навіть Білорусі”, — наголосив Маломуж.

Читайте також: Заколот Пригожина: в Держдепі мають сумніви, що все закінчилося

Нагадаємо, увечері 23 червня ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що регулярна армія Росії завдала ракетного удару по тилових таборах “вагнерівців”, та оголосив “марш справедливості”.

Озброєні “вагнерівці” на чолі з Пригожиним висунулися до Ростова-на-Дону, де захопили територію штабу Південного військового округу, а також взяли під контроль інші військові об’єкти. Після чого висунулися на Москву.

Правоохоронні органи РФ порушили проти Пригожина кримінальну справу через заклик до збройного заколоту.

24 червня Путін назвав дії Пригожина “відступництвом” від свого народу і “ударом у спину”. Він порівняв це з подіями 1917 року. В окремих регіонах РФ було введено режим контртерористичної операції.

Однак уже ввечері 24 червня Пригожин повідомив, що розгортає колону військової техніки за 200 км від Москви, “вагнерівці” повертаються в польові табори. Це сталося нібито після телефонної розмови Пригожина й Лукашенка, про яку заявили в Кремлі.

Прямий ефір