Для Росії дедалі ускладнюється процес транспортування нафти. Про це сьогодні, 28 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
За його словами, відмова грецьких судноплавних компаній від транспортування російської нафти, щоб уникнути санкцій США, змусить РФ шукати інші можливості для перевезення. Експерт зазначив, що частка грецьких суден у перевезенні російської нафти наразі може перевищувати 30%.
“Збільшаться значно ризики, в першу чергу, для страхових компаній, для перевізників російської нафти. І тому російським компаніям доведеться платити більше грошей за ці послуги. Тобто це головний такий висновок, який можна зробити. І потім шукати якісь інші обхідні можливості, наймати інші танкери. Це все дорого: один танкер коштує чималих грошей — понад 50 млн дол., навіть якщо це танкер не найновіший. А тіньовий флот, яким Росія перевозить, складається переважно із застарілих танкерів із сумнівними технічними характеристиками”, — сказав Омельченко.
На його думку, головним механізмом моніторингу за порушенням санкцій з боку Росії або компаній, які допомагають РФ обходити ці санкції, може стати контроль за танкерами з російською нафтою, що проходять через води Данії.
“Данські протоки — це найвужче місце в Балтійському морі, а через Балтику проходить левова частка російської нафти та нафтопродуктів. І Данії доручено саме моніторити всі танкери, що проходять з боку Росії. Тобто там перевірятимуть документи на відповідність ціни цієї нафти та нафтопродуктів, наскільки ці танкери відповідають технічним стандартам. Тобто досить серйозна процедура й дуже неприємна, я думаю, для російських компаній, унаслідок якої вони можуть зазнати великих збитків. Тобто якщо ця схема запрацює, то це значно ускладнить Росії вихід танкерів з її нафтою з Балтійського моря”, — сказав Омельченко.
Читайте також: Нафта і газ — ключові ресурси, які забезпечать фінансову стабільність Росії на найближчі роки, — економіст
Раніше голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський висловив думку, що партнери України будуть й далі “обрізати можливості” РФ продавати нафту як шляхом додаткових обмежень щодо безпосередньо енергоресурсу, так і можливостей його транспортування.