Протести, санкції проти Іванішвілі, план дій опозиції: що відбувається в Грузії (ВІДЕО)

Протест у Тбілісі. Фото: ap.org

Політика Тбілісі не відповідає інтересам більшості жителів Грузії, які хочуть, щоб їхня країна продовжувала йти європейським шляхом, заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. Вона запропонувала Європейському Союзу обговорити питання про офіційне призупинення процесу вступу Грузії до ЄС, інформує FREEДОМ.

Надання Грузії статусу кандидата в члени ЄС у грудні 2023 року було пов’язано з “чіткими обіцянками реформ”. Однак замість прогресу в країні відбувається тривожний регрес, зазначила Бербок. 

“Більшість людей у Грузії хочуть, щоб їхня країна продовжила свій європейський шлях. Європа живе в їхніх серцях, проєвропейські протести — їхній голос. Однак лідери правлячої партії “Грузинська мрія” відповідають залякуванням, насильством і водометами. Відвернувшись від Європи, “Грузинська мрія” тепер заморозила — і таким чином фактично призупинила — процес вступу Грузії до ЄС. З огляду на дедалі авторитарнішу політику “Грузинської мрії”, нам слід обговорити формальне призупинення процесу вступу Грузії до Євросоюзу”, — наголосила міністерка закордонних справ Німеччини. 

На зміну політичного курсу Грузії та жорстокість силовиків щодо протестувальників уже відреагували у США — призупинили стратегічне партнерство з Тбілісі. 

Раніше Вашингтон запровадив санкції щодо чиновників і членів партії влади. Представник Республіканської партії Джо Вілсон попередив засновника “Грузинської мрії” Бідзіну Іванішвілі про те, що США готові жорстко відреагувати, якщо 29 грудня все ж таки відбудеться інавгурація Михаіла Кавелашвілі. 

“Президент Дональд Трамп дуже ясно дав зрозуміти, як він ставиться до самопроголошених ворогів Америки. Якщо Бідзіна Іванішвілі здійснить свій план зі знищення грузинської демократії 29 грудня, йому слід очікувати такої реакції, яку він навіть не може собі уявити”, — написав Вілсон у соціальній мережі Х. 

14 грудня виборча колегія обрала новим главою держави Михаіла Кавелашвілі. Опозиція результатів виборів не визнала. Як і президентка Саломе Зурабішвілі. Протести в Тбілісі розгорілися з новою силою. Вони не припиняються з жовтня 2024 року. Люди вимагають проведення повторних парламентських виборів. 

Після 28 листопада акції протесту стали ще більш масовими. Тоді прем’єр Іраклій Кобахідзе оголосив про замороження євроінтеграції країни до 2028 року. За даними правозахисників, грузинські силовики затримали приблизно 500 учасників демонстрацій. 

“Це абсолютно неприйнятно для наших громадян, не тільки для основних чотирьох політичних партій, які виграли ці вибори. У нас ці вибори вкрали, що підтверджено всіма фактами. Тому грузинський народ продовжуватиме боротьбу, а ЄС і США, своєю чергою, продовжуватимуть допомагати Грузії та її народу захищати свою демократію. Зрештою наша мета — позбутися цього проросійського кримінального режиму, і провести не повторне голосування, а нові вибори”, — зазначив колишній віцепрем’єр Грузії Георгій Барамідзе.   

Незважаючи на протести грузинських громадян, різку критику міжнародної спільноти і санкції, прем’єр Кобахідзе заявив, що 29 грудня інавгурація Кавелашвілі відбудеться, а президентці Зурабішвілі доведеться залишити свою посаду. В іншому випадку їй загрожує в’язниця.  

Зурабішвілі раніше оголосила про створення ради з підготовки до повторних парламентських виборів. 

“Після 29 грудня в Грузії буде двовладдя, коли відбудеться так звана інавгурація новообраного “президента”, Саломе Зурабішвілі збирається створити дві ради. Одна складатиметься з політичних діячів, туди увійдуть представники чотирьох головних опозиційних партій, і також рада, що складатиметься з представників громадянського суспільства”, — зазначив політолог Ніка Читадзе. 

Саломе Зурабішвілі закликала Захід проявити рішучість і активність у підтримці демократичних сил Грузії.

“Ставки дуже високі: безпека Чорного моря, Південна Азія, а також європейське майбутнє Вірменії. Це набагато глибший процес, ніж просто демократія в Грузії або її політичний вибір… Грузія чекає заходів від Брюсселя і Вашингтона. Я сподіваюся, що нам не доведеться чекати поглиблення кризи, щоб Європа почала діяти”, — заявила Зурабішвілі.

Лідери Європейського Союзу підтвердили, що готові підтримати грузинський народ у його прагненні до євроінтеграції, якщо грузинська влада змінить свій нинішній курс.

Читайте також: Після 29 грудня в Грузії настане двовладдя — наслідки оцінив Читадзе

Як повідомлялося раніше, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі на пленарній сесії Європарламенту в Страсбурзі закликала ЄС чинити тиск на проросійську владу Грузії, щоб у країні відбулися нові парламентські вибори.

Читайте такожНа протестах продовжують вимагати проведення нових виборів — огляд останніх подій у Грузії (ВІДЕО)

Прямий ефір