Зимова операція РФ зазнала краху. Незважаючи на атаки російської армії на цивільну та критичну інфраструктуру, українська енергосистема вистояла, і тепер Україна навіть відновлює постачання електроенергії до країн Євросоюзу, повідомляє FREEДОМ.
Жителька Дніпра Анастасія із тривогою чекала настання зими. Розповідає, що після першого масованого удару російських військ по енергетичних об’єктах області у неї почалися панічні атаки. Ситуацію погіршували повідомлення в соціальних мережах про прийдешню страшну зиму для українців. Тому в разі тривалої відсутності світла та тепла жінка готувалася палити багаття на вулиці.
“Батьки мали дуже велику бібліотеку: майже 5 тис. томів. Це повні зібрання творів російських класиків — Пушкін, Тургенєв, Достоєвський. І мама хотіла позбавитися всього цього, попросила відвезти на смітник або в пункт вторсировини. Я сказала: “Не дам. Усе це зберігатиметься, поки ми не перезимуємо. Бо якщо буде так, як обіцяють, ми у дворі будемо найбагатшими — палитимемо книжки”, — розповідає мешканка Дніпра Анастасія Кулакова.
Після першого тривалого вимкнення світла Анастасія, як і всі українці, запаслася свічками, ліхтарями, купила павербанк. У разі повної енергетичної катастрофи мала план Б: допомогу запропонувала знайома.
“Вона із Чернівців. Якщо можна, я її назву, Олена Снігуряк. Вона мені написала в особисті повідомлення, що якщо буде темно, холодно — приїжджайте. Мама має будинок у селі, там є дров’яна піч, і ви перезимуєте. Я прочитала це повідомлення, заплакала”, — згадує Анастасія Кулакова.
Як каже жінка, повідомлення від знайомої надало сил, і ситуація здавалася вже не такою катастрофічною. А вже першого дня весни зрозуміла: найстрашніше залишилося позаду.
Із початку повномасштабного вторгнення російські війська завдали 15 масованих ракетних атак на енергооб’єкти по всій території України. Ще 18 обстрілів здійснили за допомогою безпілотників.
“Жодна європейська енергосистема не зазнавала такої масштабної спроби знищення: понад 1 200 ракет та дронів випустили росіяни по ключових енергетичних об’єктах. На жаль, понад 250 із них влучили в ціль — 43% магістральних мереж було пошкоджено. Обстріляні та отримали різний ступінь пошкоджень усі теплові та гідроелектростанції”, — повідомила пресслужба Національної енергетичної компанії “Укренерго”.
Найбільше пошкоджень — в об’єктів теплової енергетики. Удари були завдані практично по кожній теплоелектростанції (ТЕС). Також багато руйнувань та пошкоджень дістали гідроелектростанції (ГЕС), що дозволяють зберігати баланс в енергосистемі під час пікових навантажень. Але всі спроби Кремля знищити українську енергосистему зійшли на нуль. Працівники наймирнішої професії відкрили свій фронт — енергетичний. Ремонтні бригади виходили на відновлювальні роботи одразу після закінчення повітряної тривоги. Підключали резервні схеми, щоб якнайшвидше відновити енергопостачання критичної інфраструктури та споживачів. Ухвалювали неординарні технічні рішення, щоб відремонтувати пошкоджене обладнання.
“Нам необхідно у такій ситуації, а ми її пережили цієї зими, створити стратегічний запас деяких елементів підстанцій. Зокрема, автотрансформатори, релейний захист, інші види обладнання”, — підбив підсумки зими голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький.
Комерційний імпорт електроенергії з країн ЄС у січні та на початку лютого поточного року дозволив українським промисловим підприємствам продовжити роботу, поки енергетики відновлювали пошкоджені мережі та електростанції. А 7 квітня міністр енергетики України Герман Галущенко підписав документ, згідно з яким Україна почне експорт електроенергії, коли вироблятиме її більше, ніж споживатиме.
“Українська енергосистема вже майже 2 місяці працює без обмежень споживачів із запасом потужності. Цього результату ми досягли завдяки титанічній роботі енергетиків, наших міжнародних партнерів, які допомагали у відновленні системи. Найскладнішу зиму пройдено. Наступний крок — відкриття експорту електроенергії, що дозволить залучити додатковий фінансовий ресурс для відновлення знищеної та ремонту пошкодженої енергетичної інфраструктури”, — заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
За словами міністра, збільшення генерації та відкриття експорту — це відповідь українських енергетиків на російські обстріли та спроби знищити енергосистему.
Читайте також: Збільшення закупівлі української електрики погодили в ЄС